چرا دعوا می کنیم؟/ روش های شگفت انگیز آرام شدن پس از دعوا و مشاجره

130

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ دعوا یک واکنش طبیعی به مسائل ذهنی و رفتاری است و بسیاری از دعواها، ناشی از ناکامی‌ها است. فرد در ذهن خود منتظر واقعه ای است اما آن اتفاق نمی‌افتد و او هم واکنش کلامی یا بدنی نشان می‌دهد و دعوا به وجود می‌آید.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

یکی از راهکارهای پژوهشگران در بررسی رفتار و واکنش افراد، آنالیز موقعیتی است که آن را ایجاد کرده است. مطالعات جدید نشان می دهد که در محل کار، کسانی که قدرت زیادی در اختیار دارند ولی توانایی موفقیت ندارند، معمولا به شکل غیر عادی مستعد درگیری هستند.

**منطقی باش!

وقتی در حین درگیری با فردی به سازش نمی‌رسید، به او چه خواهید گفت؟ منطقی باش!، درواقعیت دیده شده است که زیادی منطقی بودن احتمال درگیری را افزایش می‌دهد. جالب است بدانید مطالعات نشان می دهد که انسان‌ها هنگام دعوا در منطقی‌ترین حالت خود قرار دارند. درواقع فرد از تمام قوای ذهنی خود برای متقاعد کردن فرد مقابل استفاده می‌کند، به تمام راه‌های ممکن فکر می‌کند، تمام منطق خود را بکار می‌بندد و در اصل این شرایط یک استراژی دفاعی و صلاح برای مغز محسوب می‌شود و می‌تواند حقیقت را از دیدگان فرد پنهان کند.

**خود درگیری!

افراد خود درگیر احتمال اینکه بعد از درگیری و متقاعد کردن فرد، احساس بدی داشته باشند، بیشتر است. مطالعه‌ای که بر روی رابطه 261 دانشجوی دانشگاه بین‌المللی تایوان، با والدینشان و درگیری و سازش‌های اخیر آن‌ها، انجام شد، نشان داد استفاده از ضمیر ما که به عنوان نشانه‌ای از میزان صمیمت و یگانگی بین آنهاست و کسانی که بیشتر از ضمیر ما استفاده می‌کردند در مجموع احساس بهتری داشتند.

**شما به اندازه کافی با خودتان مهربان نیستید

ظرفیت شما در مهربانی با خودتان و نحوه مدیریت خواسته‌هایتان است که تعیین کننده نحوه برخورد و احساس شما حین و بعد از درگیری است. افرادی که خیلی با خودشان مهربان نیستند به هنگام درگیری و یا سازش با دیگران سریع کوتاه آمده و نیازهای فرد مقابل را ترجیح می‌دهند و بعد از دعوا حس بدی خواهند داشت. اما کسانی که مهربان تر هستند به سازش بهتری خواهند رسید و بعد از آشفتگی دعوای کمتری خواهند داشت.

**فرد اصیل و یا قابل اعتمادی نیستید

اگر سبک زندگیتان را هم تغییر دهید باز هم راه گریزی از درگیری ندارید. بنابراین شما کاملا در هماهنگی با نیازهای خود و اطرافیانتان هستید. اگر به خودتان اعتبار دهید، بعد از برخورد با کسانی که در جایی از زندگی که شما هستید، قرار ندارند، احساس آشفتگی نخواهید داشت.

تحقیقات دیگر در این زمینه نشان داد، افرادی که احساسات و اعتقادات خود را پنهان می‌کنند، در درگیری‌ها کمتر آسیب عاطفی می‌بینند. گاهی اوقات این افراد دعوایی را پشت سر می‌گذارند و به هیچ عنوان احساس بدی ندارند درحالیکه اگر اعتباری برای خود قائل نباشید، ممکن است برای ساعت‌ها یا روزها بعداز دعوا احساس بدی داشته باشید.

**روش های ساده برای حل دعوا
راه‌های زیادی برای آرام کردن فضای دعوا وجود دارد که یکی از آنها، دور شدن از فضای متشنج است. این کار به آرام‌ شدن ما کمک می‌کند. و راه دیگر این است که هنگام دعوا آشکارا بگوییم از چه چیزی ناراحت هستیم تا بتوانیم زودتر طرف مقابل را قانع و دعوا را ختم کنیم همچنین می‌توانیم بگوییم که بحث را بعد دنبال می‌کنیم تا کمی آرام‌تر شویم.

گفتنی است؛ زیباتر از همه آن است که به خودمان ثابت کنیم فردی صبور و منطقی هستیم و اوضاع را در هر شرایطی به بهترین روش کنترل می کنیم تا به اهداف مثبت خود برسیم. ما یاید در ذهن خود حک کنیم که مشکلاتی که با خشونت به سختی حل می شوند با مهربانی محو خواهند شد.

منبع:businessinsider

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.