اظهارات سازمان غذا و دارو در خصوص تهیه آدامس از مواد نفتی

77

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ به نقل از ایفدانا نسترن محمدی رييس اداره نظارت بر موادغذايی و آشاميدنی با منشاء گياهی سازمان غذا و دارو گفت: آدامس از جمله تنقلات جویدنی است که مصرف آن سابقه طولانی در سراسر جهان دارد و مواد متشکله اصلی آن صمغ پایه از انواع طبیعی و مصنوعی، شکر، گلوکز، شیرین کننده های مجاز بوده، بنابراین مردم نباید به گفته های غیر علمی؛ که پایه اصلی آدامس یکی از ۷۰  هزار مشتقات نفت خام است، توجه کنند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی افزود: متاسفانه عده ای برای دیده شدن، هر خزعبلاتی را بیان می کنند لذا بهترین حربه برای مقابله با چنین گفته های خنده داری رجوع به منابع معتبر است.

محمدی اظهار داشت: گرچه آدامس ها در شکل ها و اندازه های مختلف تولید می شود اما ماده اصلی آن Gum base یا همان پایه آدامس است که بصورت طبیعی یا مصنوعی مشاهده می شود.

وی ادامه داد: پایه طبیعی شامل صمغ های طبیعی اولئورزینی هستند که عموما از تنه درخت بدست آمده و سپس فرآوری می شوند که در ایران معروفترین صمغ طبیعی تحت نام سقزشناخته می شود.

محمدی گفت: صمغ های پایه مصنوعی نیز بصورت منتتیک در صنعت تهیه می شود و متشکل از برخی افزودنی های مجاز هستند که براساس مقررات  کدکس بین المللی مواد غذایی افزودنی های مجاز برای تهیه صمغ مصنوعی بطور کامل مشخص گردیده است و همواره پایش و کنترل این پایه های آدامس بر اساس ضوابط بین المللی مطرح شده انجام می شود.

رييس اداره نظارت بر موادغذايي و آشاميدني با منشاء گياهی سازمان غذا و دارو عنوان کرد: پایه آدامس یک ترکیب غیرمغذی، غیرقابل هضم و نامحلول در آب است که برای انتقال شیرینی و طعم در آدامس استفاده می شود. غیرمغذی و غیرقابل هضم بودن به این منظور نیست که از مواد غیرخوراکی تشکیل شده است بلکه منشاء آنها گیاهی بوده انواع رزین ها، روغن های خوراکی مثل گلیسرول ها، کربنات کلسیم و امولسیفایرها را شامل می شود که طبیعتا بنا بر کیفیت و نوع کاربرد محصول نهایی متفات است.

وی یادآور شد: اما آنچه بیانش ضروری به نظر می رسد این است که که آدامس نیز مانند دیگر فراورده های غذایی در هنگام تولید بطور ناگهانی و سرزده مورد پایش و کنترل کارشناسان سازمان غذا و دارو و معاونت های غذا و داروی دانشگاهها قرار گرفته و بر مواد اولیه مصرفی آنها نظارت کامل اعمال می شود کما اینکه محصول نهایی نیز حتما مورد آزمایش واقع  می شود.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.