این سینوس‌ها احتیاج به جراحی دارند

37

به گزارش خبرنگار خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛سینوس ها به حفره های داخل جمجمه یک فرد گفته می شود که در اطراف چشم و بینی و در مقابل صورت واقع شده است. این حفره ها برای کمک به ایجاد جمجمه سبک تر تشکیل شده است، همچنین مخاط را به بینی می افزاید و رطوبت تولید می کند.مخاط یک لایه محافظ برای جلوگیری از ورود ذرات ناخواسته مانند آلاینده ها، خاک، و ارگانیسم های عفونی به داخل بدن است و کار یک سیستم بازدارنده را بر عهده دارد.
***درمان های مختلف سینوس به شرح ذیل است:

درمان میگرن در کلینیک آرامش

آنتی بیوتیک ها
شستشوی بینی
اسپری بینی
اسپری های استروئیدی بینی
استروئیدهای خوراکی
داروهای ضد حساسیت
آنتی هیستامین ها

***به این دلایل سینوس را باید جراحی کنید

هدف از عمل جراحی برداشتن هر چیزی است که مسیر سینوس ها را مسدود کرده باشد و این روش ممکن است شامل از بین بردن قطعه نازکی از استخوان، غشاهای مخاطی، ، بافت متورم و یا آسیب دیده، تومور یا غده ای که راه عبور سینوس را مسدود کرده و همچنین پولیپ بینی باشد که برای رفع سینوزیت و پولیپ بینی .می توان از روش جراحی این کار را انجام داد.

سینوزیت همان تورم سینوس بینی و یا معابر آن است که گاهی اوقات عفونت سینوس نامیده می شود و  فرد مبتلا به سینوزیت ممکن است علائمی چون فشار اطراف بینی، چشم، یا پیشانی، گرفتگی بینی، تغییر رنگ بینی، سرفه، ازدحام سر و سردرد، گوش مسدود شده و یا تغییر در شنوایی را داشته باشد.

پولیپ بینی شامل ورم دیواره بینی در داخل بینی و سینوس است. آنها می توانند در اندازه متفاوت باشد اما معمولا به اندازه قطره اشک باشد. پولیپ ممکن است به مسائل تنفس سرب و می تواند بر روی حس بویایی تاثیر بگذارد، همچنین می تواند سینوس یک شخص را مسدود و منجر به عفونت شود.
برخی از افراد ممکن است هیچ علائمی از پولیپ بینی را تجربه نکنند. با این حال، شایع ترین عوامل عبارتند از بینی مسدود شده و منجر به مشکلات تنفسی، آبریزش بینی مداوم، ترشحات پشت بینی، کاهش حس بویایی و چشایی، درد صورت، سردرد، خرناس در هنگام خواب است.

***مراقبت‌‌های قبل و بعد از جراحی سینوس ها

امروزه برای رفع گرفتکی پولیپ بینی و سینوس ها چندین روش جراحی مطرح است اما مراقبت پس از عمل جراحی بسیار اهمیت دارد و معمولا پزشکان بعد از عمل جراحی سینوس، از تامپون بینی مانند گاز استریل برای کنترل خونریزی استفاده می کنند.

دوره های بهبودی به نوع عمل جراحی انجام شده و عواملی چون سن و سلامت عمومی بستگی دارد. با این حال، بسیاری از مردم ناراحتی بسیار کمی پس از عمل جراحی سینوس را تجربه می کنند.و پس از جراحی در همان روز به خانه می روند و داروهای متداول تجویز پس از عمل اغلب شامل شست و شو، استروئیدها و آنتی بیوتیک است.

پزشک متخصص بسته به وسعت عمل جراحی، ممکن است داروهای ضد دردرا در دوران بهبودی به فرد بدهد و در مواقعی پس از عمل،معمولا افراد، دچار ناراحتی خفیف، خستگی، گرفتگی بینی و مقدار کمی خونریزی خواهند شد که خونریزی پس از عمل جراحی در 24 ساعت اول اتفاق می افتد. با این حال، گاهی اوقات می تواند پس از چند روز یا حتی چند هفته رخ بدهد. عوارض داخل جمجمه و تیغه متصل به سقف بینی که یک لایه نازک از استخوان بوده ممکن است در طول عمل جراحی سینوس آسیب ببیند.

مایع مغز می تواند به بینی نشت و در موارد شدید، به یک عفونت در جدار مغز مانند مننژیت منجر شود که در مواقع نادری سبب از دست دادن بینایی ، آسیب به عضلات حرکت چشم، تغییر در نحوه مجاری اشک آور، تغییرات در صدای یک شخص، از دست دادن حس بویایی و چشایی می شود.

منبع:medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.