عامل مرموز بی‌خوابی کشف شد/ ناسا به دنبال افراد کم‌خواب!

54

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ برخی افراد ساعات زیادی از شب را بیدار مانده و این شب بیداری می تواند زمان مناسبی برای برنامه ریزی و اجرای برخی کارهای روزمره باشد. در حقیقت ساعت بیولوژیک بدن آنها با سایرین فرق دارد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

بر اساس یافته های منشر شده در مجله Cell، جهش های ژنتیکی درون سلول‌ها علت شب بیداری های طولانی مدت برخی افراد است.

گروهی از محققان دانشگاه راکفلر (Rockefeller) دریافتند که جهش در ژن CRY1 باعث می شود همه سلول های بدن در زمان نامناسبی فعالیت خود را انجام دهند. این امر باعث می‌شود فرد دچار خواب منقطع، بی‌خوابی و چرت زدن در طول روز شود.

«آلینا پک» سرپرست این تحقیق می گوید: «ساعت بدن این افراد با داشتن این ژن بیشتر از سایرین فعالیت می کند. این ویژگی به مانند این است که آنها زمانی بیشتر از 24 ساعت شبانه روز که زمین در اختیار آنها قرار داده است، سپری می‌کنند.»

از طرفی تنها 1.2 درصد افراد دارای یک یا دو نسخه از این ژن جهش یافته هستند. این امر سبب شده است که دانشمندان نتوانند به طور دقیق دلایلی برای شب بیداری های طولانی مدت تعداد بیشماری از افراد ارائه دهند. در واقع ژن جهش یافته را باید تنها یکی از عوامل تغییر دهنده ساعت درونی بدن موسوم به «سیکل سیرکادین» عنوان کرد.

بر اساس مطالعه بر روی شش خانواده در کشور ترکیه که تحت تاثیر این جهش ژنی قرار داشتند، مشخص شد که حتی حضور یک کپی از این ژن جهش یافته می تواند باعث بر هم خوردن ساعت شبانه روزی بدن شود. تغییر ساعت درونی بدن علاوه بر الگوی خواب می تواند چرخه تنظیم دمای بدن را نیز تغییر دهد.

گفتنی است؛ الگوی نامناسب خواب ناشی از جهش ژن CRY1 ممکن است چندان نامطلوب نباشد، کما اینکه دانشمندان ناسا در صدد هستند تا تیمی از افراد دارای جهش ژنی را برای ماموریت‌های خاص مثل سفر به مریخ تشکیل دهند، چرا که به عقیده آنان الگوی خواب این افراد برای چنین ماموریت‌هایی مناسب‌تر است.

منبع: Today

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.