افزایش 3.6 برابری تعداد فرآورده های سنتی مجوزدار در دولت تدبیر و امید

50

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ به نقل از ایرنا، امیر حسین جمشیدی مدیر کل نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو  گفت: طی سه سال گذشته از مهر 1392 تا امروز در دولت یازدهم حدود 640 فرآورده سنتی مجوز گرفتند تا وارد بازار شوند درحالیکه در گذشته (سال های قبل از 92) تعداد این اقلام، 245 فرآورده دارای مجوز بود و اکنون تعداد فرآورده های سنتی در مجموع به 885 فرآورده رسیده است؛ به آن معنا که در دولت تدبیر و امید ، تعداد این فرآورده ها 3.6 برابر شده است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی عنوان کرد: طی سه سال گذشته از مهر 1392 تا امروز، یکهزار و 76 فرآورده طبیعی (فرآورده هایی با منشاء طبیعی) از سازمان غذا و دارو مجوز دریافت کردند در حالیکه در تمام سال های قبل از آن، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برای 990 فرآورده مجوز صادر کرده بود و اکنون دو هزار و 66 فرآورده طبیعی مجوز دار در کشور وجود دارد که نسبت به گذشته رشد 2.1 برابری نشان می دهد.

مدیر کل نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو تاکید کرد: رشد زیادی در صدور مجوز برای فرآورده های طبیعی و سنتی داشتیم.

جمشیدی با جمع بندی تعداد صدور مجوزها برای فرآورده های طبیعی و سنتی، افزود: همچنین از مهر 92 تا امروز برای یکهزار و 716 فرآورده طبیعی و سنتی مجوز صادر شده در حالیکه سال های قبل از آن یکهزار و 235 مجوز صادر شده بود و اکنون در دولت یازدهم در مجموع دو هزار و 951 فرآورده طبیعی و سنتی مجوزدار در کشور وجود دارد که نسبت به گذشته رشد 2.4 برابری نشان می دهد.

گفتنی است؛ فرآورده های طب سنتی مانند سکنجبین عنصلی (عنصل نام گیاه) یا جوارش کمونی به فرآورده هایی اطلاق می شود که در نسخه های پزشکان قدیم ایران وجود داشته و با ساز و کار طب سنتی سازگار است. فرآورده های طبیعی نیز فرآورده هایی هستند که ماده موثره آنها مشتق از طبیعت مثل گیاهی، حیوان یا حتی معدن است و از جمله آنها می توان به انواع شربت های سرفه و پمادهای ضد التهابی تحت نام فرآورده های گیاهی اشاره کرد.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.