پزشکان موفق را به کارهای مدیریتی وادار نکنیم

55

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ سید حسن قاضی زاده هاشمی، در حاشیه اختتامیه هجدهمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی و جشنواره آموزشی شهید مطهری در پاسخ به پرسشی مبنی بر آینده شغلی فارغ التحصیلان رشته مدیریت سلامت گفت: متخصصان موفق را به مدیریت بیمارستان‌ها منصوب می‌کنیم؛ درحالی‌که دانشجوی مدیریت بیمارستانی تربیت می کنیم.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی در ادامه گفت: متاسفانه به طورسنتی بیشتر کارها دست پزشکان بوده است و باید اعتراف کنم در این دوره چهار معاونت از وزارت بهداشت را غیر پزشک انتخاب کردیم که موفق عمل کردند و این به معنی این نیست که باید خود را از مدیران شایسته در حوزه پزشکی محروم کنیم.

وزیر بهداشت با بیان این که باید در دوره بعدی از افراد غیر پزشک استفاده بیشتری شود، اظهارکرد: بخش اعظم آموزش‌های رشته مدیریت بیمارستانی تئوریک است لذا آموزش‌های این افراد باید با آموزش‌های عملی همراه شود تا به تدریج وارد شغل‌های مدیریتی شوند.

هاشمی با بیان اینکه اهتمام دانشگاه علوم پزشکی شیراز در تربیت دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مدیریت سلامت قابل تقدیر است،گفت: امید است سایر دانشگاه‌ها نیر براین روش حسنه همت و از تخصص‌های مختلف مدیریتی استفاده کنند.

وزیر بهداشت درخصوص بسط و گسترش فعالیت رشته‌های مدیریتی در حیطه سلامت اظهارکرد: این رشته‌ها باید توسط معاونت توسعه – که مسئولیت منابع نیروی انسانی را داشته است- گسترش پیدا کند چراکه بودجه‌ها اعم از درآمد و هزینه در آن بخش کنترل می‌ شود. لذا باید این افراد را توانمند کرد تا از سویی جایگزین مدیریت‌های کم‌توان شوند و از سوی دیگر باید توجه داشت، کاربرد مدیران غیرپزشک مقرون به صرفه است.

هاشمی افزود: وقتی یک جراح برجسته را مدیر بیمارستانی می کنیم، شرایط سخت می‌شود. زیرا همان جراح ها در رشته های مختلف می توانند تحت نظر یک مدیر باشند و این مسیری است که در بسیاری از کشورهای دنیا جریان داشته و نتیجه خوب حاصل شده است.

مسئولیت توانبخشی با سازمان بهزیستی است

وزیر بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اکثر بیماران در طرح تحول نظام سلامت از سطح رضایتمندی بالایی برخوردار بودند، اما بیماران توانبخشی در این طرح دیده نشدند، گفت: توانبخشی نیازی است که در طول تاریخ ایران در حوزه سلامت دیده نشده است و پزشکان از این بابت گرفتاری های زیادی دارند. به عنوان نمونه زمانی که برای دیسک کمر، شنوایی، ارتوپدی و سایر بیماریها یک عمل جراحی انجام می‌شود، تازه شروع ماجرا است چرا که جراحی با اقدامات توانبخشی پروسه خود را با موفقیت به سرانجام می‌رساند و در واقع توانبخشی حلقه مفقوده خدمات درمانی است.

وی با بیان این که در حال حاضر مسئولیت توانبخشی با سازمان بهزیستی است، گفت: مخالف این موضوع هستیم. چراکه اعتقاد داریم، اقدامات مشترک زیادی مثلا در حوزه سالمندان، معلولان و ناتوانی های جسمی و ذهنی داریم که دانش آن در وزارت بهداشت است و تنها حمایت آن می‌تواند از سوی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی باشد.

براساس گزارش وبدا، هاشمی در پایان اظهارکرد: علاقه‌مند بودیم که هلال احمر و بنیاد شهید نیز در این زمینه به کمک بیایند که البته اقدامات بنیاد شهید قابل تقدیر است و شش بیمارستان را تاکنون آماده کرده‌اند.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.