اختلال دوقطبی چیست؟ + علایم

87

به گزارش خبرنگار خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ افرادی که دچار اختلال دو قطبی دچار نوسانات خلقي شديدهستند که اين نوسانات معمولا چند ماه به طول می انجامد و این اختلال با آنچه که مردم عادی آن را تجربه کرده اند متفاوت است و به ازای هر 100 نفر یک نفر دچار چنین اختلالی می شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

معمولا اين اختلالات بعد از سنين نوجواني اتفاق مي‌افتد اما در سنين بالاتر از 40 سال اين اختلالات غير معمول است و میزان شیوع ابتلای مردان و زنان به این عارضه یکسان است و این اختلال سه درجه دارد که خلق افسردگی:( احساس شديد افسردگي) ، خلق شيدا ( احساس شادماني بسيار و نااميدي) و خلق مختلط(خلق افسرده همراه با بيقراري و فعاليت بيش از اندازه ناشي از شيدائي) تقسیم می شود.

***انواع اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبي نوع 1

حداقل يک دوره خلق شيدا به مدت يک هفته به طول می انجامد، اگرچه بيشتر مبتلايان دوره افسردگي آن را را تجربه مي‌کنند ولي بعضي از آنها فقط دوره شيدائي را تجربه مي‌کنند که دوره هاي شيدايي بدون درمان بين 3 تا 6 ماه به طول مي‌انجامند.دوره‌هاي افسردگي در صورتي که مداوا نشوند بین 6-12 ماه ادامه پيدا مي‌کنند.

اختلال دو قطبي نوع 2

در اين نوع بيش از يک دوره افسردگي شديد وجود دارد که شدت خلق شيدايي در آن کم است و اين نوع به نام شيدائي خفيف (Hypomania) ناميده مي‌شود.

اختلال دو قطبي با تناوب سريع

در اين نوع اختلال، افراد بيش از 4 بار نوسان روحي در طول يکسال دچار می شوند که 10 درصد آنها مربوط به اختلالات نوع یک و دو است.

اختلال خلق ادواری

در اين نوع شدت نوسان خلق به اندازه اختلال دوقطبي نيست، اما مي‌تواند زمان طولاني تري داشته باشد و این حالت می تواند به اختلالات دو قطبی تبدیل شود.
تحقيقات نشان مي‌دهد که اختلالات دوقطبي منشا ارثي دارد و ژن ها بيشتر از تربيت افراد در اين اختلالات موثر هستند و این عارضه می تواند در اثر مشکل فيزيکي در قسمتي از مغز که کنترل حالات روحي را به عهده دارد ایجاد شود. نوسانات خلقي ممکن است گاهي توسط استرس و يا بيماري بوجود آیند.

***علايم اختلالات دو قطبي

1- افسردگي

افسردگي احساسي است که همه ما در طول زندگي آ نرا تجربه کرده ايم. اين احساس مي‌تواند به ما در شناخت و برخورد با مشکلات زندگي کمک کند اما در افسردگي باليني يا اختلالات دوقطبي اين احساس افسردگي بسيار شديد تر است در اين حالت احساس افسردگي براي مدت طولاني باقي مي‌ماند و حتي انجام امور عادي زندگي را سخت يا غير ممکن مي‌سازد که در زیر می توانید علائم هشدار دهنده افسردگی را بخوانید:

روحی

احساس غمگيني که از بين نمي‌رود.
احساس نياز به گريستن بدون هيچ دليلي
ازدست دادن تمايل و رغبت به همه چيز
عدم لذت بردن از چیزهایی که قبلا لذت می بردید.
احساس بي قراري و آشفتگي
از دست دادن اعتماد به نفس
احساس بي ارزشي و نااميدي
زودرنجي و تحريک پذيري
فکرکردن به خود کشي

فکری
از دست دادن قدرت فکر کردن مثبت و اميدوارانه
از دست دادن قدرت تصميم گيري حتي در موارد ساده
مشکل تمرکز کردن

جسمی
کم شدن اشتها و وزن
مشکل خوابيدن
بيدار شدن زودتر از موقع
احساس خستگي کامل
يبوست

شيدايي يک احساس خوشحالي همراه با افزايش انرژي و خوش بيني بيش از اندازه است. اين حالت مي‌تواند آنقدر شديد باشد که فکر کردن و قضاوت شما را تحت تاثير قرار دهد و در این حالت فرد ممکن است تفکرات عجيبي را راجع به خود داشته باشد تصميمات بدي گرفته و به صورت شرم آور، مضر و گاهي خطرناک رفتار کند.
این نوع اختلالات مانند حالت افسردگي، زندگي فرد مختل مي‌شود و مي‌تواند روابط و کار فرد را تحت تاثير قرار دهد و اگر میزان آن زیاد نباشد به آن  شيدائي خفيف مي‌گويند و در صورتي که شما شيدا شويد ممکن است حالات زير را در خود مشاهده کنيد:

روحی
بسيار شاد و مهيج
عصبي و برانگيخته شدن توسط کساني که در خوش بيني شما شريک نمي‌شوند
احساس برتر بودن بيش از اندازه

فکری
پر از ايده هاي جديد و مهيج
پريدن از يک ايده يه ايده ديگر
شنيدن صداهايي که افراد ديگر نمي‌شنوند

جسمی
بي ميل يا ناتوان از خوابيدن
پر انرژي
افزايش تمايل به رابطه جنسي

براي پيشگيري از پيشرفت نوسانات خلقی به حالت افسردگي – شيدايي ميتوان اقداماتي انجام داد .اما به طور کلی در اغلب موارد درمان دارويي مورد نياز است تا اول خلق افراد تثبیت شود و سپس درمان دوره هاي افسردگي و شيدايي انجام شود.

تجويز دارو براي تثبيت حالت روحی

برای تثبیت حالت روحی چندین نوع دارو وجود دارد که اغلب برای بیماری صرع نیز موثر اما به طور کلی در بين داروها ليتيوم(که نوعی نمک معدنی است) موثرترين آنها محسوب می شود.

ليتيوم به مدت پنجاه سال است که به عنوان تثبيت کننده حالت خلقی به کار می  رود اما چگونگي عملکرد آن هنوز مشخص نيست. از ليتيوم برای درمان هر دو نوع افسردگی و شيدايی استفاده مي‌شود.

تعيين مقدار دقيق ليتيوم در بدن ضروری است زیرا مقدار کم آن بي اثر و مقدار زياد آن سمي است. بنابراين شما بايد به طور مرتب در چند هفته اول آزمايش خون بدهيد تا مطمئن شويد که از مقدار مناسبی استفاده مي‌کنيد، همچنین پزشک شما می تواندد ليتيوم را همراه با آزمايش خون منظم براي شما تجويز کند.

مقدار ليتيوم در خون به مقدار آب بدن بستگي دارد. اگر آب بدن کم شود مقدار ليتيوم در خون بالا رفته و احتمال بروز اثرات منفی آن و يا حتی اثرات سمي آن وجود دارد. بنابراين بسيار مهم است که در مواقعي که هوا گرم و یا فعالیت شما زیاد است آب بسیار بنوشید و چایی و قهوه کمتری مصرف کنید.حداقل سه ماه يا بيشتر طول می کشد تا اثرات ليتيوم پديدار شود و در اين مدت با اينکه تغيير حالت روحی شما ادامه دارد اما افراد بايد به خوردن قرص های ليتيوم ادامه دهند.

منبع: healthline

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.