تشخیص زودتر سکته قلبی/ درد دست چپ را دست کم نگیرید!

318

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ احساس درد و ناراحتی در قفسه سینه یکی از شایع‌ترین نشانه‌ها هنگام حمله قلبی است. درد در ناحیه دست چپ را نیز می‌توان نشانه‌ای دیگر برای سکته قلبی دانست. از این رو به هیچ وجه نباید این درد را نادیده گرفت.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درد در ناحیه دست به واسطه شرایط مختلفی شکل می گیرد که از کشیدگی عضله تا یک حمله قلبی شدید را شامل می شوند. تشخیص اینکه آیا درد در دست چپ با مشکلی در قلب مرتبط است یا خیر می تواند کمی گمراه‌کننده باشد. از این رو بهتر است این درد را در شرایط مختلف مورد بررسی قرار دهید.

***درد همزمان قفسه سینه و دست چپ

اگرچه همواره درد در قفسه سینه یا ناراحتی (مانند احساس فشار یا سنگینی) شایع‌ترین نشانه حمله قلبی محسوب می شوند، اما همزمانی این نوع درد با درد دست چپ ممکن است از حمله قلبی یا یک مشکل قلبی جدی دیگر خبر دهد.

ترکیب احساس درد در دست چپ و قفسه سینه نشان دهنده یک شرایط پزشکی اورژانسی و نیازمند ارزیابی فوری است. در چنین شرایطی درد قفسه سینه به شانه و سپس به دست سرایت می کند. از طرفی درد ممکن است به سمت گردن، آرواره، کمر و دست راست نیز منتقل شود.

***نشانه های احتمالی مرتبط با قلب

نشانه های واقعی حمله قلبی اغلب ظریف‌تر و مبهم‌تر از آن هستند که به طور معمول در برنامه های تلویزیونی و فیلم ها نمایش داده می‌شوند. با این حال، نشانه هایی وجود دارند که در ترکیب با درد دست چپ زنگ هشداری برای حمله قلبی محسوب می‌شوند. از جمله این علایم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تنگی نفس

تعریق بیش از اندازه یا رنگ‌پریدگی پوست

حالت تهوع، استفراغ یا سوء هاضمه

سرگیجه، احساس سبکی در سر، غش کردن یا از دست دادن هوشیاری

ضربان قلب سریع یا نامنظم

عدم حساسیت به لمس

دردهای دست چپ که خبر از وضعیت قلب می‌دهند، اغلب به طور ناگهانی شکل می گیرند، حالت نسبتا پایداری دارند و نسبت به لمس حساس نیستند. بر همین اساس، درد در دست چپ که با حرکت دادن آن شکل می گیرد یا تشدید می شود، به طور کلی به نظر نمی‌رسد ارتباطی با سلامت قلب داشته باشد.

افزون بر این، حساسیت به لمس می تواند بیشتر نشان دهنده یک بیماری عضلانی-اسکلتی باشد. آسیب ها و بیماری های عضلانی اسکلتی شایع‌ترین دلیل درد در ناحیه دست به شمار می‌آیند.

فعالیت های روزانه مانند بلند کردن اجسام سنگین، جابه‌جایی وسایل و آسیب های ورزشی مکرر موجب فشار یا التهاب در عضلات یا مفاصل دست می شوند. این شرایط اغلب باعث حساسیت به لمس یا تشدید درد هنگام حرکت دادن اعضای بدن می‌شود.

***درد کوتاه مدت در برابر درد بلند مدت

همان گونه که پیش‌تر اشاره شد، دردهایی از دست چپ که به قلب مربوط می‌شوند، اغلب به طور ناگهانی شکل می گیرند. از این رو، دردهای بلند مدت و طولانی دست به طور معمول ارتباطی با مشکل قلبی ندارند.

التهاب تاندون روتاتور کاف، آرتریت آرنج یا شانه و بورسیت به طور معمول برای چند ماه یا حتی سال ها پایدار باقی می مانند و با افزایش درد تدریجی و کاهش تحرک مفصلی همراه هستند. بر همین اساس، درد طولانی دست احتمال دارد با یک مشکل عضلانی اسکلتی مرتبط باشد تا یک مشکل قلبی.

***اقدامات احتیاطی

احساس درد در ناحیه دست چپ که با فعالیت شدیدتر می شود و با استراحت بهبود می یابد، نیاز به رسیدگی پزشکی فوری دارد زیرا ممکن است نشانه ای از یک مشکل قلبی جدی باشد، به ویژه اگر درد عمیق بوده و نسبت به لمس حساس نباشد.

درد در دست چپ که به طور ناگهانی هنگام استراحت پدیدار می شود، همانند وقتی که در حال تماشای تلویزیون هستید، نیز می تواند به واسطه یک بیماری قلبی شکل گرفته باشد.

در نهایت، اگر درد دست چپتان با نشانه های دیگر مانند درد قفسه سینه، تهوع، استفراغ، سرگیجه، غش، تنگی نفس، تعریق غیر معمول، نفخ شکم، سرفه یا خس خس سینه همراه است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

منبع:
http://www.livestrong.com/article/225053-how-to-know-if-left-arm-pain-is-heart-related/
http://www.healthline.com/health/pain-in-left-arm
http://www.livestrong.com/article/145495-causes-of-numbness-pain-in-the-left-hand/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.