ترمیم ساده دندان ایرانیان، بودجه میلیاردی می طلبد

82

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ سعید عسگری در همایش دومین سالگرد طرح تحول سلامت دهان و دندان که در هتل المپیک تهران برگزار شد، افزود: شیوع بیماری های دهان و دندان از بیماری هایی همچون آسم و میگرن بسیار بیشتر است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

به گفته وی بررسی ها در کشور نشان می دهد شاخص پوسیدگی دندان (DMS) در سنین ۳۵ تا ۴۴ سال عدد ۱۳ است به طوری که این افراد سه دندان پر شده، ۶ دندان کشیده شده و ۴ دندان پوسیده دارند.

عسگری گفت: این وضعیت در سنین ۵ تا ۶ سال عدد ۵ را نشان می دهد.

وی با اعلام اینکه شاخص پوسیدگی دندان در سنین ۱۲ سال از ۱.۵ در سال ۷۷ به ۲.۰۹ در سال ۹۳ رسیده است، اظهار داشت: شاخص DMS در دنیا ۱.۸۶ است در حالی که این عدد در ایران ۲.۰۹۹ است.

وی در ادامه به هزینه های دندانپزشکی اشاره کرد و گفت: بررسی ها نشان می دهد برای ترمیم ساده دندان های یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز؛ که ۱.۷ دندان پوسیده دارند،  ۲۰۵ میلیارد تومان بودجه نیاز است.

دبیر شورای سلامت دهان وزارت بهداشت ادامه داد: این وضعیت برای کودکان ۵ تا ۶ سال، هزار میلیارد تومان و برای افراد میانسال ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود.

عسگری گفت: اگر بخواهیم برای جایگزین دندان های کشیده شده افراد میانسال کشور بودجه در نظر بگیریم باید ۸۸ هزار میلیارد تومان هزینه کنیم.

وی در ادامه در امر پیشگیری از پوسیدگی دندان در کشور با استفاده از فلوراید تاکید کرد و افزود: فلوراید بین ۲۰ تا ۶۰ درصد به پیشگیری از پوسیدگی دندان ها کمک می کند.

وی با اعلام اینکه ۲۰۰ میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانی ها وجود دارد افزود: مسواک زدن و کاهش مصرف شکر دو راه مهم در پیشگیری از پوسیدگی دندان است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.