13 منبع «آب زیر کاه» نمک

72

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ همانطور که میدانید غذاهای اسنکی مثل چیپس، کراکرها و چوب‌شورها بمب نمک هستند ولی حتی اگر شما این‌ها را هم نخورید، ممکن است رژیم غذایی شما بدون آنکه بدانید، سرشار از سدیم باشد. بسیاری از غذاهایی هم که انتظار نمی‌رود شور یا حتی نمکی باشند، در واقع گلوله نمک‌اند! ازجمله این مواد غذایی نان‌های شیرمال، فانتزی و غیر سنتی، غلات، حبوبات و حتی پنیر است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

به گفته “لی‌آن اسمیت وینتراب”، مشاور تغذیه در کالور سیتی کالیفرنیا، بسیاری از افراد باید کمتر از 2.300 هزار میلی‌گرم سدیم در روز و افرادی که فشار خون دارند باید 1500 میلی‌گرم سدیم در روز مصرف کنند. در ادامه سیزده منبع آب‌زیرکاه نمک را به شما معرفی می‌کنیم.

انواع سس

جای تعجب ندارد که چاشنی های ترش و سس های سالاد حاوی نمک باشند، اما ممکن است میزان واقعی نمک آن‌ها شما را شوکه کند. در هر دو قاشق غذاخوری از سس سالاد یا سس کباب، نزدیک به سیصد میلی‌گرم (10 تا 15 درصد از سهمیه نمک روزانه فرد) نمک وجود دارد و معمولا شما در غذای خود دو قاشق یا بیشتر، از آنها استفاده می‌کنید، چون این میزان حتی برای مزه دار کردن یک سینه مرغ هم کافی نیست. می توان به جای سس‌ها، از دستورالعمل‌های خانگی برای خوش طعم کردن گوشت، ماهی و مرغ که حاوی آب‌نمک، سرکه و انواع ادویه‌جات هستند، استفاده کرد.

پنیر و مشتقات آن

پنیر و مشتقات آن منبع خوبی از کلسیم و پروتئین است. پنیر کم چرب، بیست و هشت گرم پروتئین و تنها 160 کالری دارد. هر وعده غذایی (به اندازه یک فنجان) حاوی هزار میلی‌گرم نمک (حدود 40درصد سهمیه روزانه نمک) است. به دنبال پنیرهایی بدون نمک افزودنی برای خرید و مصرف باشید. برای مثال ماست یونانی حاوی 60 میلی‌گرم نمک و منبع قابل توجهی از پروتئین است.

غلات

غلات می‌توانند یک شروع سالم را برای روز شما رقم بزنند و در عین حال نمک زیادی را وارد بدن شما کنند. بسیاری از غلات 180 تا 300 میلی‌گرم (نزدیک به دوازده درصد سهمیه روزانه ) نمک دارند، این درحالیست که شما فقط یک فنجان از آن ها استفاده کنید. صبحانه‌ای شامل بلغور جو دوسر ساده با مخلوطی از میوه‌های فصل را جایگزین این وعده پر نمک کرده و روزتان را پر انرژی آغاز کنید.

نان‌های شیرمال، فانتزی و غیر سنتی

با توجه به CDC، نان منبع عظیمی از نمک در رژیم مردم آمریکاست؛ یک قرص نان شیرین می‌تواند حاوی 460 میلی‌گرم نمک (نوزده درصد سهمیه روزانه نمک) باشد. این میزان برای نان‌های شیرمال و غیر سنتی و بدون مواد افزودنی است، به ازای هر ماده ای که به نان اضافه می‌شود به محتوای نمک آن هم اضافه خواهد شد. پس سعی کنید نان معمولی یا در صورت مصرف نان‌های فانتزی، ساده ترین مدل آن ها را انتخاب کنید.

محصولات پخته شده

می‌دانید که دونات‌ها و کیک‌ها بسته‌های شکر و کربوهیدرات هستند، اما در کنار شکر و کربوهیدرات سرشار از نمک هم می باشند. هردونات نزدیک به 200 میلی‌گرم (10درصد سهمیه روزانه) نمک دارد. سعی کنید کلوچه‌ای خانگی را به جای این دونات‌ها میل کنید؛ حسن دیگر کلوچه‌های خانگی این است که مواد نگهدارنده ندارند.

