اولویت نهی از منکر باید غیبت و تهمت باشد نه حجاب!

58

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ حسن هاشمی وزیر بهداشت در مراسم دومین سالگرد طرح تحول سلامت دهان و دندان و بزرگداشت روز دندانپزشکی، با اشاره به میلاد حضرت علی (ع) اظهارداشت: حضرت علی (ع) به حقوق شهروندی بسیار توجه داشت و از بیانات ایشان این موضوع بسیار روشن و مبرهن است. همچنین استفاده نکردن از بیت‌المال نیز مدنظر ایشان بوده است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی در ادامه به موضوع انتخابات اشاره کرد و گفت: این روزها فصل انتخابات است و همه افتخار ما به خون‌های ریخته شده شهدا و کودکان زیادی که با شهید شدن پدرشان یتیم شده‌اند، است و همه این موضوعات انجام گرفت که ما نهادهای مدنی کارآمدتر و سالم‌تری داشته باشیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه منظور از نهادهای مدنی، مجلس، شورای شهر و ریاست جمهوری است، افزود: من از روحانیت معظم تعجب می‌کنم چرا که آن زمان خیلی راجع به غیبت و اینکه این مسئله یک گناه کبیره است و مجازاتش برابر زناء با مادر است، به کرات سخن می‌گفتند ولی الان غیبت، تهمت و دروغ رایج شده و خبری از بیان مجازات آن نیست.

هاشمی گفت: اگر نهی از منکر است باید در رأس آن نهی از غیبت، تهمت و دروغ باشد؛ حجاب کی(چه زمانی) آیات آن نازل شده و کی(چه زمانی) در حکومت رسول‌الله به نوعی اجباری شده است؟ و این مسئله چند سال طول کشید.

وی تصریح کرد: متن اولیه دین ما اخلاق بود و من غصه می‌خورم که به خاطر قدرت، متوسل به تهمت، دروغ، خیانت آمار کذب می‌شویم و  امیدواریم امشب که متعلق به امام علی (ع) است خودشان تفضل کنند و ما در مسیر راستی، درستی و پاکیزگی حرکت کنیم.

وزیر بهداشت عنوان کرد: اگر کسی برای دستیابی به قدرت علاقه دارد امیدواریم برای شیفتگی به دستیابی برای خدمت باشد و این مسیری که می‌رویم مسیر خوبی نیست.

وزیر بهداشت گفت: خیلی از مواقع در مورد غربی‌ها حرف می‌زنیم که اقدامات آنها مزموم است ولی همان موارد را داریم تبلیغ می‌کنیم؛ قرار نبود برای دستیابی به اهدافمان تخریب کنیم و به قول برخی، با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه را پاک کرد.

هاشمی گفت: انشاالله مولا علی (ع) خودش کمک کند و همه در مسیر دین و قرآن و اخلاق قرار گیریم چرا که همه دین، اخلاق است.

وی تصریح کرد: من یکی دو بار گفته‌ام که اگر اخلاق را از جمهوری اسلامی ایران بگیریم هیچ چیز ندارد لذا باید مراقب باشند به ویژه کسانی که پولشان از بیت‌المال است، یا به خاطر 2 تار مو رگ گردنشان برجسته شده و صورت‌های برافروخته پیدا می‌کنند، اخلاق را زیر پا نگذارند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: اتهام، دروغ و غیبت خیلی بدتر است و اگر نهی از منکر می‌خواهید باید از خودتان شروع کنید تا موثر باشد.

وی در ادامه به موضوع سلامت دهان و دندان اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش در این زمینه همکاری‌های خوبی با وزارت بهداشت داشته است از طرفی در حوزه آموزش نیز اقدامات زیادی صورت گرفته ولی ناکافی است.

وی گفت: شاخص DMS که مربوط به پوسیدگی، کشیدگی و پرشدگی دندان است در ایران رو به افزایش بوده در حالیکه 20 سال است داریم دندانپزشک تربیت می‌کنیم البته بهداشت فردی در این زمینه موثر بوده که آموزش‌های لازم سعی شده ارائه شود و در واقع شیب دانش تند و رو به بالا بوده است.

وزیر بهداشت در پایان به مسئولان مربوطه در حوزه سلامت دهان و دندان که در جلسه حضور داشتند، گفت: نباید یک بعدی به مسئولیت‌ها نگاه کرد چرا که خروجی کار و شاخص‌ها در این زمینه اهمیت دارد.

پوسیدگی دندان کودکان ایرانی دو برابر استاندارد جهانی است

وزی بهداشت در حاشیه مراسم دومین سالگرد طرح تحول سلامت دهان با بیان اینکه تعداد دندان‌های پوسیده دانش‌آموزان و نوجوانان ایرانی دو برابر استانداردهای جهانی است، اظهار کرد: درست است که در حوزه درمان متخصص و دندانپزشک زیادی تربیت کردیم، اما هزینه آن سنگین است و مردم تحت فشار هستند. بیمه‌ها نیز توان مالی مناسبی ندارند. در دنیا نیز وضع به همین صورت است. در کشورهای اروپایی هزینه‌های دندانپزشکی توسط شرکت‌های خصوصی پرداخت می‌شود.

وی افزود: تا امروز ۳۵ میلیون خدمت برای دانش‌آموزان ارائه شده است و امیدواریم با این خدمات، شاخص پوسیدگی دندان دانش‌آموزان ۵۰ درصد کاهش یابد. پر کردن شیار دندان‌های آنها و همچنین فلورایدتراپی که مانع از پوسیدگی می‌شود، بخش دیگری از خدماتی است که در این طرح به دانش‌آموزان ارائه شده است.

وزیر بهداشت ضمن اشاره به تحت پوشش قرار گرفتن هفت میلیون دانش آموز در طرح تحول سلامت دهان، ادامه داد: مراکز دندانپزشکی هم‌اکنون در بعدازظهرها نیز دایر هستند. در شهرها مراکز تجمیع ایجاد کردیم و ۳۰۰۰ کلینیک در حاشیه شهرها و مراکز بیمارستانی فعال هستند. البته ما تنها ۳۲ دندان در دهان داریم که جبران پوسیدگی آن احتیاج به پول، تجهیزات و حمایت مالی بیمه‌ها دارد. بنابراین باید مراقب باشیم که به تعداد دندان‌های پوسیده اضافه نشود.

هاشمی اضافه کرد: در وهله اول خود مردم باید با رعایت نکات بهداشتی اقداماتی انجام دهند؛ برای مثال مصرف شکر در ایران چندین برابر استانداردهای جهانی است و تنقلاتی جدید جایگزین مشابه سنتی آن شده‌اند که مخرب دندان‌ها هستند. ما امروز شاهد هستیم که توجه مردم به ظاهر از نوع لباس گرفته تا سفیدی دندان در کشور بیشتر شده است به جای آن بهتر است مسواک بزنیم تا مانع از بین رفتن دندان‌ها شویم.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.