دستور کتبی رئیس جمهور برای نشان‌دار کردن حق بیمه کارگران

113

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ ایرج حریرچی قائم مقام وزارت بهداشت در نشست خبری ادامه داد: زمانی که این وزارتخانه را تحویل گرفتیم وابستگی بازار دارویی 40 درصد بود ولی موفق شدیم طی مدت یک تا دو سال آن را به 30 درصد برسانیم که این دستاورد بزرگی است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی افزود: کمبود اقلام دارویی در حال حاضر کمتر از 30 قلم است که این مسئله در دنیا نیز امری استثنایی نیست.

حریرچی در ادامه با اشاره به اینکه حدود 99 درصد بودجه وزارت بهداشت در دانشگاه‌های علوم پزشکی هزینه می‌شود، گفت: در سال 96 این بودجه 14 هزار و 937 میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال قبل از آن با رشد همراه شد.

حریرچی تاکید کرد: کل ردیف‌هاى ستادى شامل پزشک خانواده، مابه التفاوت یارانه دارو، کمک به سیاست‌هاى جمعیتى امسال ٥ میلیارد و ١٣٦ میلیون تومان است که سال گذشته ٦ میلیارد و ٤٣ میلیون تومان بود و ١٥ درصد کاهش داشته است و ردیف‌هایى نیز به صورت مستقل وجود دارند همچون هدفمندى یارانه‌ها که میزان آن مانند سال گذشته ٤ میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان است.
وی ادامه داد: ردیف بودجه اى یک درصد ارزش افزوده نیز امسال ٣هزار و ١٧٨ میلیارد تومان شده که سال گذشته ٣ میلیارد و ٥٠٠ میلیون تومان بود. بودجه وزارت بهداشت نیز از محل عمومى ٢٩ هزار و ١٩٤ میلیارد و ٢٠٠ میلیون تومان بوده که رشد آن نسبت به سال گذشته ١٠ درصد بوده است.
وی با اشاره به انتقال سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت کرد: قانون آن تصویب شده و مذاکرات لازم انجام شده است، تنها باید اساس‌نامه‌های آن تصویب شود.

حریرچی در خصوص وضعیت پزشک خانواده افزود: زیر ساخت‌های لازم در زمینه پزشک خانواده باید فراهم شود که یکی از آن‌ها در عصر فعلی پرونده الکترونیک است. در نظام ارجاع طی ۵ – ۶ سال پیش در صورت مراجعه بیمار به متخصص، فرد بازخوردها را به پزشک خانواده برنمیگرداند. برخی از اقدامات باید توسط مراقبین سلامت و بهورز‌ها انجام شود، در شهرهای بزرگ اگر میخواستیم از پزشک خانواده استفاده کنیم فضای فیزیکی کمتر از ۲۰ درصد بود همچنین یکی از زیر ساخت‌های مد نظر در پزشک خانواده آن بود که بیمه تحت نظر ما باشد. در شرایط فعلی زیرساخت‌های پزشک خانواده فراهم شده است.

وی اصافه کرد:پرونده الکترونیک سلامت دارای ۳ سامانه است که شامل سامانه اصلی سیب و دو سامانه دیگر در استان گلستان و خراسان رضوی می‌شود. تا چهارشنبه عصر برای ۶۶ میلیون و ۲۴۳ هزار نفر پرونده سلامت تشکیل داده شده و به ۲۷ میلیون و ۲۹۰ هزار و ۵۱۳ نفر نیز خدمات ارایه کرده‌ایم.
وی ادامه داد: به طور کلی ۳۸۶ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۸۰ بسته خدمتی ارایه شده است.
وی در مورد نشان‌دار کردن حق بیمه کارگران گفت: دستور کتبی رئیس جمهور در این زمینه به وزارت اقتصاد ابلاغ شده و آنها مأمور به انجام این کار شده‌اند. همچنین باید توجه داشت که پول بهداشت و درمان کارگران باید به میزان کامل و به موقع برای سلامت آنها هزینه شود نه برای درمان دیگران و نه یک ریال در موارد دیگر چرا که شرعاً و قانوناً این مسئله درست نیست و این موضوع نه تنها دستور رئیس جمهور بوده بلکه مصوبه مجلس را نیز دارد.

وی در ادامه به موضوع تعرفه‌ها اشاره کرد و گفت: این موضوع در شورای عالی بیمه توافقات اولیه آن انجام شده و پیشرفت‌هایی حاصل شده است و پیشنهاد ما این بوده که ترجیح می‌دهیم مصوبه دولت اعلام شود و همه نیز حمایت کنند.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.