سوپ

یک کاسه سوپ داغ به نظر نهاری سالم می‌آید. خبر تکان دهنده میزان نمک این کاسه سوپ است؛ به خصوص سوپ‌های کنسروی موجود در قفسه سوپر مارکت‌ها. با اینکه یک کاسه سوپ تنها 300 کالری دارد ولی حدود نیمی از نمک دریافتی نرمال روزانه شما را تشکیل می‌دهد.

“وارن وینتراب” هشدار می‌دهد که مواظب باشید، هنگامی که بعداز سال‌ها خوردن سوپ های پر نمک، بخواهید این رژیم را بشکنید، ممکن است سوپ به نظر بی مزه و یا حتی شیرین بیاید، اعتنا نکنید و کمی مقاومت به خرج دهید؛ سوپ‌های خانگی کم نمک بهترین انتخاب برای شما هستند.

برچسب‌های “سدیم کاهش داده شده”

ممکن است با دیدن برچسب‌های “سدیم کاهش داده شده” بگویید این شرکت به سلامت ما می‌اندیشد و میزان نمک محصولاتش را کاهش داده است! در حالیکه این اصطلاح به این معنی است که ماده غذایی مورد نظر تنها 25 درصد نمک کمتری نسبت به دیگر محصولات مشابه بدون این عنوان دارد. برای مثال در ارتباط با یک وعده ماده غذایی یخ‌زده که حاوی هزار میلی‌گرم سدیم است، این عنوان نشان دهنده این است که 750 میلی‌گرم نمک دارد. البته هنوز هم میزان بالایی محسوب می‌شود.

این نوع محصولات برای کسانی که قصد دارند به آرامی و به مرور زمان میزان نمک مصرفی خود را کاهش دهند و مشکلات اورژانسی ندارند، انتخاب هوشمندانه‌ای است؛ ولی برای افرادی که به دنبال کاهش شدید نمک خوراکی خود هستند بهتر است به دنبال عناوینی از قبیل: کم سدیم (با 140 میلی‌گرم نمک کمتر در هر وعده) و یا بسیار کم سدیم (دارای 35 میلی‌گرم نمک یا کمتر) بگردند.

همبرگر گیاهی

همبرگرهای حاوی سویا و گیاهی دارای لیست بلند بالایی از نمک و افزودنی‌های دیگر هستند. قبل از اضافه کردن ادویه، نان، فلفل و پنیر، این همبرگرها حاوی 300 تا 400 میلی‌گرم نمک اند.

شکلات داغ

نوشیدنی‌های گرم راهی عالی برای دریافت کالری ثابت و کم هستند (در یک بسته ترکیبی فقط 80 تا 100کالری وجود دارد)، اما هفت درصد از نمک دریافتی شما را هم تأمین می‌کند. اگر به هر دلیلی شما رژیم کم نمک را رعایت می‌کنید، یک لیوان نوشیدنی حدود 10درصد از سهمیه نمک روزانه شما را دارد. می‌توانید شکلات داغ به روش مکزیکی را امتحان کنید که نسبتا کم نمک است

پنکیک

بعضی از روزها دوست دارید صبحانه‌ای شیرین میل کنید، خوب است بدانید که این صبحانه -معمولا حاوی پنکیک‌های بسته بندی شده است- حدود 2هزار میلی گرم سدیم دارد! البته شاید پنکیک‌های خانگی به نظر انتخاب بهتری بیایند ولی هریک از آن‌ها همچنان 400 میلی‌گرم و سه پنکیک حدود 700 میلی‌گرم نمک دارد.

سبزیجات یخ‌زده

اگر از سبزیجات یخ‌زده همراه با سس و پنیر استفاده می‌کنید، بدانید که این مخلوط، نزدیک به 500 میلی‌گرم نمک دارد. درکل سبزیجات یخ‌زده مانند ذرت، نخودفرنگی پیازچه و اسفناج که معمولا به شکل تازه منجمد می‌شوند تمام خواص خود را حفظ می‌کنند و اغلب در طول فرآیند حمل و نقل و انبار کردن میزان کمی از مواد غذایی خود را از دست می‌دهند.

ساندویچ

در ساندویچ‌های خانگی اگر از سبزیجات و گوشت تازه استفاده شود و پنیر هم، پنیر سوئیسی باشد و تمام مواد تشکیل دهنده ساندویچ از بین مواد کم نمک انتخاب شود، می‌توان ادعا کرد، ساندویچ ما کم نمک است. در غیر اینصورت معمولا ساندویچ‌های بازاری حاوی حدود 900 میلی‌گرم نمک هستند.

منبع: Health

انتهای پیام/

 

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.