پول شادی نمی آورد ولی درک آن چرا!

41

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ افرادی که روابط مالی را درک می کنند، سالم ترند. مهم نیست پول‌دارید یا فقیر با فهمی ساده از نحوه عملکرد سیستم مالی به کاهش اضطراب و فشار خون خود کمک کنید.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

پژوهشگر ژاپنی، پروفسور یوشیهیکو کادویا از دانشگاه “هیروشیما” و مصطفی سید رحیم خان از دانشگاه “ناگویا”، در سراسر ژاپن سوالاتی درباره مهارت‌ها، درک رفتارهای قیمت گذاری و اوراق بهادار مالی مثل اوراق قرضه و سهام، از افراد پرسیدند و اطلاعاتی درباره ثروت، سبک زندگی و سطح اضطرابی که از زندگی بعداز 65 سالگی دارند، کسب کردند.

سواد مالی و اضطراب

به طورکل، آنها متوجه شدند که در جامعه‌ ژاپن سواد مالی خیلی بالا نیست. آقایان و افراد تحصیل کرده اطلاعات بیشتری در این زمینه داشتند و بیشترشان جز ثروتمندان بودند. یافته دیگر این بود که سواد مالی نحوه ریسک و میزان عدم اطمینان افراد را شکل داده، آنها را در مقابله با مشکلات تواناتر کرده و به اعتماد به نفس افراد می افزاید. بررسی دیگری از اطلاعات نشان داد؛ علت این نتیجه می تواند سواد مالی، صرف زمان کمتر برای پیشگویی، محاسبه آینده و کاهش ترس باشد.

سواد مالی، آگاهی ما را نسبت به سود و گزینه های مالی موجود افزایش داده، رفتارهای مالی و برداشت ما از تجربیات مختلف را نیز تغییر می دهد.


سواد مالی فقط اضطراب را کاهش نمی دهد بلکه تأثیرات بسیار بزرگتری دارد. متأهلین سطح پایین تری از اضطراب را در افزایش سن داشتند. این می تواند به دلیل مشارکت، برنامه ریزی بیشتر و مؤثرتر زوج برای آینده باشد. موضوع دیگر سن فرد است؛ محققان می گویند بیشترین میزان مسؤلیتی که افراد در محیط کار و خانه تجربه می کنند، در سن ازدواج است. حال عدم تمکین مالی و زمان روبه اتمام را هم به این شرایط اضافه کنید، در نتیجه بالاترین میزان استرس در 40 سالگی دیده می شود.

جالب توجه است که، با دسترسی افراد به امنیت اجتماعی، خدمات بهداشتی دولتی و حقوق بازنشستگی، سطح اضطراب کاهش می یابد. البته افرادی که فرزندانشان به آن ها وابسته اند از این قاعده مستثنی هستند.

پروفسور کادویا در انتها چنین نتیجه گیری کرد که؛ افراد نباید وقت خود را با نگرانی برای آینده هدر دهند. به همین دلیل دولت حقوق بازنشستگی، مسکن و برنامه های پزشکی را برای افراد فراهم می کند. اگر با وجود این امکانات مردم همچنان نگران آینده خود هستند، پس صرف انرژی و وقت بیشتری از طرف دولت در این زمینه نیاز است.

 

انتهای پیام/

 

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.