9 تصور غلط درباره سرطان ریه؛ همه‌چیز بستگی به نوع سیگار دارد!

73

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ سیگار کشیدن از سوی بسیاری از دانشمندان عامل شماره یک ابتلا به سرطان ریه عنوان شده است. در حالی که شایعاتی خلاف آن را تایید می‌کند و جای بسی تاسف دارد که عده زیادی از مردم این شایعات را باور می‌کنند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

در اینجا می خواهیم به برخی از شایعات مرتبط با مصرف دخانیات و ابتلا به سرطان ریه بپردازیم که هیچ مبنای علمی برای آن وجود ندارد.

1)سال‌هاست سیگار می‌کشم، دیگر برای ترک آن دیر شده است!

ترک سیگار فواید زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به تقویت گردش خون و بهبود عملکرد ریه ها اشاره کرد. خطر ابتلا به سرطان پس از ترک سیگار به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند. اگر از همین امروز سیگار را ترک کنید، 10 سال بعد، ریسک سرطان ریه برای شما در مقایسه با وضعیت کنونی (ادامه مصرف سیگار) به میزان 50 درصد کمتر خواهد بود.

2)سیگار لایت از سایر سیگارها ایمن تر است

اصلا چنین چیزی صحت ندارد و سیگار لایت درست به اندازه انواع دیگر سیگار ممکن است ریسک سرطان را بالا ببرد. از طرفی مراقب سیگارهای نعنایی باشید چرا که بر اساس برخی از مطالعات، سیگار منتول (با طعم نعناع) ممکن است بسیار خطرناک تر و ترک آن سخت تر باشد، زیرا احساس خنکی هنگام کشیدن این سیگار شخص را به استنشاق عمیق تری ترغیب می کند.

3)مکمل های آنتی اکسیدانی از ریه شما حراست می‌کند

محققان با بررسی این محصولات در کمال ناباوری دریافتند که ریسک سرطان ریه در افراد سیگاری که بتاکاروتن (نوعی آنتی اکسیدان) مصرف می‌کنند، بیشتر است. بنابراین برای مصرف مکمل ها ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. اما می توانید آنتی اکسیدان ها را با خوردن میوه و سبزیجات بدست آورید.

4)سیگار برگ و پیپ به اندازه سیگار مخرب نیست

پیپ و سیگار برگ درست به اندازه سیگار شما را در معرض ریسک ابتلا به سرطان دهان، گلو، مری و ریه قرار می دهد. جالب است بدانید ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی هنگام مصرف سیگار برگ به طور اخص در مقایسه با سایر مواد دخانی بیشتر است.

5)سیگار دشمن اول و آخر!

سیگار عامل شماره یک ابتلا به سرطان ریه محسوب می‌شود، اما عوامل خطرساز دیگری نیز در ابتلا به این بیماری دخیل هستند. عامل شماره 2 سرطان ریه گاز بدون بو و رادیواکتیو رادون است که از سنگ و خاک آزاد می شود و می تواند به داخل خانه و ساختمان ها نفوذ کند.

6)پودر تالک عامل خطرساز دیگر!

از کاربردهای پودر تالک می‌توان به دفع مورچه، از بین بردن صدای جیر جیر تخت و رفع لکه‌های روی فرش و لباس اشاره کرد. مطالعات وجود ارتباط مستقیم بین تنفس تصادفی این پودر و سرطان ریه را نشان نمی‌دهد. اما افرادی که با برخی مواد شیمیایی مثل آزبست و وینیل کلرید کار می کنند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

7)شما که سرطان گرفته‌اید، ترک کردن سیگار دیگر چه حاصل؟

ترک سیگار بعد از ابتلا به سرطان ممکن است اثر بهتری بر درمان داشته، اثرات جانبی درمان را تعدیل کرده و پس از جراحی دوره نقاهت آسان‌تری را برای بیمار به ارمغان بیاورد. در برخی موارد، ترک سیگار ممکن است مانع حمله نوع دیگری از سرطان به بدن شود.

8)ورزش کاملا بی‌تاثیر است!

مطالعات نشان می دهد افرادی که به صورت منظم ورزش می کنند، با احتمال کمتری به سرطان ریه دچار می‌شوند. همچنین تمرینات ورزشی در فضای آزاد به عملکرد بهتر ریه کمک و از بیماری های قلبی، سکته مغزی و سایر امراض جدی جلوگیری می کند.

9)آلودگی هوا هیچ ربطی به سرطان ندارد!

تنباکو و مواد دخانی را باید بزرگترین عامل ابتلا به سرطان ریه دانست، اما آلودگی هوا نیز می تواند یکی از فاکتور های خطر باشد. افرادی که در مناطق آلوده زندگی می کنند ریسک ابتلای بالاتری نسبت به افراد ساکن در محیط تمیز دارند.

منبع: WebMD

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.