درد روانى برخى نمايندگان رياست جمهورى/٨٠درصد بار سلامت جامعه بر دوش روانشناسان

107

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ الهياری رييس سازمان نظام روانشناسي در جشن روز روانشناس و مشاور كه در اين سازمان برگزار شد، گفت: سال ١٣٨٢ طرح تأسيس سازمان نظام روانشناسى با دستور رهبرى مطرح شد و سازمان شكل گرفت. افراد بسيارى در شكل گيرى اين سازمان نقش داشته و كسي حق ندارد راه اندازى آن را به اسم خود مصادره كند. البته ما قصد مستندسازى در اين خصوص را داريم.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وى با اشاره به اختیارات سازمان نظام روانشانسی ادامه داد: بهزیستی و هیچ دستگاه دیگری همچون وزارت ورزش و جوانان حق صدور مجوز و نظارت حرفه‌ای به مراکز مشاوره‌ای را ندارد.

وی افزود: پروتکل‌ها و قانون در این زمینه مشخص است البته ارائه مشاوره پیش از ازدواج و حین ازدواج می‌تواند با همکاری دستگا‌ه‌های دیگر انجام شود ولی حوزه تخصصی آن مرتبط با رشته روانشناسی و مشاوره است.

اللهیاری با اشاره به ضرورت همکاری سازمان‌های بیمه‌گر از خدمات روانشناسی و مشاوره تاکید کرد: هرچقدر بیشتر سازمان‌های بیمه‌گر این خدمات را تحت پوشش قرار دهند مردم بهتر می‌توانند از مشاوره و روانشناسی بهره ببرند.

وی ادامه داد: در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تلاش کردیم که برنامه‌های ما در اسناد بالادستی قرار گیرد و جز قانون برنامه و سیاست‌های کلان باشد همچنین با آموزش و پرورش،‌ کمیته امداد، شهرداری‌ها و دانشگاه‌ها تفاهم‌نامه‌هایی در جهت ارائه هر چه بیشتر خدمات روانشناسی و مشاوره منعقد کرده‌ایم.

اللهیاری با بیان اینکه لایحه سلامت روان به دلیل نگاه انحصاری به بیماری‌های اعصاب و روان مورد ظلم و جفا قرار گرفت که براساس پییگری‌های انجام شده این موضوع خوشبختانه از دستور کار خارج شد.

رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره ادامه داد: خوشبختانه جلوی انتقال رشته روانشناسی از زیرمجموعه وزارت علوم به وزارت بهداشت را گرفته‌ایم و در واقع مصوبه مجلس نظر هیات وزیران و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مشابه ما بوده و زمانی که این قضیه مطرح شد در نهادهای مختلف مورد تایید قرار نگرفت.

وی گفت: جوی که در ارتباط با رشته روانشناسی و مشاوره ایجاد شد درواقع به دلیل اقدامات مدیران قانون‌گریز و ناکارآمد بوده و به هیچ وجه این رشته قابل تغییر نیست.

اللهیاری گفت: مقام معظم رهبری نیز از رشته روانشناسی و مشاوره حمایت تام داشته است و تلاش می‌کنیم پس از انتخابات ریاست جمهوری مراسمی بین‌المللی با دعوت از وزرای سلامت کشورهای عضو اکو برگزار کنیم.

وی با بیان دلایل برگزار نشدن جشن ملی روز روانشناسی مطابق سنوات گذشته عنوان کرد: با توجه به فضای انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر که ممکن بود از جشن ملی روز روانشناسی سوء استفاده هایی صورت گیرد و به دلیل اینکه ما به عنوان متولی سلامت فکر و اخلاق و رفتار خانواده بیش از هر نهادی باید به فکر سلامت رفتار باشیم، پس از انتخابات ریاست جمهوری همایشی بین‌المللی با دعوت از وزرای صحت و سلامت کشورهای عضو اکو و اسلامی برگزار می‌کنیم.

وی تاکید کرد: ما این جفا را نمی‌پذیریم که برخی تبلیغ می‌کنند روانشناسی یک رشته غربی است و در افزایش طلاق اثر می‌گذارد چرا که این حرف‌ها ناشی از حسادت درونی و مباحث خاص فردی بوده است.

رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره با اشاره به اینکه در صورت حمایت سیاست‌گذاران از روانشناسان برنامه‌های آنها بهتر اجرا خواهد شد، گفت: هر کسی که تریبون دارد باید اثر تریبون خود را بر سلامت مردم بسنجد. همچنین باید توجه داشت که موضوع روانشناسی اصلی مهم در جامعه به شمار می‌رود.

وی گفت: حدود 23 درصد مردم دچار افسردگی هستند و در واقع می‌توان گفت: اگر جامعه ما حدود 100 میلیون باشد 23 میلیون نفر از انها دچار افسردگی هستند لذا اختصاص 3 درصد از بودجه سلامت به حوزه بیماری‌های اعصاب و روان بسیار اندک است.

اللهیاری در ارتباط با تعرفه‌های مشاوره و روانشناسی گفت: در حال حاضر میانگین ویزیت پزشکان 5 تا 10 دقیقه به طور می‌انجامد ولی انجام مشاوره و روانشناسی حداقل 45 دقیقه زمان می‌برد لذا تحت پوشش قرار گرفتن این خدمات توسط سازما‌های بیمه‌گر ضرورت دارد.

وی با اشاره به اینکه زنان دو برابر از مردان دچار افسردگی می‌شود گفتن: همچنین در صورتی که قبل از ازدواج افراد مشاوره شوند و آموزش‌ها و مهارت‌های زندگی را فراگیرند آمار طلاق بسیار کاهش می یابد.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.