حقایق ضروری درباره آسپرین درمانی/ ﺳﺎعت ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺼﺮﻑ آسپرین!

61

امیر مصدق متخصص قلب و عروق در گفتگو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ گفت: استیل سالیسیلیک اسیدکه بیشتر با نام تجاری آسپرین شناخته می شود، یک داروی ضد التهاب است که ماهیت غیر استروییدی دارد و خرید آن در داروخانه ها به صورت OTC  (بدون نسخه) امکان پذیر است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وي ادامه داد: موارد مصرف آسپرین شامل انواع دردهای متوسط تا خفیف، بیماری های التهابی همچون آرتریت روماتوئيد، بيماری کاوازاکی، ضد تب و به عنوان مهارکننده ی تجمع پلاکتی است، همچنین مصرف طولانی مدت دوزهای پایین آسپرین باعث پیشگیری از بروز سرطان های گوارشی همچون معده و روده می شود.

مصدق ادامه داد: در اطفال مصرف آسپرین احتمال ایجاد یک سندروم کشنده به نام  رای را افزایش می دهد. افراد مبتلا به پولیپ بینی ممکن است با مصرف آسپرین دچار تنگی نفس شوند، همچنین افرادی که دچار زخم های معده و اثنی عشر هستند، قبل از مصرف آسپرین حتما باید با پزشك خود مشورت كنند.

وی تصریح کرد: آسپرین با اثر آسیب مستقیم بر مخاط دستگاه گوارش زمینه را برای عدم بهبودی زخم های گوارشی فراهم می کند. مصرف همزمان این دارو با آنتی بیوتیک ها ،کورتیکو استروییدها و سایر مسکن ها احتمال بروز زخم های گوارشی را افزایش می دهد.

اين متخصص قلب و عروق اظهار داشت: طبق آمار سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، آسپرین با فروش تقریبی یک میلیارد و ٣٣٠ میلیون عدد در سال ، پرمصرف ترین داروی ایران بوده است.

مصدق ابراز داشت: به تازگی نوعی آسپرین گیاهی به نام فیتوسپرین که از عصاره استاندارد شده  گیاه white willow  تهیه شده است، وارد بازار شده که ادعا می شود از نظر ساختمانی شباهت زیادی به آسپرین دارد اما فاقد عوارض گوارشی آسپرین است که البته استفاده از آن به عنوان یک آنتی پلاکت نیازمند مطالعات بیشتری است.

وی افزود: جالب است بدانید که از میان مکمل ها و داروهای گیاهی جیسینگ، روغن گل مغربی، امگا3، زغال اخته و فلفل قرمز، ریسک خونریزی گوارشی ناشی از مصرف آسپیرین را افزایش می دهند و در صورت استفاده از گياهان فوق، بهتر است آسپرین را با فاصله حداقل 2 ساعت پس از مصرف آنها ميل کنید.

اين متخصص قلب و عروق در خصوص بهترين زمان مصرف آسپرين گفت: زمان مصرف آسپرین باید شب و قبل از خواب باشد ؛ چرا که محققان بیشترین احتمال وقوع عوارض قلبی عروقی و سکته های مغزی را در ساعات 3 الی 6 صبح می دانند . یعنی زمانی که اثرات ترومبوژنسیته بدن و فشارخون در بالاترین حد است.

وی تصریح کرد : برای کاهش تحریک دستگاه گوارش باید آسپرین را همراه با صرف غذا و یا پس از آن، مصرف کرد و برای کاهش اثرات تخریبی آسپرین بر روی کلیه ها بهتر است مصرف کنندگان آن ، روزانه حداقل 6-4 لیوان آب یا مایعات دیگر بنوشند .

این متخصص قلب گفت: استفاده متداول از آسپرین با دوز پایین به منظور پیشگیری از حوادث قلبی عروقی در افراد میانسال که یک یا بیشتر از یک ریسک فاکتور برای بیماری های قلبی شامل دیابت ، فشار خون بالا و مصرف سیگار دارند، توصیه می شود. به خانم هایی که فشار خون بالا دارند ، توصیه می شود به صورت یک روز در میان آسپرین 100 میلی گرمی مصرف کنند.

مصدق در پایان یادآور شد : تصمیم گیری در مورد قطع مصرف آسپرین پیش از انجام جراحی بسته به نوع جراحی و نوع بیماری قلبی باید تحت نظر پزشک باشد و درصورت قطع دارو باید یک هفته قبل از اعمال جراحی این کار صورت پذیرد.

 

انتهای پیام/

 

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.