نخ دندان بکشیم یا نکشیم؟

83

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ نخ دندان کشیدن یا نکشیدن در روزهای اخیر به پرسش بزرگی تبدیل شده است. اول آسوشیتدپرس بود که خبر داد اداره خدمات سلامت آمریکا، نخ دندان کشیدن را از رهنمودهایش حذف کرده، چون شواهد و مدارک کافی در دست نیست که نشان دهد نخ دندان کشیدن در عمل بهداشت دهان را افزایش می‌دهد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

سپس تأمین اجتماعی انگلیس و اتحادیه دندان‌پزشکان آمریکا به طور مشترک اعلام کردند: «نهایت ماجرا از نظر دندان‌پزشکان و بیماران این است که کمبود مدارک قوی با بی‌تأثیر بودن برابر نیست.» البته مثل بسیاری دیگر از ابهامات مربوط به علم پزشکی، شاید کارشناسان همیشه اتفاق نظر نداشته باشند.

***ابتدایی‌ترین فواید استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان باعث می شود تا جاهایی که مسواک نمی تواند تمیز کند نیز پاک شود. مسواک نمی تواند جرم های لابه لای دندان را به راحتی از جایش خارج کند به همین علت باید از نخ دندان استفاده کنید. ماندن این جرم ها در میان دندان باعث آلودگی و چرک کردن لثه می شود.

با فواید اولیه شروع کنیم. نخ دندان کشیدن پلاک‌هایی که در اثر غذا خوردن بالای لثه جمع می‌شود را کم می‌کند. این رسوب‌های خوراکی، باکتری‌های زیادی را جذب می‌کند. برآورد می‌شود این پلاک‌ها بیش از ۵۰۰ نوع باکتری را به خود جذب می‌کند که بعضی از آن‌ها مفیدند، ولی بعضی دیگر مضر هستند.

زیاد شدن این باکتری‌ها سبب مشکلات رایجی مثل التهاب لثه، خونریزی، حساسیت و بوی بد دهان می‌شود. حال اگر همیشه و درست، نخ دندان بکشید، می‌تواند مانع از بروز بعضی از این اتفاقات شوید. این کار جلوی التهاب لثه و به تبع آن، عفونت بافت‌های لثه در کنار دندان را می‌گیرد.

التهاب دندان، مشکلی است که به دنبال جمع شدن پلاک دور دندان‌ها پیش می‌آید و اگر درمان نشود، می‌تواند سبب «پیوره» شود؛ عارضه‌ای که می‌تواند با تحلیل رفتن استخوان فک همراه شود.

استفاده نکردن از نخ دندان، مراقبت غیر اصولی از دندان‌ها و در نهایت ابتلا به بیماری پیوره ممکن است سبب از بین رفتن زودهنگام دندان شود؛ ضمن اینکه با بیماری‌های مزمنی مثل دیابت یا عارضه قلبی هم مرتبط است. درمان پیوره نیز می‌تواند دردناک، وقت‌گیر و پرهزینه باشد.

***از کجا متوجه شویم چه کسانی اهل استفاده از نخ دندان هستند؟

بر اساس تجربیاتی که در بیمارستان‌ها به دست آمده، نخ دندان به جلوگیری از پوسیدگی کمک می‌کند. پوسیدگی ممکن است بین دندان‌ها، پایین‌تر از جایی که مسواک می‌رسد و لای دو دندان کنار هم آغاز شود.

نخ دندان از نظر فیزیکی می‌تواند پلاک‌هایی را که بین دندان‌ها تشکیل می‌شود، از هم بپاشد. اگر این از هم پاشیدن نباشد، باکتری‌ها سطح دندان را در هم می‌شکنند و باعث پوسیدگی می‌شوند.

یک بررسی ساده دستتان را رو می‌کند و می‌گوید هر روز سراغ مسواک و نخ دندان می‌روید یا نه. بیمارانی که نخ دندان نمی‌کشند، معمولاً موقع معاینه و بررسی لثه، حساس هستند و دردشان می‌آید. این سبب می‌شود مراجعه معمولی به دندان‌پزشک، دردناک‌تر از حالت معمول شود.

تمیز نگه داشتن دهان با مسواک و نخ دندان باعث می‌شود لثه‌تان سالم بماند. همیشه و هر روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید؛ در غیر این صورت آماده روبرو شدن با پوسیدگی، بیماری‌های لثه و احتمالاً خطر دیابت و دیگر بیماری‌های مزمن باشید.

***نکات طلایی استفاده از نخ دندان

برای نخ دادن بهتر است از جنس های استاندارد استفاده و برندهای مختلف را از ذهنتان خارج کنید تا مبادا در دهانتان بیماری‌های عفونی ایجاد کنند. استفاده از نخ دندان طعم‌دار نیز می تواند گزینه خوبی برای خوش بو کردن دهان باشد.

نخ دندان را باید خیلی آرام از بالا به پایین میان دندان ها بکشید. البته دقت کنید که خیلی محکم این کار را انجام ندهید. همچنین مراقب باشید لثه را زخم نکنید چرا که چنین کاری موجب خونریزی می‌شود. زمان کشیدن نخ دندان باید تقریبا میان 2 تا 4 دقیقه باشد.

منابع:

WebMD

ADA

Mouth Healthy

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.