عوامل مختل کننده حافظه؛ از داروهای صرع تا تغییر سبک زندگی پس از درمان سرطان

82

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ فرامرز امیری ، متخصص مغز و اعصاب، حافظه را ماده اولیه ای دانست که مغز می تواند یکسری اطلاعات را در آن ثبت کند و اگر لازم باشد، بازیابی کند و گفت: هوش یک مرحله پیشرفته تر از حافظه و تجربیات قبلی و کارکردهای دیگر مغز است که فرد می تواند به کمک آن مشکلی یا مسئله ای را حل کند. بین این دو ارتباطی وجود ندارد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی با بیان اینکه حافظه نمره بندی دارد، ادامه داد: ما حافظه حسی، کوتاه مدت و بلند مدت داریم که هرکدام از اجزاء، نمره بندی می شود. تستهای استاندارد شده ای وجود دارد که با توجه به سن، جنس و تحصیلات در هر زیر گروهی می توان انجام داد.

این متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به این پرسش که آیا شما برای یک سن خاص ارزیابی حافظه را به طور پیشگیرانه توصیه می کنید، افزود: نه، اصلا نیاز نیست. اولا ما به فراموشی نیاز داریم. مغز ما باید بعضی از اطلاعات را سرپوش گذاری کند تا اطلاعات جدید را درون خود قرار دهد. اختلال حافظه در دو صورت ارزشمند است و نیاز به بررسی دارد؛ حافظه باید دچار اختلال در کارکردهای اجتماعی شود.مثلا در مسیربابی ، پول شمردن ، چانه زدن و غیره مانند قبل نباشد.

وی با اکید بر اینکه چه بیماری صرع چه سایر بیماری ها در تشکیل، ذخیره و در بازیابی حافظه تاثیر نمی گذارند، افزود: داروهای بیماری صرع می تواند اختلال حافظه ایجاد کند. بار هیجانی بیماری صرع و سایر بیماری های مزمن مانند پرفشاری خون، دیابت، استرس، هیجان و نگرانی در تشکیل حافظه و تمرکز اثر سوء می گذارد. خلق پایین این افراد اختلال حافظه ایجاد می کند و اگر همزمان دچار اضطراب هستند باید درمان شوند.

امیری در ادامه بیان کرد: کنترل بیماری صرع باید انجام شود. فرد نباید تشنج کند. چراکه تشنج های مکرر اثر سوء دارند. البته بعضی داروهای ضد صرع بیشتر از سایر داروهای ضد صرع، اختلال کارکرد شناختی و اختلال حافظه ایجاد می کنند در این موارد یکی از کارها تغییر داروهای ضدتشنج است .

وی در خصوص مهم ترین مسئله ای که باعث اختلال حافظه در افراد مسن، جوان و حتی پیر می شود، گفت: عوامل محیطی مداخله گر و انگیزه؛ مانند نور، گرما، شرایط تغذیه ای، گرسنگی، زمان آمادگی مغز برای یادگیری می تواند در بروز اختلال موثر باشد. ورزش ذهنی و جسمی مثل مطالعه کردن و یادگیری مهارت جدید مفید است.

این متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به این سوال که آیا بار هیجانی منفی موجب اختلال در حافظه فرد می شود، افزود: این مسئله بخصوص در افراد مسن ممکن است دیده شود. مثلا فرد مسن به علت سکته قلبی، عفونت ریه، جراحی زانو و غیره در بیمارستان بستری می شود و بعد از چند روز اختلال حافظه پیدا می کند. این افراد بعد از 3-2 هفته به حالت عادی بر می گردند.

وی در ادامه آنتی اکسیدان ها، ویتامین های گروه E –B و امگا سه را از جمله عوامل تغذیه ای موثر بر تقویت حافظه و پیشگیری از اختلال حافظه دانست و گقت: برای یادگیری بهتر ارتباط بین مطالب را پیدا کنید. رمزگذاری و تکرار مطالب را داشته باشید. مطالعه وکار را با علاقه و ژرف اندیشی انجام دهید. دقیق خواندن و طبقه بندی مطالب را مدنظر قرار دهید.

امیری در پایان بروز اختلال حافظه بعد از درمان سرطان را به سرطان مربوط ندانست و یادآور شد: این فرد باید شیوه زندگی خود را تغییر دهد. ورزش فکری و جسمی داشته باشد .فعالیت هوازی مانند پیاده روی و شنا موثر است. همچنین خواب کافی، تغذیه مناسب، دور بودن از آلاینده ها به این افراد توصیه می شود.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.