چگونه از بروز رفلاکس معده در نوزادان جلوگیری کنیم؟

89

پدرام عطایی متخصص گوارش اطفال در گفت‌وگو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در خصوص رفلاکس معده کودکان بیان کرد: رفلاکس معده کودکان به دو دسته فیزیولوژیک و پاتولوژیک تقسیم می شود. دسته اول که فیزیولوژیک نام دارد در اکثر نوزادان وجود داشته و مشکلی برای شیرخوار به وجود نمی آورد، اما اگر این برگشت ها باعث سرفه، گرفتگی صدا و گرفتگی نای شود، برای شیرخوار دارو تجویز شده و تحت درمان قرار می گیرد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی در خصوص روش درمان این نوزادان عنوان کرد: در این مواقع دفعات شیر بیشتر و مقدار شیر کمتر شده که باعث جلوگیری از رفلاکس نوزاد می شود و بهتر است پس از هر بار مصرف شیر، نوزاد را در بغل گرفته تا شیر راحت تر از معده به روده منتقل شود.

متخصص گوارش ادامه داد: روش درمان نوزادان با سابقه آلرژی، به این صورت است که اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند رژیم غذایی به مادر و اگر نوزاد از شیر خشک تغذیه می کند شیر خشک رژیمی به نام Hypo allergen تجویز می شود. البته اگر آلرژی با تنگی نفس در نوزاد همراه باشد، دارو نیز تجویز می شود.

عطایی افزود : این اقدامات برای دوره شیرخوارگی است و پس از یک سالگی باید دفعات غذا بیشتر و مقدار آن کمتر شده و سعی شود بین غذا آب مصرف نشود. کودک حدالامکان نباید تا یک ساعت الی یک ساعت ونیم دراز کشد زیرا باعث برگشت مواد غذایی می شود.

وی بیان کرد: برای خوابیدن هم بهتر است که  کودک به پهلو سمت چپ به صورتی که تنه و سرکودک سی درجه از سطح افق بالاتر باشد بخوابد. این اقدامات تا حد بالایی می تواند از رفلاکس جلوگیری کند. اگر این رفلاکس ها روی تنفس و وزن کودک تاثیر بگذارد لازم است که درمان دارویی هم روی کودک انجام شود. تقریبا دوره درمان 2 تا سه ماه بوده ولی با توجه به شدت بیماری ممکن است دوره درمان طولانی تر نیز باشد.

متخصص گوارش یاد آور شد: بیست درصد کودکانی که زیر یک سال دچار رفلاکس می شوند، پس از یک سالگی همچنان رفلاکسشان ادامه پیدا می کند. البته رفلاکس هایی که در سنین بالاتر به طور مثال سه الی چهار سالگی، شروع می شوند متاسفانه امکان بهبودی کاهش پیدا می کند. به طور کلی تاثیر دود سیگار در تشدید رفلاکس کودکان ثابت شده و عضو سیگاری خانواده تا یک الی یک ساعت و نیم پس از استعمال سیگار نباید با کودک تماس داشته باشد.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.