راز لبخند مونالیزا / چگونه لبخند واقعی را بشناسیم؟

134

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ لبخند ما به آن سادگی ها هم که فکر می کنید، گویای تمام احساسات نیست. روش های مختلفی برای لبخند زدن وجود دارد. برخی حامل پیام و برخی سرپوشی برای احساستان است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

دانشجوی سادیسمی

سال 1924 بود که “کارنی لندیس” دانشجوی سادیسمی تحصیلات تکمیلی، گروهی از دانش‌آموزان، همکاران، معلمان و بیماران با اختلالات روانی از جمله پسری سیزده ساله را اغوا کرده و در آزمایشگاهی در مینه سوتا جمع کرده بود، او با لبخندی بر لب و چاقویی در دست، به منظور بررسی واکنش‌ها و حالات صورت این افراد، آن‌ها را در موقعیت‌های مختلف قرار می‌داد. “لندیس” می‌خواست بداند که تجاربی خاص، مثل درد یا شوک، همیشه حالات مشابهی در صورت ایجاد می‌کنند یا خیر؟ وی همواره این موقعیت‌ها را به فرد تحمیل می‌کرد تا نتیجه را ببیند. جدای از روش‌ها و شوخی‌های عجیب و غریب و دور از انسانیت این دانشجو، شاید وهم‌آورترین قسمت این مطالعه نتایج بدست آمده از آن است.

نتایج وهم‌آور این مطالعه

انتظار می‌رفت بیشترین واکنش افراد خشم و یا گریه باشد، درحالیکه در خشن‌ترین و بدترین شرایطی که “لندیس” برای این افراد ایجاد می‌کرد بیشترین واکنش دیده شده “لبخند” بود! “لندیس” گفت: من در طول این مطالعه، واکنش دیگری به جز لبخند ندیدم!

انواع لبخند

در فرهنگ‌های غرب، هنگام خندیدن روی دهان فرد متمرکز می‌شویم نه چشم‌ها. امروزه در همه جا و در موقعیت‌های مختلف از مگنت های روی یخچال تا کتاب‌های خود درمانی و آگهی‌های تبلیغاتی، طرح لبخند به چشم می‌خورد. اما حقیقتی تلخ‌تر در پشت این ماجرا قرار دارد. از نوزده نوع لبخندی که وجود دارد فقط 6 مورد آن وقتی خوشحال هستیم، دیده می‌شود و مابقی به هنگام درد، خجالت و شرمندگی، احساس آزار دهنده، وحشت زدگی یا در نهایت بیچارگی بروز می‌کند. یک لبخند ممکن است به معنی تحقیر، خشم یا بی اعتقادی، و حتی ممکن است نشانه دروغ یا از دست دادن چیزی باشد.

قضیه چیست؟

با وجود اینکه لبخند واقعی پاداشی برای کارمفیدی‌ است که شما در راستای بقای خود انجام داده‌اید؛ اما لبخندها درواقع ابزاری برای بروز احساست درونی‌ شما هستند. “پائول نیدنتال” روانشناس دانشگاه “ویسکانزین – مادیسون” می‌گوید: برخی لبخندها  نشانه‌ای از همکاری و ایجاد اعتماد در فرد مقابل است، یا برخی نشانگر این بوده که شما نیت پرخاشگری ندارید.

بسیاری از مواقع نشان دهنده پیروی ما از قوانین و رعایت ادب و گاهی برای گمراه و پرت کردن حواس دیگران از نیت و احساس واقعی فرد خواهد بود. رایج‌ترین کاربرد نماد جهانی شادی به شکل ماسک است.

لبخند دوشن

اولین تلاش در زمینه رمزگشایی از مفهوم اصلی لبخند، در قرن نوزدهم توسط “دوشن دبولونیه” متخصص مغز و اعصاب انجام شد. او پسر یک دزد دریایی بود و بنیانگذار روش درمان الکتریکی. او الکترودی را به عضلات صورت فرد متصل می کرد و عضلات را به فعالیت وادار می کرد. قطعا روشی بسیار دردآور برای بررسی “لبخند” در پیش گرفته بود. او توانست 60 حالت مختلف بیان احساسات از طریق تغییر حالت صورت را مورد آزمایش قرار دهد. جالب است بدانید دوشن، آزمایشات خود را بر روی حیوانات هم انجام داد؛ لبخند در شامپانزه و سگ، نشانه ترس است.

چگونه لبخند واقعی را بشناسیم؟

مطالعات “دوشن” نشان دادکه فقط در لبخند واقعی ناشی از احساس شادی است که عضله چشم هم درگیر لبخند می‌شود! پس یک راه ساده برای تشخیص لبخند واقعی از دیگر انواع آن، توجه به این عضله است، ولی از آنجا که افراد به راحتی در پشت لبخند احساس واقعی خود را پنهان می‌کنند، مطالات اخیر نشان می‌دهد ذهن شما به شکل ناخودآگاه لبخند فردی آشنا را با لبخندهای قبلی او مقایسه می کند و شما به راحتی از حالت فرد می‌توانید نوع لبخند را تشخیص دهید.

هیچ مطلبی درباره لبخند بدون اشاره به مونالیزا کامل نخواهد بود. روانشناسان چندین دهه‌ است که می‌دانند اثر مونالیزا، لبخندی را ثبت کرده که معمولا خانم‌ها برای جلب توجه فرد مقابل از آن استفاده می‌کنند.

پس از این با شماست که در برابر دعوت دیگران به خندیدن، کدام لبخند را انتخاب کنید!

منبع: BBC

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.