شناسایی بیش فعالی کودکان در سه سوت

28

یداله عسگری کارشناس ارشد روانشناسی درگفت‌و گو با خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ در خصوص اختلال بیش فعالی در کودکان گفت: با توجه به نام این اختلال، بروز آن با فعالیت بیش از حد همراه است. به طور معمول جریانات وفرآیندهای ذهنی و رفتاری فراتر از حد طبیعی انجام می‌شود .

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی با اشاره به تجربیات خود ادامه داد: این اختلال در سه سالگی قابل تشخیص است .از طرفی به علت اهمیت وجود تمرکز و توجه در محیط تحصیل و نبود قابلیت انطباق رفتار این کودکان با چارچوب‌های رفتاری و انضباطی مدرسه، دوران تحصیل بهترین زمان بروز و شناسایی است. به عبارت دیگر، وجود قوانین و فضاهای محدود آموزشی در برابر آزادی‌های محیط خارج موجب تشخیص آسان‌ تر این اختلال است.

وی افزود : درحال حاضر تعدادی از والدین به علت فعالیت بیش از حد کودکانشان در فضای محدود منازل نگران ابتلا فرزندانشان به بیش فعالی هستند. درحالی که در خیلی از موارد فعالیت های این کودکان طبیعی است و در فضاهای وسیع تر این اشکال در رفتار احساس نمی‌شود.

عسگری بیان کرد: ازجمله نشانه های بیش فعالی در کودکان علاوه بر فعالیت بیش از حد، حواس‌پرتی، تمرکز پایین، کمبود توجه، بی ثباتی دررفتار، تحریک پذیری و رفتارهای انفجاری و ناگهانی و در دوران شیرخوارگی حساسیت زیاد به نور، سرو صدا، دما، پرتحرکی و بی قراری همراه با گریه شدید است.علاوه بر این بیشتر کودکان در این سن کم خواب و پرتحرک بوده و تعداد کمی از آنان کم تحرک و بی حال هستند.

کارشناس ارشد روانشناسی اظهار داشت: با ورود این کودکان به فضاهای آموزشی، عوارض اختلال بیش از پیش خود را نشان می دهد.از جمله این عوارض ایجاد بی‌نظمی و اختلال درفرایند آموزشی کلاس درس است.

وی ادامه داد: اززمان تشخیص این اختلال درکودکان والدین می توانند برای درمان فرزندانشان اقدام کنند.درکناردارو درمانی، درمان‌های روان شناختی با تمرکز بر رفتار درمانی و آموزش والدین است. هدف این روش درمانی افزایش میدان توجه، تمرکز، دقت و جلوگیری از کاهش اعتماد به نفس کودکان مبتلا است. در اصلاح رفتار این کودکان از روش‌های تشویقی یا محرومیت استفاده می شود.

عسگری با بیان اینکه والدین نقش اساسی در ایجاد رفتارهای اصلاحی دارند، گفت: بیشتر آموزش ها متمرکز بر نحوه مقابله اطرافیان با رفتارهای نا مناسب و مهارت آموزی کودکان است.پایین بودن اعتماد به نفس،سرخوردگی، عزت نفس پایین این کودکان و احساس ناتوانی درمقابله صحیح با محرک های محیطی و مهارت های پایین رفتاری واجتماعی ،آنان را در معرض ابتلا به سایر اختلالات روانی و رفتاری از جمله افسردگی و رفتارهای ضد اجتماعی قرار می دهد.

کارشناس ارشد روانشناسی ادامه داد: این کودکان باید با ضوابط و رفتارهای مناسب آشنا شوند، آنها را به کار ببندند ودر انجام رفتارها مهارت کسب کنند. بسیاری از این تغییرات توسط والدین واطرافیان کودک که درجلسات متعدد آموزشی مشاوران و روانشناسان راه های ایجاد رفتارهای مناسب در این کودکان را آموخته اند،ایجاد می شود.

وی یادآور شد: بیش از 80درصدکودکان بیش فعال در فاصله 20-12 سالگی بهبود می یابند.بیش فعالی نخستین وحواس‌پرتی آخرین نشانه ای است که از بین می رود. با وارد شدن به جامعه بزرگتر واشتغال، از علائم اختلال در بسیاری از مبتلایان کاسته می شود. برخی از آن ها با فعالیت در رشته های ورزشی ، پرتحرکی و انرژی خود را به سمت ورزش های مورد علاقه خودهدایت می کنند.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.