خودسرانه آنتی بیوتیک می خورید؟سرطان روی روده‌هایتان قدم می‌زند!

81

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بر اساس آخرین تحقیقات منتشر شده در ژورنال Gut، استفاده خودسرانه و طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها در بزرگسالی، احتمال ابتلای افراد به سرطان روده را افزایش می دهد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

محققان دانشگاه هاروارد پی بردند زنانی که به مدت ۲ هفته یا بیشتر در دهه ۲۰ تا ۵۰ زندگی شان آنتی بیوتیک مصرف کرده اند، در مقایسه با زنانی که این دارو را در طولانی مدت مصرف نکرده اند، بیشتر در معرض ابتلا به ضایعات روده ای در دهه ۶۰ هستند.

دکتر اندرو چان، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «این یافته ها نشان می دهد تاثیر آنتی بیوتیک ها در تغییر در باکتری های که به طورطبیعی در روده ها زندگی می کنند ممکن است افراد را در معرض سرطان روده بزرگ قرار دهد.»
به گفته چان، «آنتی بیوتیک ها موجب اختلال در تنوع و تعداد باکتری های موجود در روده موسوم به میکروبیوم می شوند. آنها همچنن مقاومت در برابر باکتری های سمی را نیز کاهش می دهند. تمامی این مسائل ممکن است در بروز علائم پیش سرطانی نقش داشته باشند.»ا

بعد از تحلیل اطلاعات محققان به این نتیجه رسیدند استفاده از آنتی بیوتیک ها در 4 سال آخر  این مطالعه ارتباطی با سرطان روده ندارد. در حالیکه مصرف طولانی مدت آن در گذشته با ابتلا به این سرطان مرتبط است. افرادی که در سن بیست تا سی به مدت 2 ماه یا بیشتر آنتی بیوتیک مصرف کرده اند، با احتمال36 درصد بیشتر از افرادی که به مدت طولانی آنتی بیوتیک مصرف نکرده‌اند؛ به آدنوما یا پولیپ در روده بزرگ مبتلا خواهند شد.

این نکته نیز قابل توجه است که مصرف آنتی بیوتیک ها معمولا باعث ایجاد التهاب می شوند که می تواند در نهایت ریسک ابتلا به سرطان روده را افزایش دهند. آنتی بیوتیک ها به صورت قابل توجهی با کاهش نوع خاصی از باکتری ها، باعث تغییر مقدار میکروارگانیسم ها و تغییر در تولید آنها می شود.

گفتنی است؛ فاکتور های خطر این سرطان بی تحرکی، مصرف پایین میوه و سبزیجات، اضافه وزن و چاقی و مصرف الکل می باشد. اخیرا ارتباط بین مصرف آنتی بیوتیک و برخی اختلالات مثل بیماری روده تحریک پذیر، سلیاک و حتی چاقی مشخص شده است. این ارتباط احتمالا به دلیل اثر آنتی بیوتیک ها بر ساخت باکتری ها و میکروارگانیسم های مفید روده می باشد؛ تغییر در تعداد و نوع باکتری های موجود در روده می تواند سبب بروز تغییرات پاتولوژیک و متابولیکی شود.

منبع:medical news today

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.