کاهش کلسترول و رابطه آن با ماست/ماده غذایی محافظ قلب را بهتر بشناسید

78

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی چجوری»؛ ماست حاوی ترکیبات مفید پروبیوتیک، منبع غنی از پروتئین های سازنده عضلات، مواد مغذی، ویتامین و حاوی مقادیر کم قند است و خوردن آن می تواند سبب ایجاد احساس سیری شود، اما سوال اینجاست که آیا ماست می تواند سطح کلسترول بدن را نیز پایین بیاورد؟

درمان میگرن در کلینیک آرامش

در مطالعه ای که در سال 2013 انجام شد ارتباط بین مصرف ماست و فشار خون بررسی شد و مشخص شد افرادی که ماست مصرف می کنند حجم توده بدنی کمتر، دور کمر کوچک تر و همچنین سطح تری گلیسرید پایین تری در مقایسه با افرادی که ماست مصرف نمی کردند داشتند. همچنین این مطالعه نشان داد سطح کلسترول خوب یا HDL در این افراد بالاتر است.

در مطالعه ای دیگر در بریتانیا اثر خاصیت ترکیبات پروبیوتیک را بر کاهش بیماری های قلبی سطح کلسترول بررسی کردند و نتایج نشان داد مصرف دوبار ترکیبات پروبیوتیک در کنار وعده های غذایی باعث کاهش سطح کلسترول بد یا LDL می شود.

یک پیاله ماست ساده شامل ترکیبات زیر است:

  • 104 کالری
  • 9/7 گرم قند
  • 5/5 گرم چربی

یک پیاله ماست میوه ای شامل ترکیبات زیر است:

  • 194 کالری
  • 4/19 گرم قند
  • 7/5 گرم چربی

یک پیاله ماست یونانی شامل ترکیبات زیر است:

  • 100 کالری
  • 5/5 گرم قند
  • 7/0 گرم چربی

لازم به ذکر است قند موجود در ماست ساده از لاکتوز (قند طبیعی شیر) ایجاد می شود این در حالی است که در ماست میوه ای 12 گرم قند اضافه بر مقدار قند طبیعی موجود در شیر وجود دارد.

ماست بدون چربی بهترین و سالم ترین انتخاب است مخصوصا اگر به شیوه یونانی تهیه شده باشد. ماست یونانی حاوی مقدار زیادی پروتئین است که می تواند شما را به مدت طولانی سیر نگه دارد، همچنین در مقایسه با ماست معمولی کربوهیدرات کمتری دارد اما هردو نوع ماست شامل پروتئین های خوب، پروبیوتیک و کلسیم هستند.

بررسی ها نشان می دهند، ماست های میوه ای کالری بالا و حدود 3 برابر مقدار شکر در مقایسه با دیگر ماست ها دارد.

ماست را با سلیقه خودتان طعم دار کنید 

اخیرا مردم روش های جدیدی برای طعم دار کردن ماست به جای خریدن ماست های طعم دار و مملو از شکر انجام می دهند. اضافه کردن میوه تازه، میوه خشک و یا مقدار بسیار کم از شیرین کننده های طبیعی مانند عسل می تواند طعم ماست را تغییر دهد همچنین روش دیگر برای مصرف ماست تهیه نوشیدنی ماست(اسموتی) است که در این مورد نیز باید به مقدار قند مصرفی توجه کنید.

منبع: healthline

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.