بی‌رحم‌ترین دشمن کبد را بایکوت کنید/ خالکوبی و پیرسینگ‌های نامطمئن ممنوع!

98

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ هپاتیت C یک بیماری التهابی کبد و تحت اثر ویروس هپاتیت C است. یکی از راه های انتقال این بیماری عفونی مقاربت با شخص مبتلا و تماس با خون و سرنگ مصرفی آلوده به ویروس است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

خالکوبی و پیرسینگ با ابزار آلوده به این ویروس نیز یکی از راه های انتقال بیماری محسوب می‌شود. از طرفی انتقال بیماری از مادر مبتلا به فرزند در هنگام تولد و بیماری HIV نیز می تواند از دیگر راه های انتقال این بیماری باشد.

بر اساس گزارش‌های پزشکی، حدود 25 درصد افراد مبتلا به هپاتیت C بعد از مدت کوتاهی بر این ویروس غلبه می کنند. در حالی که بقیه افراد سال‌ها تا ظهور علائم بیماری، ناقل ویروس هستند. به عبارت دیگر، این بیماری در اغلب مبتلایان به فرم مزمن هپاتیت C تبدیل شده که در نهایت سبب بروز آسیب های کبدی می شود.

آیا می‌توان هپاتیت C را تشخیص داد؟

این بیماری مرموز در معاینات ابتدایی ممکن است هیچگونه علامتی نداشته باشد و معمولا تا زمان مشاهده تغییر در آنزیم های کبدی طی یک آزمایش خون،نشانه‌های آن قابل شناسایی نیست.

اولین مرحله قابل ردیابی بیماری کجاست؟

زمانی که بیماری در فرد تشخیص داده شد، می‌توان بیماری را «حاد» نامید. علائم هپاتیت C در این مرحله شبیه آنفلوآنزا است. از جمله علائم بیماری در این مرحله می توان به احساس خستگی، کاهش اشتها، درد معده، حالت تهوع، اسهال و درد عضلات و مفاصل اشاره کرد.

هپاتیت مزمن را جدی بگیرید

اگر هپاتیت C زود تشخیص داده نشده و درمان صورت نگیرد، تبدیل به فرم مزمن می شود. این افراد ممکن است سال ها هیچ نشانه ای از خود بروز ندهند، این در حالی است که بافت کبدشان ممکن است در حال تخریب باشد.

افرادی که به مدت طولانی از هپاتیت C رنج می‌برند، در نهایت مبتلا به سرطان کبد می شوند.  از جمله علائمی که نشان دهنده اختلال فعالیت کبد است، می‌توان به ادرار تیره و زردی پوست و چشم اشاره کرد.

سیروز؛ تهدیدی جدی برای کبد

یکی از اختلال‌های رایج هپاتیت مزمن سیروز کبد است که به تبدیل بافت سالم کبد به بافت آسیب دیده اطلاق می‌شود. این بافت آسیب دیده مانع فعالیت کبد شده و در نهایت سبب از کار افتادن کبد می شود.

علائم آن شامل احتباس آب در بدن، افزایش خونریزی، کبودی و زردی شاخص پوست و چشم است.

وقتی هپاتیت در قامت سرطان کبد ظاهر می‌شود

هپاتیت را می‌توان اصلی ترین عامل ابتلا به سرطان کبد دانست. بنابراین افراد مبتلا به هپاتیت B و C باید به طور منظم مورد معاینه قرار گیرند. آزمایش خون می تواند در شناسایی مارکرهای سرطان نقش داشته باشد. از طرفی سونوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی نیز از راه های تشخیص بیماری است.

اگر بخش عمده کبد آسیب ببیند، این عضو دیگر قادر به انجام فعالیت های خود نخواهد بود و زندگی شخص به خطر می‌افتد؛ شرایطی که تنها با پیوند کبد مهار می‌شود.

منبع: WebMD

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.