بیماری لایم چیست؟+ علائم و درمان

103

 


درمان میگرن در کلینیک آرامش

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بیماری لایم یک عفونت است که از طریق گزش کنه آلوده به باکتری Borrelia burgdorferi منتقل می‌شود.کنه‌ها معمولا از طریق گاز گرفتن حیوانات آلوده مثل موش و آهو باکتری را دریافت می‌کنند و اغلب کسانی که توسط کنه گزیده می‌شوند به این بیماری مبتلا نمی‌شوند. تمام کنه‌ها آلوده به باکتری نیستند و خطر ابتلا به بیماری زمانی که کنه برای مدت طولانی به بدن متصل است افزایش می‌یابد.

علائم اولیه بیماری لایم 

اغلب افراد بین هفته اول تا چهارم گزش توسط کنه آلوده برخی از علائم بیماری لایم را تجربه می کنند و در ذ80 درصد موارد یک دایره در حال گسترش راش (التهاب و قرمزی پوست) که erythema migrans نامیده می‌شود، قابل رویت است. برخی از افراد در این مرحله علائمی شبیه سرماخوردگی (تب و لرز، سردرد، خستگی و کوفتگی، گره‌های لنفی متورم، درد مفاصل و درد عضلات) را تجربه می کنند.اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص و درمان نشود می‌تواند به مناطق بیشتری از بدن گسترش یابد و مفاصل، قلب و سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهد و راش‌های بیشتری به وجود بیاید و به طور متناوب درد و ضعف در دست‌ها و پاها ایجاد شود. فلج ماهیچه‌های صورت(Bell’s palsy)، سردردها، حافظه ضعیف همراه با ضربان سریع قلب و از دست دادن کنترل عضلات صورت از دیگر علائم این مرحله هستند.

علائم ثانویه بیماری لایم
هنگامی که روند درمان موفقیت آمیز نباشد التهاب مفاصل(arthritis)که معمولا در زانوهاآشکار می شود همچنین احساس غیرطبیعی در سیستم عصبی به خاطر بیماری در اعصاب محیطی که باعث گیجی و پریشانی می شود بروز خواهد کرد.

تمام کنه‌ها بیماری لایم(Lyme)را منتقل می‌کنند؟
در شمال شرقی و شمال مرکزی آمریکا کنه‌های پا سیاه و سفید(کنه گوزنی)بیماری لایم را منتقل می‌کنند و در سواحل اقیانوس آرام آمریکا این بیماری به وسیله این کنه ها گسترش پیدا می‌کند. انتقال باکتری ایجاد کننده بیماری لایم از دیگر گونه‌های عمده موجود در آمریکا شامل کنه تک ستاره(lone star tick)و کنه سگی(dog tick)مشاهده نشده است اما بیماری لایم در تمامی 50 ایالت آمریکاهمچنین کانادا، اروپا، آسیا، استرالیا و آمریکای جنوبی گزارش شده است.

شما با بودن در کنار فرد آلوده به باکتری به این بیماری مبتلا نمی‌شوید، اگرچه حیوانات خانگی به وسیله کنه آلوده می‌شوند اما نمی‌توانند بیماری را به انسان منتقل کنند مگر اینکه کنه آلوده از حیوان انسان را بگزد همچنین حشراتی از قبیل پشه‌ها، مگس‌ها و کک‌ها نیز نمی‌توانند بیماری را به انسان منتقل کنند. تنها کنه های آلوده به باکتری انتقال دهنده بیماری هستند.

روش تشخیص بیماری لایم
پزشکان می‌توانند بیماری را از طریق یافته‌های بالینی از قبیل کهیر(rash) پوستی شبیه سیبل هدف(bull’s-eye” rash”) همراه با سابقه‌‌ای از علائم تشخیص دهند. آزمایشات خون مخصوصی 3 تا 4 هفته پس از تماس مشکوک برای تایید تشخیص انجام می‌شود. سایر آزمایشات از قبیل نمونه‌برداری از مایع نخاعی یا پوست می‌تواند برای کمک به تشخیص و یا رد کردن سایر احتمالات می‌تواند انجام شود.

درمان بیماری لایم
در اکثر موارد بیماری لایم با آنتی بیوتیک قابل درمان است، مخصوصا زمانی که عفونت زود تشخیص داده و درمان شود. در مراحل بعدی نیاز به درمان بلند مدت با آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی داخل وریدی است.

در حال حاضر واکسنی برای بیماری لایم وجود ندارد و سال‌ها پیش واکسنی برای استفاده در مناطق پر خطر تولید شد ولی دیگر در دسترس نیست.

پیشگیری از بیماری لایم

به منظور پیشگیری از گزش کنه در صورت امکان از مناطق پوشیده از چمن و پر درخت، مخصوصا بین ماه May تا July دور بمانید.

در مناطقی که احتمال آلودگی با کنه وجود دارد از سر تا پا خود را بپوشانید.

از مواد دافع حشرات که حاوی DEET هستند مستقیما بر روی پوست خود استفاده کنید.

برای کشتن حشرات روی لباس می‌توان از مواد دافع حشرات حاوی permethrin استفاده کرد اما هیچ‌گاه روی پوست نزنید.

هنگامی که از بیرون می‌‌‌آیید بدن خود و حیوان خانگی تان را به منظور وجود کنه به طور کامل بررسی کنید.

پوست و سر خود را برای از بین بردن کنه‌هایی که به طور ضعیف به بدن چسبیده‌اند بشویید.
منبع: webmd

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.