سرسخت‌ترین چربی‌های بدن را با این رژیم غذایی ساده ضربه‌فنی کنید!

73

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ تا به حال از خود پرسیده‌اید که چرا با وجود رعایت تمامی رژیم های توصیه شده از سوی کارشناسان هیچگونه تغییری در وزنتان ایجاد نمی‌شود؟ در این گزارش با معرفی چند ماده غذایی، راه جدیدی پیش رویتان قرار می‌دهیم، به طوری که مطالعات چندین پژوهشگر در این زمینه به عنوان ابزار قدرتمند و رهنمودهای کاربردی در اختیارتان قرار می‌گیرد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

شما می‌توانید با رعایت چند نکته و انتخاب های سنجیده، این مسیر سخت و ناهموار را کمی برای خود راحتتر کنید. جالب است بدانید برای کاهش وزن و دستیابی به نتیجه مطلوب لازم نیست غذای مورد علاقه‌تان را از رژیمتان حذف کنید.

ویژگی اصلی بهترین رژیم‌های غذایی

تحقیقات نشان می‌دهد که کاهش وزن کاملا متاثر از ترکیبات رژیم غذایی است، به طوری که با انتخاب ترکیبات غذایی مناسب، بدن به جای حرکت به سمت ذخیره چربی، به سوزاندن آن رو می آورد.

ویتامین‌های خاص و مواد مغذی ویژه می توانند واکنش‌ها و سیگنال‌های درونی بدن را به سمت سوزاندن و دفع كالری به شکل گرما سوق دهند. در شرایط عدم حضور این مواد در بدن، فرآیند ذخیره‌سازی چربی فعال شده و متابولیسم کاهش پیدا می‌کند؛ وضعیتی که باعث می‌شود رژیم لاغری‌تان آنچنان که باید موفقیت‌آمیز نباشد.

از آنجا که بدن همچنان به مصرف پروتئین و انجام ورزش در حد معقول نیاز دارد، انتظار می‌رود که در صورت انتخاب ترکیبات مناسبی از مواد غذایی و اختصاص زمان کافی به ورزش بتوان وزن را پایین آورد.

به طور کلی رژیمی را می‌توان کارآمد خواند که در آن مواد غذایی زیر گنجانده شود:

  1. ویتامین D

دانشمندان طی چندین مطالعه به بررسی رابطه ویتامین D با چربی‌سوزی پرداخته و دریافتند که این ویتامین نقش بسزایی در پاسخگویی سلول‌ها و حساسیت آن‌ها به انسولین (هورمونی که از لوزالمعده ترشح می‌شود) دارد.

در واقع کار اصلی انسولین کمک به ورود گلوکز (قند مصرفی بدن) به سلول و سوزاندن آن است. هرچه حساسیت سلول به انسولین بیشتر، میزان گلوکز ورودی به سلول هایی غیر از سلول های بافت چربی، بیشتر شده و هرچه این حساسیت کمتر باشد، گلوکز بیشتری وارد سلول‌های چربی می‌شود.

در صورت پایین بودن سطح ویتامین D در بدن، میزان هورمون پاراتیروئید بالا می‌رود. با افزایش این هورمون در بدن سلسه واکنش‌هایی رخ می‌دهد که در نهایت به جای اینکه چربی را به عنوان سوخت در اختیار سلول ها قرار دهد، منجر به تبدیل شکر به چربی و ذخیره آن می‌شود. همچنین فقدان این ویتامین، ترشح هورمون سیری (لپتین) را با مشکل مواجه کرده و باعث می‌شود شما در عین سیری به خوردن ادامه دهید.

  1. کلسیم

ماده معدنی که همراه ویتامین D به چربی سوزی کمک می‌کند. کلسیم در سلول‌های چربی ذخیره می‌شود و پژوهشگران حدس می‌زنند که هرچه میزان کلسیم در سلول‌های چربی بیشتر باشد، چربی بیشتری به منظور سوختن وارد خون می‌شود. از این گذشته، کلسیم با اتصال به چربی از جذب آن در روده جلوگیری می‌کند.

