آیا میگرن با چاقی و لاغری ارتباط دارد؟

321

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ میگرن، سردردی تپش‌دار است که معمولا نیمی از مغز را در بر می گیرد. چنین سردردی به اندازه ای شدید و طولانی است که می تواند زندگی روزانه فرد را مختل کند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

اکثر افراد برای یک بار هم که شده درد میگرن را در زندگی خود تجربه می کنند. طبق مطالعات صورت گرفته، دانشمندان از رابطه معنادار بین خطر ابتلا به میگرن و شاخص جرم بدن (BMI) خبر می دهند.

میگرن نوع شایعی از اختلال سردرد است که اکثر افراد دنیا آن را تجربه کرده اند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، حداقل نیمی از افراد جامعه در رده های سنی بین 18 تا 65 سال دستکم یکبار سردرد را طی سال گذشته تجربه کرده‌اند که 30 درصد آنها شامل دردهای میگرنی بوده است.

در آمریکا، تقریبا 12 درصد مردم دچار میگرن می‌شوند که این مورد در زنان به علت تغییرات هورمونی سه برابر بیشتر از مردان است. محققان هنوز در خصوص علت میگرن به نتایج مطلوبی نرسیده اند. اگرچه طیف گسترده ای از داروها وجود دارند که درد میگرن را تسکین می دهند اما هنوز درمان مطلق برای آن وجود ندارد.

پزشکان در مورد کاهش درد میگرن یا جلوگیری از آن توصیه هایی می کنند. به عنوان نمونه خوردن وعده های غذایی در زمان های منظم، خواب کافی، ورزش کردن و تکنیک‌های مدیریت استرس همگی در کاهش و جلوگیری از میگرن می توانند نقش میسری داشته باشند. یکی از عواملی که ممکن است منجر به میگرن شود چاقی است که متخصصان به این افراد توصیه می کنند که برنامه کاهش وزن خود را جدی بگیرند.

بر اساس تحقیق منتشر شده در مجله نورولوژی، دانشمندان رابطه بین خطر ابتلا به میگرن و کمبود وزن یا اضافه وزن را مورد آزمایش قرار دادند. در این بررسی، محققان با آزمایش و مطالعه روی 290 هزار شرکت کننده، وضعیت اضافه وزن را با  BMI (شاخص توده بدن) حداقل معادل 30 و کمبود وزن را پایین تر از 18.5 تعریف کردند.

آن ها از این تحقیق نتیجه گرفتند که افرادی که اضافه وزن داشتند 30 درصد بیشتر از افرادی که وزن نرمال داشتند، در معرض ابتلا به میگرن بودند. از طرفی افراد دچار کمبود وزن، در مقایسه با افراد دارای وزن نرمال به میزان 13 درصد بیشتر در معرض میگرن قرار داشتند.

پس از بررسی عوامل مداخله‌گر در میگرن مانند سن و جنسیت همچنان نتایج مذکور به حال خود باقی ماند. نتایج نشان داد که میگرن در زنان و مردان و افراد جوان و افراد مسن متفاوت است؛ این بیماری بین زنان افراد و جوان شایع تر است.

این پزشک اشاره می کند همچنان این که وضعیت جرمی بدن چگونه در میگرن تاثیر می گذارد نامشخص بوده و نیاز به بررسی های بیشتری است.

 

منبع: http://www.medicalnewstoday.com/articles/316876.php

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.