نکات شگفت‌انگیز درباره جرم گوش/ جویدن آدامس، گوش‌هایتان را برق می‌اندازد!

45

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ جرم گوش که به آن موم یا واکس گوش نیز گفته می شود توسط برخی سلول های گوش ساخته شده و دارای خاصیت نرم کنندگی و ضد قارچ و ضد باکتریایی است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

در ادامه حقایقی درباره این ترکیب حفاظت کننده گوش آورده شده است که شاید تا به حال چیزی درباره آن نشنیده باشید.

***مهمترین وظیفه موم گوش

اولین و اصلی ترین کار این ماده زرد رنگ و چسبنده داخل گوش حفظ سلامتی این اندام مهم بدن است. این موم از ورود گرد و خاک، کثیفی، حشرات و سایر مواد دیگر به داخل فضای گوش جلوگیری می کند.

***کدام قسمت از گوش، موم را می سازد؟

خارجی ترین فضای گوش که یک کانال به طول سه سانتیمتر است مسئولیت ساخت این ماده چسبناک گوش را بر عهده دارد. سلول های موجود در این کانال غددی دارند که این ماده را تولید می‌کنند.

***آیا گوش پاک کن ابزار مفیدی است؟

استفاده از پنبه و یا هر چیز دیگر را کنار بگذارید. استفاده از وسایل نوک تیز سبب سوراخ شدن پرده گوش و آسیب به استخوان های داخل گوش می شود.

***علائم بروز عفونت گوش

مشاهده این جرم ممکن است شما را ترغیب به خارج کردن آن بکند اما حقیقت این است که نیازی به تمیز و پاک کردن جرم گوش نیست. از خارج کردن آن خودداری کنید مگر تا زمانیکه رنگ آن قهوه ای، سیاه یا سفید و پوسته پوسته شود. در حقیقت این موارد می تواند علائم عفونت یا شرایطی باشد که لازم است برای آن به پزشک مراجعه کنید.

***آدامس بجوید تا گوشتان تمیز شود

گوش ها این توانایی را دارند که فضا و محفظه خود را تمیز کنند. هر وقت که شما چیزی بجوید و آرواره هایتان را به حرکت در آورید در حال کمک به انتقال جرم های قدیمی از کانال گوش به فضای بیرونی و ورودی گوش هستید. در نهایت این جرم خشک شده و از گوش خارج می شود.

***استفاده از شمع روشن گوش را مسدود می کند

در واقع وارد کردن هر چیزی به داخل گوش توصیه نمی شود. قرار دادن شمع روشن داخل گوش یکی از بدترین اقدامات ممکن است. به نظر می رسد گرما بتواند جرم را از گوش خارج کند اما این ادعا هنوز اثبات نشده است.

در حقیقت استفاده از شمع روشن می تواند سبب سوختگی فرد، بسته شدن کانال گوش با موم شمع و سوراخ شدن پرده گوش شود.

***ازدیاد جرم گوش را در خانه برطرف کنید

اگر احساس می کنید جرم گوشتان خیلی زیاد است و نیاز دارید تا آن را خارج کنید، بهترین درمان خانگی آن استفاده از ترکیباتی مثل هیدروژن پروکساید، قطره های گوش و محلول های نمکی است. این ترکیبات سبب حل و نرم شدن جرم در این محلول ها و در نهایت خروج آن از گوش می شود.

هیدروژن پروکساید و آب را به مقدار مساوی تقسیم کنید و شب ها پنج قطره در گوش بریزید، دراز بکشید و اجازه دهید محلول به داخل گوش برود و گوش خیس شود. اگر این کار اثر نکرد با پزشک خود مشورت کنید؛ زیرا آنها مطمئنا دستورهای خاصی برای کمک به خارج کردن آن دارند.

***اگزما؛ عامل سفت شدن جرم گوش

اگزما می تواند سبب خشکی و پوسته پوسته شدن پوست شود و پوست خشک می تواند جرم گوش را سفت کند. جرمی که زمان زیادی در گوش بماند یا مقدار زیادی آلودگی و گرد و خاک به خود جذب کند نیز می تواند سخت و خشک شود. زمانی که این جرم سفت شود می تواند سبب انسداد و گرفتگی گوش شود.

بنابراین اگر مشکلی با ترشحات جرم گوش خود دارید، هر شش تا دوازده ماه برای بررسی به دکتر مراجعه کنید.

منبع: WebMD

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.