طبیب من

کد خبر: 3281
تاریخ انتشار: ۳ام اردیبهشت ۱۳۹۶ , ۱۲:۵۱
برخی افراد بعد از به خواب رفتن به علت شل شدن عضلات و تنگ شدن راه تنفس خروپف می کنند. این افراد مشخصات معینی دارند.

سولماز عرشی فلوشیپ اختلالات خواب در گفت‌وگو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در خصوص علل خروپف گفت: به دنبال خواب، عضلات بدن شل می شوند و با شل شدن عضلات باز نگه دارنده حلق، راه هوایی در این ناحیه تنگ شده، عبور هوا به سختی و همراه با صدای خروپف صورت می گیرد.

وی افزود: با بیدار شدن هر چند مختصر عضلات به حالت طبیعی برگشته و خروپف قطع می شود. لذا فرد بیدارخروپف نمی کند و چون فقط درخواب این واکنش رخ می دهد، خود فرد از خروپف اطلاعی نداشته و فقط اطرافیان متوجه خروپف وی می شوند.

وی گفت:خروپف در مردان بالای ۴۰ سال، زنان بالای ۵۰ سال، افراد چاق، کسانی که گردن کوتاه دارند، مردانی که دور گردن ببش از ۴۳ سانتی متر وزنانی که دور گردن بیش از ۴۰ سانتی متردارند،کسانی که قرص خواب آور و الکل مصرف می کنند و کسانی که عادت دارند به پشت بخواند شیوع بیشتری دارد.

وی یادآور شد: در این افراد خطر قطع تنفس حین خواب نیز افزایش می یابد. جهت بررسی و تشخیص اینکه خرو پف فرد ساده یا همراه با قطع تنفس است، تست خواب شبانه (تست پلی سومنوگرافی) انجام می دهیم و بر اساس نتیجه تست فرد را درمان می کنیم. لازم به ذکر است اگر کسی همراه خروپف ،فشار خون بالا یا احساس خواب الودگی درطی روز را داشته باشد خطر ابتلا به بیماری خطرناک وقفه تنفسی حین خواب (آپنه خواب) در وی بسیار بالا رفته و در چنین مواردی افراد باید جهت بررسی به متخصص اختلالات خواب مراجعه کنند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
زلیخا
|
اردیبهشت ۱۷ام, ۱۳۹۶

مبحث خروپف جالب و علمی بور

نام:
ایمیل:
* نظر: