آیا مانکن ها بیمار هستند؟

70

گلنوش کرمی متخصص تغذیه در گفت‌و گو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در خصوص بی‌اشتهایی عصبی (Anorexia nervosa) و پرخوری عصبی (Bulimia nervosa) گفت: تنظیم اشتها در بدن توسط هیپوتالاموس صورت می‌گیرد. گفتنی است این فعالیت فقط روحی و روانی نیست؛ متاثر ازعوامل گوناگون بوده و ذاتی و فیزیولوژیک است، به همین دلیل نیز گاهی میزان اشتها متفاوت می‌شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی عواملی از جمله کاهش و افزایش هورمون‌ها لپتین، گوارشی، انسولین و سطح قند خون را در تغییر میزان اشتها موثر خواند و ادامه داد: اگر اشتها فرد به صورت بیمار گونه افزایش یابد، پرخوری عصبی و و در صورت کاهش، بی‌اشتهایی عصبی نام دارد.

متخصص تغذیه بی‌اشتهایی عصبی را کاهش یا نبود اشتها در بیماری‎‌ها جسمی و روانی تعریف کرد و افزود: به دلیل افت شدید اشتها امکان ابتلا به سوء تغذیه در فرد بوجود می‌آید، زیرا کاهش اشتها منجر به کاهش مواد معدنی و ویتامین‌ها می‌شود.

وی تاکید کرد: بی‌اشتهایی کوتاه مدت عادی را که برای مثال ممکن است بر اثر سرماخوردگی بوجود بیاید، نباید با بی‌اشتهایی عصبی اشتباه گرفت، زیرا بی‌اشتهایی عصبی حاصل اختلال روانی است. در این نوع از بی‌اشتهایی فرد اشتهایش را از دست نمی‌دهد بلکه گرسنگی خود را سرکوب می‌کند.

کرمی علت بروز بی‌اشتهایی عصبی را ترس از افزایش وزن خواند و افزود: این افراد در تلاش هستند تا میزان وزن خود را کمتر از حالت طبیعی نگه دارند. به همین دلیل کمتر به سمت غذا و خوراکی‌ها می‌روند. بی‌اشتهایی در آن‌ها ماندگار شده و تبدیل به بی‌اشتهایی عصبی می‌شود.

وی ادامه داد: گاهی نیز برخی بیماری‌ها از جمله سرطان، ایدز، آپاندیسیت، نارسایی‌های کلیوی، قلبی، افسردگی و التهابات معده یا روده عامل بروز بی‌اشتهایی به صورت مزمن می‌شود که در این صورت متخصصان ریشه‌ آن را درمان می‌کنند. پس از درمان عامل بی‌اشتهایی نیز متخصصان تغذیه باتوجه به ویتامین‌های از دست رفته با رژیم و مکمل‌ها مناسب، وضعیت سلامت این افراد را به حالت معمول برمی‌گردانند.

کرمی مشخصه این افراد را به دلیل ترس از خوردن و چاقی، اندام لاغر آنان و تعداد غیر طبیعی گلبول‌ها و سلول‌های خونی معرفی کرد و گفت: این افراد دچار بی‌خوابی ،خستگی بیش از حد و سرگیجه و ضعف‌اند؛ که به دلیل افت قند خونشان طبیعی است. بی‌نظمی یا قطع قاعدگی، یبوست، پوست خشک به دلیل نبود آب کافی در بدنشان و ضربان قلب نامنظم و پوکی استخوان از جمله عوارضی است که بر اثر بی‌اشتهایی عصبی بوجود می‌آیند.

به بیان کرمی بی‌اشتهایی عصبی در موارد بسیار در سنین جوانی در دختران بروز می‌کند. آنهایی که برای مبارزه با چاقی به ورزش‎‌ها و فعالیت‌ها بدنی سنگین نیز رو می‌آورند، احساسات‌شان کم شده و خلق و خوی عصبی پیدا می‌کنند.

وی درباره پرخوری عصبی (Bulimia) که در اصطلاح بیماری مانکن‌ها یا دختران جوان نیز نام دارد، عنوان کرد: میزان بروز این نوع بیماری از بی‌اشتهایی عصبی بیشتر است؛ که در آن به طور همزمان پرخوری و جبران آن صورت می‌گیرد.

