انواع سردردها را بشناسید و در رسیدگی به آنها غفلت نکنید!

122

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ سردرد اغلب برای همه افراد اتفاق می افتد و تقریبا هر انسانی بر روی زمین حداقل یک بار این درد را تجربه کرده است. هر چند، همه افراد از آن رنج می برند اما هر فرد تجربه مختلفی از سردرد دارد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

انواع مختلف سردرد در واقع نشانه آشکاری از یک مشکل سلامتی است که ما از آن بی اطلاع هستیم که در ادامه به برخی از انواع رایج سردرد اشاره می کنیم.

1-سردرد های سینوسی

این نوع از سردرد زمانی رخ می دهد که یک عفونت در سینوس ها وجود دارد و معمولا با تب و فشار روی اطراف گونه ها، چشم ها و بینی همراه است.
درمان: مصرف آب گرم ، چای ، سوپ زنجبیل و خوردن میوه هایی که غنی از ویتامین C است به کاهش التهاب کمک خواهد کرد همچنین در طول روز آب به مقدار زیاد مصرف کنید.

2-سردرد های ناشی از استرس(تنشی)

این سردرد شایع ترین نوع سردرد است. به دلیل احساس استرس، فشار روی سر، بخصوص در پشت سر و یا در نواحی گیجگاه ایجاد می شود. سردرد ناشی از استرس خفیف تر از میگرن است. درد روی گردن یا پوست سر عضلات بیشتر احساس می شود.
درمان: چای زنجبیل بسیار آرامبخش بوده و ماساژ عضلات پوست سر و گردن درد را کاهش می دهد.

3-سردرد های میگرنی

این بدترین نوع سردرد است. این درد عمدتا در طول سن 25 تا 55 سالگی رخ می دهد و همچنین در جوانان نیز بیشتر بروز می کند. این درد نشانه ای از اختلال عصبی است که باعث مختل شدن سیستم بصری، احساس استفراغ شدید، بی حسی بر روی عضلات صورت و سرگیجه می شود.
درمان: مصرف ریبوفلاوین (ویتامین B12)، منیزیم و امگا 3 اسیدهای چرب در غذای روزانه به منظور کاهش درد میگرن موثر است.

4-سردرد خوشه ای

این نوع از سردرد تنها روی یک بخشی از صورت اثر می گذارد. این نوع از درد باعث آبریزش چشم و بینی است. این درد ناشی از فعال شدن مسیر های عصبی درد در بدن است.
درمان: استفاده از فلفل قرمز برای جلوگیری از فرستادن سیگنال درد به عصبها موثر است.

سردرد های مزمن را جدی بگیرید

سردردهای مزمن می توانند هشدار دهنده و علائمی از بروز مشکلات جدی نظیر سکته  مغزی، آنوریسم و مننژیت باشند که نیازمند خدمات اورژانسی هستند. سفت شدن گردن و تب کردن می تواند از نشانه های بروز مننژیت باشد که در این حالت، غشای سیستم عصبی مرکزی ملتهب شده و به سرعت می تواند به حالت بحرانی و تهدیدکننده تبدیل گردد.

داشتن حالت تهوع شدید و یا استفراغ و یا برخی از مشکلات عصبی مانند اشکال در صحبت کردن یا راه رفتن، همگی می توانند نشانه هایی از بروز یک سکته ی مغزی هموراژیک باشد. هنگامی که شخصی ادعا می کند که بدترین سردردی که تا به حال تجربه کرده است را دارد، این می تواند نشانه ی بروز آنوریسم در مغز باشد، بدین گونه که در بخشی از مغز خونریزی بسیار خفیفی در حال رخ دادن است و این حادثه می تواند نتایج فاجعه باری در پی داشته و به نوعی تهدید کننده  زندگی فرد مبتلا باشد.

منبع:theloudlaugh

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.