حقایق عجیب درباره درد که احتمالا نمی‌دانید

125

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی چجوری»؛  بر اساس مطالعه ای در دانشگاه استنفورد زنان بیشتر از مردان از درد و ناراحتی های جسمانی ناشی از هرگونه بیماری شکایت می کنند.محققان از علت آن اطلاع دقیقی ندارند اما پیشنهاد می کنند ترکیبی از عوامل هورمونی، ژنتیکی، پاسخ های ایمنی و عوامل روانشناسی می تواند در این واکنش موثر باشد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

بر اساس مطالعه ای در دانشگاه میشیگان آمریکا، نوسانات سطح هورمون استروژن در طول چرخه قاعدگی خانم ها ممکن است در این اتفاق نقش داشته باشد. زمانی که این هورمون کاهش پیدا می کند سطح اندروفین (هورمون شادی و آرامش) کاهش پیدا می کند و بنابراین توانایی بدن را برای مقابله و تحمل درد را کاهش می دهد.

دکتر “راجر فیلینگیم” سرپرست مرکز تحقیقات درد در دانشگاه فلوریدا بر اساس نظریه ای بیان می کند: می دانیم که مردان به دلیل رفتار مرسوم باید خشن و مردانه رفتار کنند. بنابراین ممکن است کمتر از آن مقدار دردی که احساس می کنند شکایت کنند و عکس این واکنش نیز برای زنان صادق است.

برای کاهش درد، استراحت همیشه بهترین راه نیست!

دکتر “جنیفر سولومون” فیزیوتراپ بیمارستان جراحی های خاص در نیویورک درارتباط با این موضوع می گوید: ما معمولا ادامه هر چه زودتر فعالیت های نرمال خود مانند ورزش را به بیماران توصیه می کنیم. تحقیقات نشان می دهد افراد با درد کم در کمر که به این توصیه عمل کرده و فعالیت خود را ادامه دادند عملکرد بهتری در مقایسه با افرادی که فقط استراحت کرده اند داشته اند.

بر اساس مطالعه ای در سال 2015 هر چقدر افراد تمرینات و درمان های جسمانی را برای بهبود درد کمر خود شروع کنند، در آینده به احتمال کمتری به جراحی و مسکن های قوی نیاز دارند.

یائسگی؛آغاز سردردهای میگرنی در زنان

نوسانات و تغییرات خلق و خو در دوران یائسگی می تواند سبب شروع سردرد های میگرنی شود. بر اساس مطالعات انجام شده عود میگرن در زمان یائسگی به میزان 62 درصد افزایش می یابد.

دکتر “وینسنت مارتین” سرپرست مرکز سردرد و درد های وابسته به سر دانشگاه نوروساینس گاردنر در این خصوص می گوید: ریسک عود سردرد های شدید با کاهش سطح استروژن در زنان افزایش پیدا می کند.اما درمان های هورمونی مانند قرص های ضد بارداری و یا استروژن ممکن است در کاهش این دردها موثر باشد.

ورزش های اعجاب انگیز برای کاهش فوری درد

طب سوزنی: تحقیقات نشان می دهد استفاده از تکنیک طب سوزنی می تواند در کاهش تکرار سردرد های تنشی و ایجاد حس آرامش در نواحی پایین کمر، گردن و زانو  نقش داشته باشد.

ماساژ درمانی ستون فقرات: بر اساس یافته های مرکز بین المللی NCCIH، ماساژ ستون فقرات می تواند مانند درمان های مرسوم در کاهش درد های کمر به مدت بیش از 18 ماه موثر باشد.

یوگا: بر اساس مطالعه ای دیگر در مرکز NCCIH، افراد با درد های شدید کمر که به طور منظم یوگا کار می کنند، بعد از 6 ماه تمرین، درد و ناتوانی حرکتی در آنها کاهش پیدا می کند.

ماساژ: ماساژ درمانی نه تنها منجر به ایجاد حس خوب در افراد می شود بلکه شواهد تحقیقات نشان می دهد که ماساژ و جابه جایی عضلات، رباط و تاندون ها می تواند در کاهش درد کمر، گردن و کاهش درد ورم مفاصل نقش مهمی داشته باشد.

ممسکن های طبیعی برای کاهش درد

آب گیلاس:بر اساس مطالعه ای در سال 2013 کاهش درد و تقویت عملکرد زانو در افرادی که ورم مفاصل دارند بعد از مصرف روزانه دوبار آب گیلاس به مدت شش هفته مشاهده شد.

ماهی ساردین: مصرف ماهی با چربی بالا مانند ساردین، سالمون، قزل آلا، تن و ماهی آزاد به دلیل مقادیر بالای امگا3 می تواند سبب کاهش التهاب و درد شود.

روغن زیتون: بر اساس بررسی منتشر شده در ژورنال نیچر ماده ای در روغن زیتون وجود دارد که همانند ایبوبروفن اثرات ضد التهابی دارد.

 

حقایقی درباره مسکن ها

دکتر “ایندرا سیدامبی” متخصص اعتیاد و سرپرست بالینی مرکز ارتباط درمانی نیوجرسی در این خصوص می گوید:داروهای مسکن مثل کدئین ها به گیرنده های مغزی متصل شده و کاهش احساس درد را به همراه دارند.مسکن های قوی می تواند اثر خوشحالی و آرامش ایجاد کند، همچنین برخی از این ترکیبات می تواند بسیار اعتیاد آور باشند بنابراین زمانی از آنها استفاده کنید که واقعا به آن نیاز دارید.

بیشتر مواقع برای جراحت های شدید بیشتر از چند روز به مسکن های قوی احتیاج ندارید پس اگر پزشکتان مصرف بیش از یک هفته مسکن قوی تجویز کرد از او بپرسید آیا انتخابی دیگر برای کاهش درد وجود دارد یا خیر؟

آب و هوا ممکن است بر درد تاثیر بگذارد

 بر اساس تحقیقی در سال 2014 در آلمان، افراد با آرتریت مفصل ران در هوای با رطوبت و فشار بالا از درد بیشتری شکایت می کنند، در حالیکه در مطالعه ای در سال 2017 در استرالیا ارتباطی بین آرتروز زانو، کمر و آب و هوا مشاهده نشد.

سلامت قلب شما می تواند بر مفاصل تاثیر گذار باشد

بر اساس مطالعه ای  که در سال 2016 انجام شد محققان دریافتند کلسترول بالا سبب از بین رفتن و شکستن سلول های غضروفی و در نهایت  آرتروز شود.

شکستن قولنج انگشتان باعث آرتروز نمی شود

مطالعات انجام شده بر روی عادت شکستن قولنج انگشتان هیچ گونه شواهدی مبنی بر افزایش ریسک آرتروز را نشان نمی دهد. در حقیقت صدایی که در هنگام شکستن قولنج انگشتان می شنوید صدای ترکیدن حباب های موجود در مایع مفصلی(سینوویال) می باشد. اما یک دلیل برای ترک این عادت ممکن وجود داشته باشد و آن این است که تحقیقی بیان می کند که بین شکستن قولنج انگشتان و التهاب در انگشتان دست و کاهش قدرت و نیروی دست ارتباط وجود دارد.

منبع: health.com

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.