تفاوت عمده بين مغز زنان و مردان!

76

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ ذهن آگاهی کیفیتی از هوشیاری است که انسان باید در تمام ساعات شبانه روز در هرموقعیتی که است سعی کند به آن دست یابد. مراقبه آگاهانه آغاز خوبی برای درک ذهن آگاهی است اما قصه همین جا تمام نمی شود و باید بیداری حاصل از مراقبه در تمام لحظات زندگی و همه موقعیت ها گسترش یابد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

هوشیاری فقط در لحظات مراقبه و بعد نیمه خواب بودن در بقیه اوقات، ذهن آگاهی نیست. اگر هنگام ظرف شستن با تمام حوصله و صبر این کار را انجام دهیم و همه دل و توجه خود را به ظرف شستن معطوف کنیم و وقتی کاری انجام می دهیم همه هوش و حواسمان به آن کار باشد در حقیقت درون حالت ذهن آگاهی هستیم.

ذهن آگاهی یک روش زندگی و البته روش طبیعی و درست زندگی است. یک فرد ذهن آگاه نسبت به اتفاقات بیرون کاملا آگاه و هوشیار است و از همه مهم تر نسبت به اتفاقات درون وجود خودش هم کاملا بیدار و حواس جمع است.

یکی از روش های بدست آوردن شادی و رسیدن به اهداف، تمرکز داشتن و تفکر کردن است اما کسب این تمرکز چندان کار راحتی نیست. طبق تحقیقاتی که در یکی از دانشگاه های آمریکا صورت گرفته است، محققین به این نتیجه رسیدند که زنان از تمرکز و ذهن آگاهی بیشتری نسبت به مردان برخوردار هستند.

برای این آزمایش آن ها یک گروه 41 نفر مرد و 36 زن در طی یک دوره 12 هفته ای تمورد سنجش قرار دادند و در طی این مدت این افراد برای یک دوره تمرکز حواس ارزیابی شدند. پس از این بررسی محققان دریافتند که تغییر قابل توجهی در وضعیت روانی زنان به وجود آمده در صورتی که در مردان این وضعیت حداقل بوده است.

دلیل این تفاوت خیلی روشن نبود اما محققان این آزمایش می گویند که این تفاوت در وضعیت روانی می تواند به این خاطر باشد که زنان نسبت به مردان تمایل بیشتری دارند که زمان بیشتری را برای تفکر روی یک موضوع صرف کنند در مقابل مردان تمایل دارند که نگرانی ها کنار بگذارند و از دغدغه ها چشم پوشی کنند بنابراین به احتمال بیشتری بر روی زمان حال و رویدادهای جاری تمرکز می‌کنند و از مزایای ذهن‌آگاهی کمتر بهره می‌گیرند.

دانشمندان می گويند حتی در حالت استراحت و بدون عامل محرک، بخش مهمی از مغز زنان و مردان بطور متفاوت از هم رفتار می کنند. تلقی دانشمندان آن است که مغز زنان و مردان در مراحل آغاز شکل گيری جنين در رحم شبيه يکديگر است، اما بتدريج تا زمان بزرگسالی و بلوغ تفاوت های آنها آشکار می شود. در اين زمينه احتمالا” تفاوت در شمار و تعداد سلولهای عصبی نقش بازی می کنند. 

گفتنی است؛ از یافته های این تحقیق چنین برآورد می شود که متفکر بودن مزایای بسیاری دارد و مردانی که از این ذهن آگاهی برخوردار هستند بهتر می توانند مشکلات را مدیریت کنند و زندگی شادتری داشته باشند.

منبع:independent

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.