افسردگی در آقایان؛ از علائم تا راهکارها

80

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ آیا  همیشه خسته و زودرنج هستید؟ آیا علاقه تان را به کار، خانواده و سرگرمی از دست داده اید؟ آیا زود عصبانی می شوید و مشکلات خواب دارید؟ آیا احساس ناراحتی و بی‌ارزش بودن می کنید؟ آیا چندین هفته یا ماه متوالی است که این احساسات را دارید؟

درمان میگرن در کلینیک آرامش

اگر جواب تان بله است احتمالا افسردگی به سراغتان آمده است.

هر شخصی ممکن است این احساسات را تجربه کند اما معمولا به مدت کوتاه و زودگذر اتفاق می‌افتد. یک مرد به طور کلی زمانی دچار افسردگی می‌شود که در زندگی روزانه خود با مشکلات زیادی روبه‌رو شده و هفته های طولانی علاقه خود را به همه چیز از دست دهد.

هم مردان و هم زنان دچار افسردگی می شوند اما مردان افسردگی را به شیوه ای متفاوت از زنان تجربه می کنند. مردان احساس خستگی و زود رنجی بسیار بیشتری می کنند و علاقه خود را به کار، خانواده و هر گونه سرگرمی از دست می دهند.

مردان افسرده در مقایسه با زنان افسرده به احتمال بیشتری دچار اختلالات خواب و بی خوابی می شوند. با اینکه زنان افسرده به احتمال بیشتری اقدام به خودکشی می کنند ولی درصد مرگ و میر مردان افسرده در اثر خودکشی بیشتر است.

بسیاری از مردان متوجه افسردگی خود نمی شوند و یا در صورت آگاهی اقدامی برای درمان آن نمی کنند و نسبت به صحبت در مورد احساساتشان بی‌میل هستند.

اما افسردگی یک بیماری درمان پذیر است و می تواند در هر سنی بروز یابد. با درمان صحیح می توان این بیماری را بهبود بخشید و حس علاقه‌مندی به کار و خانواده و تفریح را در مردان زنده کرد.

***انواع مختلف افسردگی در مردان

 1. افسردگی شدید؛ شامل علائم شدیدی در رفتار فرد است که در توانایی های کاری، خواب، مطالعه، خوردن و لذت بردن از جنبه های مختلف زندگی اختلال ایجاد می کند.
 2. اختلال «افسرده خویی»؛ به علائمی از افسردگی اطلاق می‌شود، به مدت زیاد مثلا بیش از 2 سال به طول می‌انجامد، اما شدت علائم آن نسبت به افسردگی شدید کمتر است. به این افسردگی «دیستمیا» نیز گفته می‌شود.
 3. افسردگی جزئی؛ منظور علائمی است که همانند دو نوع افسردگی شدید و دیستمیا بوده اما شدت آن بسیار کمتر و ممکن است طول مدت آن نیز کمتر باشد.

***علائم افسردگی در مردان

 • احساس ناراحتی و تهی بودن
 • ناامید، عصبانی و پرخاشگر و زودرنج
 • کاهش علاقه به کار، خانواده و تفریح
 • احساس خستگی بسیار زیاد
 • پرخوری یا عدم تمایل به خوردن
 • بی خوابی و بد خوابی
 • فکر و اقدام به خودکشی
 • سردرد و گرفتگی های عضلانی
 • ناتوانی در پذیرش و انجام مسئولیت های کاری و مراقبت از خانواده و سایر فعالیت های مهم

 ***چرا مردان افسرده می شوند؟

عوامل مختلف سبب بروز افسردگی در مردان می شود که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. زمینه‌های ژنتیکی؛ مردانی که سابقه ابتلا به بیماری افسردگی را در خانواده خود دارند به احتمال بیشتری مبتلا به افسردگی می شوند.
 2. اثرات بیوشیمیایی و هورمونی بر مغز؛ اسکن مغزی افراد افسرده با افرادی که این بیماری را ندارند متفاوت است. همچنین تغییر در هورمون هایی که خلق و خو و احساسات را تحت کنترل دارند، می تواند اثرگذار باشد.
 3. استرس؛ ترس از دست دادن، روابط پرتنش و هر گونه شرایط استرس آوری می تواند زمینه آغاز افسردگی در مردان باشد.

گفتنی است؛ در اغلب موارد افسردگی ترکیبی از تمام عوامل بالا محسوب می‌شود.

***بهترین راه های درمان

اولین قدم مراجعه به پزشک یا روانشناس مجرب جهت انجام برخی تست ها و آزمایش‌ها جهت تشخیص برخی بیماری های دیگر است که علائمی شبیه افسردگی دارند. برخی درمان ها نیاز به مصرف دارو دارد و برخی مانند تغییر شیوه نگرش و رفتار فرد و تغییر عادات می تواند به اندازه درمان دارویی موثر باشد.

***چه کمکی از ما ساخته است؟

اگر مردی را می شناسید که مبتلا به افسردگی است ابتدا به او کمک کنید تا یک پزشک یا روانشناس مجرب پیدا کند. از طرفی رعایت موارد زیر می تواند کمک‌کننده باشد:

 • او را حمایت و تشویق کنید، رفتارش را درک کرده و در مقابل آن صبور باشید.
 • با او صحبت کنید و به سخنانش با دقت گوش دهید.
 • اگر در مورد خودکشی صحبت کرد هرگز این حرف را نادیده نگیرید و این مسئله را با پزشک او در میان بگذارید.
 •  او را برای پیاده روی بیرون از محیط خانه ببرید. اگر مخالفت کرد تلاش کنید، اما خیلی به او فشار نیاورید.
 • مطمئن شوید که فرد افسرده درمان ها و راه حل های پزشک خود را به درستی دنبال می‌کند.
 • به فرد یادآوری کنید که با گذشت زمان و اجرای راهنمایی و درمان ها، افسردگی آنها از بین می‌رود.

منبع: nimh.nih.gov

انتهای پیام/

 

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.