اقدامات دانشگاه علوم پزشکی تبریز در جهت کاهش آمار سکته مغزی

119

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ محمد حسین صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: یکی از معضلات ما، حوادث عروقی مغز است؛ هم در بعد کاهش طول عمر و هم به خاطر ناتوانی هایی که ایجاد می کند. اقدامی که مجموعه دانشگاه ها و مخصوصا دانشگاه علوم پزشکی تبریز انجام می دهد مدیریت حوادث عروقی مغز است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی ادامه داد: در بحث پیشگیری اولیه برنامه های متعددی برای کاهش عوامل خطری که زمینه را برای بروز بیماری های عروقی مغز فراهم می کند، تدارک دیده شده است و با آموزش های مناسب در مورد فشار خون بالا، دیابت قندی، چاقی، تغذیه  مناسب و راه اندازی کمپین های کاهش مصرف نمک، کاهش مصرف شکر و کاهش مصرف چربی، توصیه به فعالیت فیزیکی و توصیه به کاهش مصرف سیگار و دخانیات درتلاش هستیم تا افراد کمتر دچار حوادث عروقی مغز شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ادامه تاکید کرد: ولی یکی از بحث هایی که اخیرا مطرح شده است و ما گام های جدی را در جهت آن برداشتیم پیشگیری ثانویه است؛ یعنی مدیریت بیماری افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند. می دانید افراد به علت تنگی عروق ناشی از ترومبوز؛ لخته بستن در داخل عروق، دچار ناتوانی و سکته مغزی می شوند. اگر ما بتوانیم این افراد را به موقع شناسایی و درمان کنیم و لخته ها را لیز و تخریب نماییم، میزان ناتوانی افراد کاهش پیدا می کند.

وی ادامه داد: کار بزرگی که دانشگاه علوم پزشکی تبریز در چند سال گذشته انجام داده این است که درحقیقت بیش از 30 درصد از افراد که با علائم حوادث عروقی مغز در بیمارستان های اصلی بستری می شوند را تحت درمان لیز نمودن لخته یا آکروبولایتیک تراپی با جی پی ای قرار داده و حتی برخی مواقع با استفاده از امکانات انتقال سریع یعنی هلی کوپتری که در اختیار 115 قرار دادیم، فرد مبتلا به سکته مغزی را به موقع به مرکز اصلی منتقل می کنیم. بعد از انتقال به مرکز اصلی در بیمارستان امام رضا، بلافاصله بررسی های تشخیص اولیه انجام می گیرد و به دنبال آن از ماده ترومبولایتیک استفاده می شود. برای حدود 230 نفر که تا به امروز از این ماده استفاده شده خوشبختانه، ناتوانی ها به حد کمتر از 50 درصد قابل انتظار کاهش پیدا کرده است.

صومی در ادامه تصریح کرد: طبیعی است کسی که می تواند زندگی عادی را به دنبال ترومبولایتیک تراپی داشته باشد یک ره آورد خوب رشته ی علوم پزشکی است. ما معادل این افرادی که امروز درمان کردیم ، افرادی را داریم که بخاطر عدم دسترسی به امکانات و با پیشرفت لخته های تشکیل شده، دچار ناتوانایی هایی شده و در طول عمر باقی مانده خود ، هم خود از زندگیشان لذت نمی برند هم به عنوان یک سرباری برای کل افراد خانواده محسوب می شوند. البته مشکلات مربوط به سکته های مغزی، بخشی ناتوانی های فیزیکی و بخشی دیگر ناتوانی های شناختی است. مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه تبریز به ستاد علوم و فناوری های شناختی در معاونت فناوری ریاست جمهوری وصل شده و فعالیت می کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز بیان کرد: بنا بر این است که با یک هماهنگی بین دو قسمت توان بخشی فیزیکی و توان بخشی علوم شناختی، توان بخشی شناختی ایجاد و سعی کنیم حداقل 60 درصد از ناتوانی های شناختی ناشی از بروز سکته های مغزی را در این بیماران کاهش دهیم.

وی ادامه داد: در طول 2.5 سال گذشته تقریبا همه بیماران را که در بیمارستان های اصلی با عارضه سکته مغزی بستری می شوند به خوبی شناسایی، اطلاعات اولیه را وارد می کنیم و با هماهنگی که با این مجموعه اتفاق افتاده است هیچ مشکلی در ارتباط با مراکز جهانی نداریم، هم در رابطه با بعد شناختی به ما کمک می کنند هم محققین مرتبط با علوم شناختی و علوم سکته های مغزی در رابطه با توان بخشی های فیزیکی، توان بخشی های شناختی با تیم های ما همکاری می کنند. امیدواریم در آینده بتوانیم با ارتباط خوبی که با سازمان جهانی استروک داریم از همه امکانات آن ها استفاده کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در پایان یادآور شد: باز هم تاکید می کنم ما باید سعی کنیم با پیشگیری اولیه یعنی شناسایی عوامل خطرزا و دوری از آن ها به سکته مغزی مبتلا نشویم و بعد با یک سیستم سلامت این توانایی را داشته باشیم که پیشگیری ثانویه انجام دهیم.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.