زنگ هشدار بیماری در بوی بدن/ از رایحه میوه تا مواد شوینده

20

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بسیاری از افراد گمان می کنند که بوی بدن در اثر عرق کردن است اما اینطور نیست؛ در واقع بوی بدنمان حاکی از سوخت و ساز بدن بوده و عرق بی بو است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

باکتری هایی که به طور طبیعی سطح پوست را می پوشاند، عرق را تجزیه می کند. مواد زائدی که از این تعامل حاصل می شود، ترکیبات اسیدی دارای بو است که ما آن را به بوی بدن ربط می دهیم.

بدن مردان تقریبا بوی پنیر می‌دهد به این دلیل که اسیدهای چرب بدن مردان در سطح بالایی وجود دارد. این در حالی است که گوگرد موجود در بدن زنان به بوی پیاز نزدیکتر است.

به طور کلی بوی بدن می تواند آزار دهنده باشد و باعث مشکلات روان شناسی و اجتماعی شود. افراد بدنشان رایحه های مختلفی دارد؛ برای مثال افرادی که به دیابت مبتلا هستند، بدنشان بوی میوه ای می دهد و یا کسانی که از بیماری کلیوی و کبدی رنج می برند، بدنشان رایحه مواد شوینده را دارد.

از طرفی بعضی افراد که بدنشان بوی زننده ماهی می دهد از سندرم “بوی ماهی” موسوم به “تریمتیلامینوریا” رنج می‌برند.

 مشکل بوی بدن قابل حل است

راه های مختلفی وجود دارد که می توان از بوی بد بدن جلوگیری کرد؛ مانند استفاده از داروی ضد تعریق، اما آلومینیوم موجود در این دارو ممکن است باعث ایجاد حساسیت در بدن شود.

همچنین صابون‌های ضد باکتری که در ترکیبات آن ماده “تری کلوزان” به کار رفته باعث از بین رفتن سلول های انسانی و باکتری های بدن می شود. لذا بهتر است تا حد امکان کمتر از این ماده استفاده شود.

در ادامه با روش های طبیعی رفع بوی بد بدن آشنا می شوید:

روش اول؛ رژیم غذایی خود را تغییر دهید

شما باید از خوردن گوشت قرمز و غذاهایی که با روغن هیدروژنه درست می شوند و فاقد فیبر هستند، پرهیز کنید و آردهای سفید تصفیه شده و شکر را از برنامه غذایی خود حذف کنید. در مقابل، میوه های تازه، جوانه ها و سبزی هایی مانند نعناع ، شیرین بیان و جعفری را در سبد غذایی خود قرار دهید.

روش دوم؛ استفاده از جوش شیرین

شما می توانید جوش شیرین را برای ناحیه زیر بغل استفاده کنید.

روش سوم؛ خوردن غذاهای پروبیوتیک

کارشناسان تغذیه مصرف غذاهای پروبیوتیک و مکمل‌های کلرلا را توصیه می‌کنند. مواد غذایی پروبیوتیک به موادی گفته می شود که علاوه بر نقش تغذیه ای به علت همراه داشتن میکروارگانیسم های مفید، خواص سلامت بخشی دارند.

مکمل های کلرلا به دلیل داشتن مواد مختلفی نظیر آنزیم ها، فیبر و میزان بالای كلروفیل به هضم غذا و سلامتی دستگاه گوارش كمك كرده و باعث دفع مواد زائد و سموم از بدن می شود.

روش چهارم؛ ماساژ با روغن نارگیل

برای از بین بردن بوی عرق، ماساژ بدن با روغن نارگیل خالص پیشنهاد می‌شود. این روغن به دلیل وجود اسید لوریک در ساختارش یک ماده ضد باکتری و به اصطلاح میکروب‌کش است.

روش پنجم؛ از معجزه لیموترش غافل نشوید

در این روش از لیمو ترش به جای خوشبوکننده‌های بدن از قبیل دئودرانت، مام و اسپری هر چند روز یک بار برای جلوگیری از رشد میکروب ها استفاده می‌شود.

منبع: fhfn

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.