  1. پروتئین

پروتئین فرمان سیری و گشنگی را تنظیم و علاوه بر آن به تناسب بافت چربی و عضله نیز در بدن کمک می‌کند. در  کنار ویتامین D و کلسیم، پروتئین عضلات شما را در طول کاهش وزن منسجم می کند. مطالعات جدید در دانشگاه ایلینوی نشان داد، بانوانی که در رژیم غذایی خود دوبار پروتئین مصرف می‌کنند، در روز 3.9 درصد بیشتر وزن از دست می‌دهند؛ همچنین در پایان دوران رژیم، قوی‌تر، عضلات منسجم‌تر و 5.8 درصد پروتئین بیشتری نسبت به قبل دارند.

  1. امگا 3

امگا3 با روشن کردن آنزیم اصلی چربی سوزی، به کاهش وزن کمک می‌کند. همچنین با تقویت روحیه، جلوی پرخوری عصبی را می‌گیرد. تأثیر احتمالی دیگر امگا3 ممکن است، این باشد که با تقویت پیام رسانی لپتین در مغز، در ارسال فرمان چربی سوزی و اعلام سیری نقش ایفا کند.

چربی‌ ماهی‌هایی مثل سالامون (که از ویتامین D بسیاری نیز برخوردارند) یکی از منابع غنی این چربی است. مواد خوراکی دیگر مثل برخی آجیل‌ها و مغزها انواعی از اسیدهای چرب دارند که می‌توانند بعد از هضم به امگا3 تبدیل شوند.

  1. اسیدهای چرب غیر اشباع

یک مطالعه دانمارکی بر روی 26 زن و مرد، نشان داد که بیست درصد از کالری ها از اسیدهای چرب غیراشباع (نوعی از چربی که در روغن زیتون، آجیل، دانه‌های روغنی، آووکادو، کره بادام زمینی و شکلات یافت می‌شود) منجر به افزایش کالری سوزی در 24 ساعت به ازای یک درصد و چربی سوزی به ازای 0.04 درصد بعد از 6 ماه می‌شود.

مطالعات دیگر نشان داد که این نوع چربی به هیچ عنوان در شکم انباشته نمی‌شود، قند خون را ثابت نگه می‌دارد و اشتها را نیز کم می‌کند.

  1. لنوئیک اسید غیر آزاد

این نوع اسیدها، مستعد سوزاندن چربی بوده و معمولا با ویتامین D و کلسیم همراه است و در بخش ابتدایی معده گاو، گوسفند و دیگر حیوانات نشخوار کننده با تخمیر علوفه و غذای آنها تولید و وارد ماهیچه‌ها می‌شود. با مصرف گوشت این حیوانات لنولئیک اسید، همراه قند خون وارد سلول‌های بدن شده، تولید انرژی کرده و دیگر وارد بافت چربی نمی‌شود. این امر در چربی سوزی (به خصوص در عضلات) هم نقش دارد.

طی مطالعات انجام شده مشخص شد که برای فراهم شدن اسیدلنوئیک کافی در بدن نیاز به مصرف مقدار بسیار زیادی گوشت بود به طوری که لازم است در یک وعده 18 کیلوگرم گوشت میل کنید (که البته چنین کاری کاملا غیر ممکن است). برای نتیجه بهتر می‌توانید گوشت را در ترکیب با دیگر مواد معرفی شده در این مطلب مصرف کنید.

  1. پلی فنول‌ها

پلی فنول‌ها آنتی اکسیدان‌هایی هستند که از یک طرف به چای سبز خواص سلامتی بخشیده و از طرف دیگر در بدن سوخت و ساز را افزایش می‌دهند.

تحقیقات نشان داد که پلی‌فنول‌ها نسبت «متابولیسم استراحت» را تا 17 درصد افزایش داده و به چربی سوزی کمک می‌کند. مطالعه ای اخیرا بر روی پلی‌فنول چای سبز موسوم به EGCG نشان داد که این ماده مانع افزایش وزن می‌شود و از بروز سندرم متابولیک در موش‌هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند، جلوگیری می‌کند. درست بعد از خوردن چای سبز این خواص بروز می‌کند. همین خاصیت، این نوشیدنی را به اکسیر زمستانی تبدیل کرده است، به طوری که با نوشیدن آن دیگر احساس سرما نمی‌کنید.

پس از مصرف چای سبز، گرما در تک تک سلول‌هایتان تولید و بخش اعظمی از کالری دریافتی به این شکل سوزانده می‌شود و در نهایت شما به خوردن غذا وسوسه می‌شوید، در حالیکه اصلا گرسنه نیستید.

منبع: Womenshealthmag

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.