بالا بودن فشار خون را سرسری نگيريد/ توصیه های کلیدی برای کاهش فشار خون

65

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ فشار خون بالا یا پرفشاری خون که گاهی به آن پرفشاری شریانی گفته می‌شود، یک بیماری مزمن است که در آن فشار خون در شریان ها بالا می‌رود. به دنبال این افزایش فشار، قلب باید برای حفظ گردش خون در رگ‌های خونی شدیدتر از حالت طبیعی فعالیت کند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

***با فشار خون و عملکرد کلیه ها آشنا شوید

فشار خون نرمال را با اعداد 120/80 یا 12/8 نشان می دهند. عدد بزرگ تر که فشار سیستولیک نیز نامیده می شود نشان دهنده نیروی وارده بر رگ ها در هنگام انقباض قلب و عدد کوچک یا فشار دیاستولیک نشان دهنده فشار وارد شده بر رگ ها در زمان استراحت قلب است.

کلیه ها دو اندام لوبیایی شکل به اندازه دست مشت شده هستند. هر کلیه از میلیون ها واحد بسیار کوچک و میکروسکوپی فیلتر کننده به نام نفرون ساخته شده اند. کلیه ها در روز حدود 120 تا 150 لیتر خون را برای تهیه یک لیتر ادرار از طریق نفرون ها تصفیه می کنند و در نهایت ادرار از طریق مجاری ادراری وارد مثانه می شود.

***چگونه فشار خون به کلیه آسیب می زند؟

فشار خون بالا سبب آسیب به رگ های کلیه می شود و در نتیجه توانایی آنها را کاهش می دهند.

فشار بالای خون باعث باز شدن و کشیده شدن رگ ها می شود این کشش سبب بروز آسیب و ضعیف شدن رگ های خونی به خصوص در کلیه ها می شود. اگر عروق خونی کلیه آسیب ببینند، دفع آب و مایعات بدن از طریق کلیه نیز کاهش پیدا می کند و در نهایت حجم بالای مایعات و آب بدن، خود می تواند سبب افزایش بیشتر فشار خون شود و اینگونه چرخه خطرناکی را به وجود بیاورد.

فشار خون بالا بعد از دیابت دومین علت بروز نارسایی های کلیوی در آمریکا است.  همچنین نسبت ابتلا به نارسایی کلیوی بر اثر فشار خون بالا از سال 2000 تا 2010 حدود 7/7 درصد افزایش داشته است.

بیشتر افراد با فشار خون بالا هیچگونه علائمی ندارند و در برخی موارد سردرد می تواند یکی از علائم آن باشد.

بیماری های کلیه نیز در مراحل اولیه علامتی ندارد و زمانی که کلیه نتواند آب و نمک اضافه را دفع کند تورم یا ادم اتفاق می افتد. ادم در پاها و قوزک پا و در موارد کم در دست و صورت نیز دیده می شود و در مراحل پیشرفته تر علائمی مانند کاهش اشتها، حالت تهوع، احساس خستگی، مشکل تمرکز، مشکلات خواب، پوست خشک، کاهش وزن و گرفتگی عضلات و کوتاه شدن تنفس دیده می شود.

***پیشگیری بهتر از درمان

به صورت مرتب فشار خون خود را بررسی کنید. با اندازه گیری فشار خون، زمانی که فشار خون سیستولیک به صورت مکرر بالای 140 یا فشار خون دیاستولیک بالای 90 باشد می توان با نظر پزشک نتیجه گرفت فرد مبتلا به فشار خون است.

آزمایش های مربوط به نارسایی کلیه شامل تست ادرار و آزمایش خون است. بنیاد بین المللی کلیه به افراد دارای فشار خون توصیه می کند تست های ویژه نارسایی کلیه را به صورت منظم انجام دهند و فشار خون خود را تحت کنترل در آورند.

بهترین راه محافظت از کلیه در افراد مبتلا به فشار خون، کنترل و پایین نگه داشتن سطح فشار خون است، همچنین اقدامات پیشگیرانه شامل درمان دارویی و تغییر در سبک زندگی هستند.

***از مهم ترین تغییرات سبک زندگی شامل موارد زیر است:

  • تغذیه سالم
  • فعالیت فیزیکی
  • حفظ وزن مناسب
  • ترک سیگار
  • کنترل و مدیریت استرس

یک رژیم غذایی سالم می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. این رژیم باید بر مصرف میوه، سبزیجات، حبوبات، ترکیبات پر فیبر و سایر مواد غذایی کم نمک، کم چرب یا بدون چربی و کم شکر، و موادی که برای سلامت قلب نیز مفید است تمرکز داشته باشد.

گفتنی است؛ بیماری های کلیوی به هر دلیلی که ایجاد شده باشد، فشار خون بالا می تواند آسیب وارده به آن را افزایش دهد. بنابراین افرادی که بیماری های کلیوی دارند باید فشار خون خود را پایین تر از 140/90 نگه دارند.

منبع: niddk.nih.gov

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.