متخصص تغذیه با اشاره به تنش روحی و تفکر مانکن شدن که می‌توانند از جمله علل این بیماری باشند، بیان کرد: چنین افرادی برای رفع فشارهای عصبی موجود در یک بازه زمانی دچار پرخوری می‌شوند و فراتر از نیاز معمول فرد سالم اشتها دارند.

کرمی علت رفتارها جبرانی را در این افراد جلوگیری از چاقی خواند و ادامه داد: هنگامی که زیاده روی در خوردن و رفتار جبران پرخوری حداقل 2 بار در هفته به مدت سه ماه متوالی در فرد تکرار شود می‌توان وی را بیمار خواند.

وی از جمله رفتارها جبرانی را تحریک عمدی استفراغ برای تخلیه محتویات داخل معده، استفاده از داروها دیورتیک (مدر یا ادرار آور) یا داروها مسهل، مصرف داروها افزایش دهنده‌ سوخت و ساز بدن‌ در حالیکه غده تیروئیدشان سالم است و علی‌ رغم نبود توان کافی به انجام ورزش‌ها سنگین می‌پردازند.

این متخصص تغذیه دیگر رفتارها جبرانی را روزه داری یا رژیم‌ها بسیار سخت توسط افراد مبتلا به پرخوری عصبی معرفی کرد و افزود:به طور کلی بروز پرخوری، رفتار لحظه‌ای به هنگام فشار عصبی بوده و فرد پس از مدتی آرامش درصدد جبران آن است.

به گفته وی راه‌های جبرانی، عوارض فراوانی دارند. برای مثال درد شکم و نفخ که عامل هر دو استفراغ‌ها مکرر است. به دلیل مصرف بالا و مکرر از داروها مسهل نیز پرزها روده‌شان از بین می‌رود و منجر به بروز یبوست می‌شود. به دلیل استفراغ‌ها بسیار و بروز مواد غذایی به ریه‌ها، عفونت‌ها ریوی بوجود ‌می‌آید.

کرمی عوارض دیگر پرخوری عصبی که نشانه افراد مبتلا به آن است را قطع یا بی نظمی قاعدگی معرفی کرد و گفت: اگر پرخوری و جبران آن در فرد تکرار شود قطع کامل قاعدگی صورت می‌گیرد.

به بیان این متخصص به علت ماندگاری اسید معده در دهان پس از استفراغ، زخم زبان و لثه و تخریب مینا دندان روی می‌دهد.به علت استفاده از داروها ادرار آور نیز میزان آب در بدنشان کاهش می‎‌یابد و به دنبال آن مقدار پتاسیم کم شده و همچنین ضربان قلب نامنظم می‌شود. این بیماری همراه با اختلالات روانی و افسردگی است.

این متخصص تغذیه در خصوص رایج‌ترین نوع پرخوری عصبی معمول که نام خاص ندارند، عنوان کرد: این نوع پرخوری‌ها هیجانی‌ بوده و گاهی بر اثر عصبانیت شکل می‌گیرد فرد رفتار پرخوری را برای تسکین خود برمی‌گزیند؛ به همین دلیل تا تمام کردن ماده غذایی به خوردن ادامه می‌دهد. آنها بدون کنترل بر میزان مصرف مواد غذایی می‌خورند. حتی فرد در این زمان به خوراکی‌هایی رغبت پیدا کرده و استفاده می‌کند که در حالت عادی میل به آن ندارد.

کرمی راهکارها پیشنهادی برای جلوگیری از چاقی بر اثر این دست پرخوری‌ها را علاوه بر کنترل میزان مصرف، روی آوردن به سبزیجات مانند کاهو، کلم، کرفس، خیار، هویج و گوجه معرفی کرد. زیرا کالری کمتر دارند.

وی در پایان به افرادی که در این شرایط به تنقلاتی از جمله چیپس و پفک روی می‌آورند، مصرف نان جو را پیشنهاد کرد و یادآور شد: نان جو مضرات کمتری در مقابل چیپس و پفک داشته و چاق کننده نیست. مصرف آجیل نیز در این شرایط جایگزین مناسبی برای تنقلات است. برای مثال تخم کدو منبع روی و امگا3 است.البته به هر حال باید میزان استفاده از این مواد غذایی را نیز کنترل کرد. زیرا حجم بسیار آن‌ها چربی فراوانی دارد.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.