سریع‌ترین روش‌های تشخیص سرطان ریه + اسامی

318

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ سرطان ریه یکی از شایع‌ترین علل مرگ و میر در مردان و زنان شناخته شده است. در گذشته که استفاده از سیگار پیچ‌دستی رواج داشت، این سرطان به ندرت بود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

اگر چه عواملی مثل گاز راندون (گاز بی رنگ و بی بویی است که از تجزیه طبیعی اورانیوم در آب، خاک و مصالح ساختمانی قدیمی در زیرزمین ساختمان های قدیمی تولید می شود) و آلودگی‌ها نقشی در سرطان ریه دارند، اما امروزه سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی سرطان ریه به شمار می آید.

سیگار از مواد شیمیایی سرطان زا ساخته شده است که سیستم دفاعی طبیعی ریه را مختل می کنند. برای محافظت از ریه، در جریان مسیرهای هوایی موهای ریزی به نام مژک وجود دارند که مانع عبور سموم، باکتری ها و ویروس ها می شوند که دود سیگار عملکرد درست این مژک ها را متوقف می کند.

***سرطان چند نوع است؟

دو نوع سرطان ریه وجود دارد؛ «سرطان ریه سلول کوچک» که به سرعت بخش های مختلف بدن را در بر می گیرد و در بین افراد سیگاری شایع تر است و «سرطان ریه سلول غیر کوچک» که به آرامی رشد کرده و از رایج‌ترین سرطان‌های ریوی است.

***نشانه های این بیماری چیست؟

همانطور که می دانید هر بیماری نشانه هایی دارد که اگر جدی گرفته نشوند، باعث مشکلات بزرگتری می شوند.

سرطان ریه نشانه های خاموشی دارد که معمولا یا بدون علائم ظاهری است یا در مراحل اولیه بیماری با علائم هشدار دهنده‌ای بروز پیدا می‌کند.

در صورت مشاهده این نشانه ها، هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

سرفه‌های پی در پی که همیشه ادامه دارند.

بروز خس‌خس سینه یا تنگی نفس

بالا آوردن خلط خونین

خستگی مفرط

از دست دادن اشتها

***آیا می توان از سرطان ریه پیشگیری کرد؟

یکی از راه‌هایی که می توانید از این بیماری جلوگیری کنید ترک کردن سیگار است. اگر سیگار می‌کشید هیچ وقت برای داشتن یک زندگی سالم دیر نیست. تحقیقات نشان می دهد، افرادی که سیگار را ترک می کنند در مقایسه با کسانی که سیگار کشیدن را ادامه می دهند، زودتر در صدد پیشگیری از این بیماری خانمان‌سوز بر می‌آیند.

خطر ابتلا به سرطان ریه با افزایش مقدار و مدت تماس با دود تنباکو افزایش می یابد و هر چه سن شروع مصرف سیگار پایین تر باشد، خطر ابتلا بیشتر است.

دانشمندان برای برآورد خطر ابتلا به سرطان ریه از حاصل ضرب تعداد پاکت سیگار در تعداد سال هایی که فرد سیگار کشیده است، استفاده می کنند. به عنوان مثال کسی که به مدت 20 سال روزی 1 پاکت سیگار کشیده است از نظر خطر ابتلا به سرطان ریه با کسی که به مدت 10 سال روزی 2 پاکت کشیده برابر است.

از طرفی، کسانی که با افراد سیگاری ازدواج می کنند یا در خانه یا محل کار با آن ها در ارتباط هستند، 20 یا 30 درصد بیشتر در معرض سرطان ریه قرار دارند.

***راه های تشخیص این بیماری چیست؟

با توجه به وضیعت عمومی سلامت فرد، بررسی های تشخیص سرطان ریه به شرح زیر است:

عکس برداری از ریه ها با تابش اشعه X

آزمایش خلط

سی تی اسکن: در این روش دستگاه سی تی اسکن با گرفتن تعدادی عکس توسط اشعه ایکس، تصویری سه بعدی از بدن را نشان می دهد و از این طریق محل و اندازه دقیق ضایعه و پراکندگی تومور ریه به بخش های دیگر قفسه سینه یا اندام های دورتر مانند کبد مشخص می شود.

پرتونگاری با روش تشدید میدان مغناطیسی: این آزمایش مشابه سی تی اسکن است با این تفاوت که به جای تابش اشعه X از مغناطیس جهت عکسبرداری از اعضای بدن استفاده می شود. در این آزمایش بیمار به مدت 30 دقیقه به طور ساکن درون اتاقک این دستگاه می ماند و تصاویر مقطعی از بدن او تهیه می شود.

نمونه برداری یا بیوپسی: بررسی میکروسکوپی از نمونه بافت تومور در این آزمایش بسیار مهم است، زیرا مطمئن‌ترین روش برای تشخیص سرطان ریه و نوع آن به حساب می آید.

منبع: WebMD

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.