با نادیده گرفتن این عوامل اطلاعات مغزتان پاک می‌شود!

37

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ مغز حساس ترین و مهمترین عضو بدن است.سلامت این عضو حیاتی بدن در همه حال ضروری است به همین دلیل در اینجا به بعضی عادت های غلط که به آسیبهای مغزی منجر می شود اشاره می کنیم.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

1- خواب منظم و کافی داشته باشید

همه ما می دانیم خواب ناکافی و نامنظم برای سلامتی ضرر دارد اما برخی از این عادات بد می تواند صدماتی جبران ناپذیر در مغز ایجاد کند. به عنوان مثال، کمبود خواب ممکن است به زوال عقل و از جمله بیماری آلزایمر بیانجامد. بهتر است که ساعات خواب خود را منظم کنید و  اگر شما مشکل خواب دارید، از الکل، کافئین، و وسایل الکترونیکی در شب دوری کنید تا خواب آرامی داشته باشید.

2-زیاد تنها نمانید

انسان ها برای تماس های اجتماعی آفریده شدند. اینکه شما بسیاری از دوستانتان در فیس بوک و شبکه های مجازی وجود دارند اصلا مهم نیست. آنچه مهم است احساس واقعی از یک ارتباط است. افرادی که که حتی فقط چند دوست نزدیک دارند شادتر و سازنده تر هستند و  با احتمال کمتری از  آلزایمر رنج می برند. اگر شما احساس تنهایی می کنید، با برخی از دوستانتان برنامه های جدیدی مانند کوهنوردی، تنیس، پیاده روی و برنامه های دسته جمعی دیگر ترتیب دهید.

3-هله هوله و غذاهای فست فود نخورید

قسمت هایی از مغز که مرتبط با یادگیری، حافظه و سلامت روانی است در افرادی که تعداد زیادی از همبرگر، سیب زمینی سرخ کرده، چیپس سیب زمینی و نوشابه در رژیم غذایی خود مصرف می‌کنند، کوچکتر است. انواع توت ها، غلات کامل، آجیل، سبزیجات برگ دار سبز، حفظ عملکرد مغز را بلا برده و زوال عقل را کاهش می‌دهند.

4-با هدفون و صدای بلند به موسیقی گوش نکنید

اگر با هدفون خود و آخرین حجم صدا به موسیقی گوش دهید، میتوانید تنها در 30 دقیقه به شنوایی خود آسیب بزنید. اما مشکل تنها گوشتان نیست؛ افت شنوایی در بزرگسالی با مشکلات مغزی مانند آلزایمر و از دست دادن بافت مغز مرتبط است و از این به بعد بلندتر از 60٪ از حداکثر حجم دستگاه و بیش از دو ساعت بطور مداوم از هدفون استفاده نکنید.

5-شما به اندازه کافی تحرک ندارید

اگر شما بدون ورزش منظم پیش بروید، بیشتر احتمال دارد به زوال عقل مبتلا شوید. همچنین احتمال بیشتری برای دریافت دیابت، بیماری قلبی و فشار خون بالا و آلزایمر دارید. پیاده روی به مدت یک ساعت و 3 بار در هفته از بروز آسیب های مغزی پیشگیری می کند.

6-سیگار نکشید

سیگار کشیدن حافظه را ضعیف می کند و احتمال بروز آلزایمر افزایش می یابد، همچنین مصرف سیگار در کوتاه مدت فرد را با بیماری قلبی، دیابت، سکته مغزی و فشار خون بالا روبرو می کند.

7-پرخوری نکنید

حتی در صورت خوردن نوع مناسب از مواد غذایی بیش از حد اندازه، مغز شما ممکن است قادر به ساخت شبکه قوی از ارتباط ها که به فکر کردن و به یاد آوردن می انجامد، نباشد. پرخوری برای مدت زمان طولانی به اضافه وزن ، بیماری های قلبی، دیابت و فشار خون ختم می شود که همه آنها با  مشکلات مغزی و آلزایمر مرتبط هستند.

8-در تاریکی ماندن بیش از حد خوب نیست

اگر نور طبیعی به اندازه کافی نباشد، شما ممکن است افسرده شوید که می تواند عملکرد مغز شما را کندتر کند. تحقیقات همچنین نشان میدهد که نور خورشید کمک می کند که مغز شما به خوبی کار کند.

منبع:webmd

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.