افسردگی؛ معضل جهان امروز/ بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا افسرده‌اند

66
به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ سید حسن هاشمی وزیر بهداشت به مناسبت فرارسیدن روز جهانی سلامت با انتشار یادداشتی در کانال تلگرامی خود بر توجه ویژه به سلامت روان تاکید کرد و در خصوص افزایش افسردگی به عنوان همه‌گیر‌ترین بیماری اعصاب و روان به مردم هشدار داد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

متن یادداشت دکتر حسن هاشمی به شرح زیر است:
هجدهم فروردین روز جهانی سلامت است و امروزه سلامت را برخورداری از آسایش کامل جسمی، روانی و اجتماعی تعریف می‌‎کنند.
برای این‌که تمامی ابعاد سلامتی مورد توجه مردم قرار گیرد، سازمان جهانی بهداشت هر سال موضوعی را به عنوان شعار جهانی مطرح می‌کند. امسال بُعد روانی سلامت از سوی این سازمان مورد توجه قرار گرفته و توصیه شده که برای رسیدن به آرامش روح و روان و زندگی سالم همراه با نشاط و امید، درباره افسردگی با هم صحبت کنیم.
باید بدانیم سلامت روان، تنها نداشتن بیماری اعصاب و روان نیست، بلکه سازگاری فرد با خودش و دیگران، قدرت تطابق با شرایط محیطی، داشتن روحیه انتقادپذیری و داشتن عکس‌العمل مناسب در برابر مشکلات و حوادث زندگی، جنبه‌های مهمی از سلامت روانی را تشکیل می‌دهند؛ همچنین باید توجه داشت که بسیاری از این مشکلات بر سلامت جسمی انسان هم تاثیر می‌گذارند.
اکنون بیشتر از ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا از افسردگی رنج می‌برند و این آمار طی ده سال اخیر تقریبا ۲۰ درصد افزایش یافته است، اما حمایت نامطلوب به همراه ترس از انگ روانی، باعث شده این افراد از دسترسی به درمان مناسب محروم بمانند. چنان که حتی در کشورهای با درآمد بالا، حدود ۵۰ درصد افراد مبتلا به افسردگی، درمان دریافت نمی‌کنند و به طور متوسط تنها حدود ۳ درصد بودجه سلامت بخش دولتی به سلامت روان اختصاص می‌یابد.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده این ارقام زنگ هشداری برای همه کشورهاست و ضرورت دارد در زمینه سلامت روان رویکرد مناسبی را با توجه به شرایط کشور خود طراحی و اجرا کنند.
مهم‌ترین اهدافی که در این زمینه باید دنبال شود، عبارت است از بیشتر آگاه کردن جامعه در خصوص افسردگی، تعیین راهکارهای پیشگیری و درمان آن و آموزش خانواده، دوستان و همکاران برای حمایت از افراد مبتلا به افسردگی.
در کشور ما نیز به‌دنبال اجرای طرح تحول سلامت، برای نخستین بار خدمات سلامت روان به طور رایگان توسط کارشناسان ذیربط در مراکز بهداشتی ارائه می‌شود.
در زمستان سال گذشته نیز یک هزار تخت بیماری‌های اعصاب و روان در سراسر کشور افتتاح شد که همان موقع آرزو کردم، انشاءالله روزی برسد که یک هزار تخت را تعطیل کنیم.
امید است که ضمن شناخت بهتر و بیشتر از این معضل عرصه سلامت، با افزایش همکاری‌های بین بخشی بتوانیم گام‌های بلندتری در این حوزه برداریم.
انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.