بهار در سرزمین نخل و ساحل به سرفه افتاد / سلامت مردم غرب کشور در خطر است

81

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ استان های غربی و جنوب غربی کشور، از ابتدای سال 1380 تاکنون در معرض ورود ریزگردها هستند و این موضوع باعث بروز بیمارهای متعددی برای مردمان این نواحی شده است. جالب این است که در مدت پانزده سالی که ریزگردها و گرد و غبارهای غلیظ، مهمان مردمان غرب کشور است تاکنون، برای حل این معضل تصمیم جدی ای صورت نگرفته و مسولان به این موضوع همواره نگاهی مقطعی داشته اند.

ریزگردها از اوایل دهه هشتاد، مهمان ناخوانده استانی های غربی شد و این موضوع هر از گاهی پیگیری هایی در راستای حل آن، به دنبال داشت ولی هرگز تصمیمی جدی ای اتخاذ نشد تا بتوان، جلوی ورود ریزگردها را گرفت. زمانی که این موضوع چندان حاد نبود؛ برنامه ای برای پیشگیری آن بر روی میز مسوولان قرار نداشت و اینک که موضوع رنگ دیگری به خود گرفته و بصورت فاجعه ای تاریخی خود را بروز داده است، مسوولان به جای پیشگیری در گذشته به فکر درمان افتاده اند.

زمان نامعلوم حل مساله ریزگردها

 اوایل اسفند سال گذشته و با ورود ریزگردها به هوای استان خوزستان که خود را بصورت بحرانی جدی نشان داد و مسوولان مربوطه چندان هم به فکر راه حل جدی نبودند. در آخرین روز بهمن ماه، رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، برای پیگیری و حل مساله ریزگردها به خوزستان سفر کرد و در جمع مردم و مسولان استان خوزستان، گفت: هیچ مسولی نمی تواند بگوید مساله ریزگردها و پدیده گرد و غبار بعد از چند ماه حل می شود.

معصومه ابتکار افزود: دانشگاه های محلی به علت اینکه درد مردم و طبیعت را خوب می شناسند باید محوریت کار قرار بگیرند چون از نزدیک 9با مساله مواجه هستند. از طرفی مطالبات بلند مدت منجر به تدوین روش های علمی مقابله با ریزگردها شود.

سازمان محیط زیست با مسوولیت و بی اختیار

در بهمن ماه سال گذشته، رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، گفت: سازمان محیط زیست تنها یک سازمان نظارتی است که مسوولیت دارد اما اختیار ندارد.

علی محمد شاعری در این خصوص، گفت: فعالیت‌های اجرایی بر عهده وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، نیرو، نفت، راه و شهرسازی، صنایع و معادن است. برای مقابله با این بحران، ما نیاز به یک اقدام ملی داریم، اما متاسفانه در حال حاضر برنامه‌هایی که برای بیابان‌زدایی در کشور پیش‌بینی شده، به کندی اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه در دهه 60 و 70 اقدامات موثری در حوزه بیابان‌زدایی انجام شد، بیان کرد: کشور ما، دومین کشور در آسیا بود که صاحب فناوری بیابان‌زدایی بود. اما این اقدامات در دو دهه اخیر به شدت کاهش یافته و در حال حاضر مشکلاتی مانند کمبود اعتبارات مانع ادامه این فعالیت‌ها می‌شود.

ریزگردها پای روحانی را هم به اهواز کشاند

در سال گذشته، موضوع ریزگردها به فاجعه ای نگران کننده تبدیل شد و همین مساله باعث شد که مقام معظم رهبری، دولت را موظف کنند تا بصورت جدی پیگیر مساله خوزستان باشند و تمام ارگان ها را برای رفع آن، بسیج کردند. در همین راستا روز پنج شنبه ( مورخ 5 اسفند95) رییس جمهوری به همراه تعدادی از اعضا کابینه دولت، به خوزستان سفر کردند.

سفر حسن روحانی به همراه وزرای مرتبط از جمله وزیر جهاد کشاورزی و وزیر نیرو به مدت یک روز به طول انجامید و معضلات کلانشهر اهواز مورد بررسی قرار گرفت.

