اثرات آلودگی هوا را چگونه خنثی کنیم؟

26

رضا راد منش متخصص علوم تغذیه در گفت‌وگو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در خصوص مواد غذایی مناسب برای مقابله با آلودگی هوا بیان کرد: وقتی حرف از عوارض آلودگی است بدن مکانیزم هایی برای کم خطر کردن و دفع آنها باید داشته باشد که در غیر این صورت مواد انباشته شده و به بدن آسیب میرساند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

راد منش عنوان کرد: آلاینده های هوا شامل ذرات مختلفی همچون مونوکسید کربن، گوگرد، سولفیت، سرب و ریزگردها است که هرکدام تفکیک های مختلفی دارند. بدن در مقابل آلاینده های هوایی فیلتر های دفاعی با عمل کرد رادیکالی را دارا است، اما بعضی از این آلاینده ها دارای ریزگردهای بسیار کوچکی مانند یون هستند که بدن برای مقابله با این ها به میوه ها و مرکباتی با رنگ های نارنجی و بنفش که سرشار آنتی اکسیدان است نیاز دارد و هرچه این میوه و مرکبات تازه تر باشند اثر بخشی بیشتری دارند.

وی در ادامه گفت: تاکنون هیچ غذا و دارویی یافت نشده تا توانایی مقابله با آلاینده‌ها مانند ریزگردهایی که وارد ریه و حتی خون می‌شوند را داشته باشد، اما مصرف شیر و لبنیات باعث ترکیب این آلاینده ها با کلسیم داخل لبنیات شده و موجب کاهش میزان مواد سنگین می‌شود.

رادمنش یادآور شد: گروهی دیگر از سبزیجات همچون کرفس، کلم بروکلی، ترب ، تربچه و سبزی دارای ترکیباتی هستند که در کبد با آلاینده‌های وارد شده در بدن توسط هوا و خوراکی ها ترکیب شده و خطر ابتلا به بیماری را کاهش می‌دهد. سبزیجات بهترین تغذیه برای مقابله در برابر آلودگی هوا می‌باشد.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.