دود «دست دوم» سیگار و این همه دردسر + راه حل

65

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ دود سیگار علاوه بر خود فرد سیگاری، می تواند اثرات زیان باری برای اطرافیان نیز داشته باشد. به دود سیگاری که افراد غیر سیگاری در معرض آن قرار می‌گیرند، دود دست دوم می گویند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

دود دست دوم از سیگار، سیگار برگ و پیپ متساعد می شود.

دود تنباکو شامل بیش از 4 هزار ترکیب شیمیایی است که حداقل 250 نوع آن سبب بروز بیماری می شود.

دود سیگار به طور کلی می تواند شخص را مستعد ابتلا به سرطان ریه و بسیاری از سرطان های دیگر کند. از طرفی قرار گرفتن در معرض دود سیگار فاکتور خطری برای حمله های قلبی است.

تنفس دود سیگار سبب می شود پلاکتها یا همان سلول های خونی که مسئول انعقاد خون هستند، چسبندگی بیشتری پیدا کنند. این چسبندگی می تواند سبب افزایش احتمال تشکیل لخته در خون شود که این امر انسداد سرخرگ ها را به همراه داشته و در نهایت منجر به بروز حمله یا سکته قلبی می‌شود.

تحقیقات حاکی از آن است که دود سیگار مانع اتساع و گشاد شدن سرخرگ های بدن می شود؛ این شرایط با اغلب بیماری های قلبی و عروقی مانند فشار خون، بیماری عروق کرونری، نارسائی قلبی مزمن، دیابت و نارسائی های مزمن کلیه مرتبط است.

مواد شیمیایی موجود در دود سیگار باعث آسیب و التهاب دیواره سرخرگ ها شده که این التهاب در نهایت سبب تنگ شدن سرخرگ ها و افزایش بروز حمله های قلبی می شود.

مطالعات بسیاری نشان می‌دهد در مکان هایی که قانون منع استفاده از سیگار اجرا شده نسبت حمله های قلبی کاهش یافته است.

**خطرات دود سیگار برای کودکان

کشیدن سیگار در مکان های عمومی ممنوع شده است، اما بسیاری از افراد هنوز در معرض دود سیگار قرار دارند؛ به خصوص کودکانی که یکی از والدینشان سیگاری است.

از آنجا که کودکان در حال رشد بوده و سرعت تنفسشان نسبت به بزرگسالان تندتر است، تاثیر بیشتر و جدی‌تری از دود سیگار می‌پذریند.

موارد زیر می تواند در اثر قرار گرفتن کودکان در معرض دود سیگار مشاهده شود:

  • سندرم مرگ ناگهانی نوزاد
  • عفونت های دستگاه تنفسی (مانند برونشیت و ذات الریه)
  • حملات شدید و پی در پی آسم
  • عفونت گوش
  • سرفه مزمن

**چطور از دود سیگار دوری کنیم؟

از افرادی که در حال سیگار کشیدن هستند، دوری کنید. محیط خانه مهم ترین مکانی است که باید آن را از دود سیگار پاک نگه دارید به خصوص زمانی که فرزند کوچک دارید. دور ماندن کودکان و بزرگسالان از دود سیگار می تواند به کاهش عفونت های دستگاه تنفسی، آسم، سرطان و بسیاری از بیماری های دیگر کمک کند.

اگر یکی از دوستان و آشنایانتان سیگاری است، از او بخواهید در فضای بیرون از خانه یا خارج از محیط بسته سیگار بکشد تا مقدار دود سیگار در هوایی که سایرین تنفس می کنند، کاهش پیدا کند. این موضوع به خصوص زمانی اهمیت دارد که شما یا اطرافیانتان در گذشته سابقه بیماری یا حمله های قلبی داشته باشید.

منابع:

Mayoclinic

WebMD

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.