رییس جمهوری در جمع مردم اهواز، با تاکید بر اینکه «مشکل مردم هر منطقه، مشکل کل ملت ایران است»، از همه تلاشگران حل مشکلات مردم خوزستان قدردانی و تصریح کرد: برای حل مشکلات زیست محیطی و ریزگرد، خسته و مایوس نمی شویم؛ برنامه ها و تلاشها ادامه دارد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر پنجشنبه در نشست کارگروه ملی مبارزه با ریزگردها و شورای اداری استان خوزستان، با اشاره به اینکه هیچکس نباید بذر یاس و هراس در دل جامعه بپاشد، اظهار داشت: وقتی مردم دچار مشکل می شوند، به جای مچ گیری باید دست یکدیگر را بگیریم.

رها سازی آب به تالاب ها؛ مهم ترین مساله در مهار ریزگردهای خوزستان  

 نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی، در خصوص این که چه کارهایی باید برای حل بحران ریزگردهای استان خوزستان انجام شود، به خبرنگار طبیب من، گفت: در سال گذشته، هیات دولت به ریاست جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری، اعتباری به میزان 30 میلیارد تومان، طبق قانون از ماده 10 و 12 در خصوص حل مشکل ریز گردها در نظر گرفته و در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار داده شد که بتواند کارهای اساسی در خصوص نهال کاری در استان خوزستان انجام دهد.

سید راضی نوری در این خصوص اظهار داشت: مهم ترین مساله ای که بایستی در این راستا انجام شود؛ موضوع رها سازی آب به تالاب های خشک شده و جلوگیری از سد سازی های غیر کارشناسانه است.

وی افزود: نهال کاری و ایجاد مرتع، در میان مدت و در کوتاه مدتT مالچ پاشی می تواند کمک به حل این معضل کند.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: هدف اصلی رعایت حق آبی زیست محیطی استان است و اگر بتوانیم آب را به داخل تالاب ها رها سازی کنیم می توانیم منشأ ریزگردهای داخلی را کم کم مهار کنیم.

نفس مردم استان خوزستان گرفته شد

این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که «15 سال است که استان های غربی و استان خوزستان با مشکل ریزگردها مواجه هستند؛ چرا در این مدت برای حل این مشکل کاری انجام نگرفته است»، گفت: در این مدت، ریزگردها بعضی اوقات می آمدند و نگاه اجمالی مسوولان، به این بلای طبیعی بصورت یک نگاه مقطعی بوده و این باعث می شود که راهکارها برای حل این مشکل به نتیجه ای نرسد.

نوری افزود: وقتی رهبر معظم انقلاب به بحران خوزستان، ورود پیدا کرد و خواستار این شد که تمام مسوولان برای حل این مشکل وارد عمل شوند؛ تاکنون پیگیری های خوبی در این خصوص صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: عمق فاجعه به قدری بود که نفس مردم استان خوزستان گرفته شد و اگر این پیگیرهای مسوولان ارشد کشور، ادامه پیدا کند؛ اثرات خوبی در پی داشته و در آینده، پدیده ریزگردها مهار می شود.

ریزگردها آسمان بهاری را از مناطق غربی گرفت

در سالجاری و با ورود دوباره ریزگردها به استان های غربی و جنوب غربی کشور و در فصل بهار، آسمان آن نواحی را به رنگ دیگری در آورده است.  حتی در برخی از شهرها منجر، به تعطیلی مدارس و خانه نشینی دانش آموزان و گروه های حساس شد. اکنون موضوع ریزگردها تبدیل به دغدغه ای برای مردمان این نواحی شده است و انتظار می رود که مسوولان کشوری و استانی هر چه سریعتر برای حل این معظل که عواقب جبران ناپذیری برای سلامت مردم در پی دارد، تصمیمی جدی و موثری گرفته شود.

امید است که مسوولان نگاه مقطعی، همچون گذشته به مساله ریز گردها نداشته باشند و هر چه سریعتر در مرتفع شدن این معظل اقدام کنند تا بیشتر از این سلامت مردم مناطق غربی و جنوب غربی کشور به خطر نیفتد؛ چراکه هزینه های درمان برای دولت، سنگین تر از جلوگیری ورود ریزگردها است.

گزارش از سجاد صفری

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.