طبیب من

کد خبر: 3527
گروه : خبرکده , ویژه
تاریخ انتشار: ۱۰ام اردیبهشت ۱۳۹۶ , ۱۲:۰۴
مدیر کل نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: صدور مجوز برای فرآورده های سنتی در دولت تدبیر و امید 3.6 برابر ، رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ به نقل از ایرنا، امیر حسین جمشیدی مدیر کل نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو  گفت: طی سه سال گذشته از مهر ۱۳۹۲ تا امروز در دولت یازدهم حدود ۶۴۰ فرآورده سنتی مجوز گرفتند تا وارد بازار شوند درحالیکه در گذشته (سال های قبل از ۹۲) تعداد این اقلام، ۲۴۵ فرآورده دارای مجوز بود و اکنون تعداد فرآورده های سنتی در مجموع به ۸۸۵ فرآورده رسیده است؛ به آن معنا که در دولت تدبیر و امید ، تعداد این فرآورده ها ۳٫۶ برابر شده است.

وی عنوان کرد: طی سه سال گذشته از مهر ۱۳۹۲ تا امروز، یکهزار و ۷۶ فرآورده طبیعی (فرآورده هایی با منشاء طبیعی) از سازمان غذا و دارو مجوز دریافت کردند در حالیکه در تمام سال های قبل از آن، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برای ۹۹۰ فرآورده مجوز صادر کرده بود و اکنون دو هزار و ۶۶ فرآورده طبیعی مجوز دار در کشور وجود دارد که نسبت به گذشته رشد ۲٫۱ برابری نشان می دهد.

مدیر کل نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو تاکید کرد: رشد زیادی در صدور مجوز برای فرآورده های طبیعی و سنتی داشتیم.

جمشیدی با جمع بندی تعداد صدور مجوزها برای فرآورده های طبیعی و سنتی، افزود: همچنین از مهر ۹۲ تا امروز برای یکهزار و ۷۱۶ فرآورده طبیعی و سنتی مجوز صادر شده در حالیکه سال های قبل از آن یکهزار و ۲۳۵ مجوز صادر شده بود و اکنون در دولت یازدهم در مجموع دو هزار و ۹۵۱ فرآورده طبیعی و سنتی مجوزدار در کشور وجود دارد که نسبت به گذشته رشد ۲٫۴ برابری نشان می دهد.

گفتنی است؛ فرآورده های طب سنتی مانند سکنجبین عنصلی (عنصل نام گیاه) یا جوارش کمونی به فرآورده هایی اطلاق می شود که در نسخه های پزشکان قدیم ایران وجود داشته و با ساز و کار طب سنتی سازگار است. فرآورده های طبیعی نیز فرآورده هایی هستند که ماده موثره آنها مشتق از طبیعت مثل گیاهی، حیوان یا حتی معدن است و از جمله آنها می توان به انواع شربت های سرفه و پمادهای ضد التهابی تحت نام فرآورده های گیاهی اشاره کرد.

 

انتهای پیام/