80درصد سرگیجه ها ریشه در معضلات شنوایی دارد / استفاده از گوش پاک کن ممنوع!

76

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ حمید جلیلوند عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دبیر علمی انجمن شنوایی شناسی در نشست خبری شانزدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران، مصرف سیگار، قرارگیری در معرض نویز، قرارگیری در معرض آلودگی هوا و گوش دادن به موسیقی را در بروز کم شنوایی موثر دانست و گفت: مواد سمی که از فضای بیرون وارد گوش می شوند، پس از دو تا سه ماه خارج شده و در طول این مدت به سلول های حلزون گوش آسیب می رساند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی در خصوص بیماری مینیر عنوان کرد: این بیماری در صورت مواجهه با صداهای فرکانس پایین، حلزون را درگیر کرده و در سنین بین 20 تا 50 سالگی؛ بیشتر درخانم ها شایع است. تقریبا 20 الی 25 درصد مردم جهان تجربه مبتلا شدن به وزوز گوش را داشته اما اگر این تجربه مستمر بوده یا وقفه کوتاه مدتی داشته باشد، باید به پزشک مراجعه و تست های شنوایی صورت گیرد. این معضل هم از طریق پزشکی و هم از طریق رفتاری قابل پیشگیری است.

جلیلوند با اشاره به شدت مجاز موسیقی برای گوش، اظهار داشت: طبق استاندارد گوش دادن به موسیقی با شدت 85 دسی بل A، تا 8 ساعت در روز و سپس 8 ساعت استراحت، مشکلی ندارد. اما با هر 5 دسی بل افزایش شدت، زمان استفاده باید نصف شود. از طرفی اگر شدت موسیقی از 115 دسی بل بالاتر رود، گوش دادن به آن حتی برای یک ثانیه هم مضر است.

جلیلوند در مورد ترشح زیاد جرم گوش گفت: برخی از افراد ژنتیکی دچار این مشکل بوده، البته استرس در تشدید افزایش جرم گوش مؤثر است.

وی با اشاره به مشکل سرگیجه خوش خیم وضعیتی افزود: 80 درصد سرگیجه‌ها ریشه در موضوع شنوایی دارد و زمانی که فرد دچار سرگیجه می‌شود حتماً باید آزمایش شنوایی از آن صورت گیرد. البته موضوع سرگیجه در زنان به دلیل تغییرات هورمونی و ضعف بدنی بیشتر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی استفاده از گوش پاک کن را منع کرد و گفت: اگر وزیر بهداشت شوم، استفاده از گوش پاک کن ها را ممنوع و فقط با تجویز پزشک مجاز می کنم. بهترین راه پاکسازی گوش استفاده از دستمال کاغذی است. البته جرم گوش، ماده اضافی نبوده و برای سلامت گوش مفید است.

محورهای شانزدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران

بهرام جلائی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و رییس انجمن علمی شنوایی شناسی در این نشست اظهار داشت: هرسال اواسط فصل بهار این کنگره؛ بزرگترین رویداد در حیطه شنوایی شناسی، برگزار شود.

وی ادامه داد: محور اصلی کنگره امسال تمرکز بر دستگاه تعادل (مورد استفاده در درمان سرگیجه) بوده که برخلاف ادعای برخی، اصلی ترین گروه ارائه خدمت در این زمینه، متخصصان گوش و حلق و بینی و شنوایی شناسان هستند. وزوز گوش و بیش شنوایی، اختلالات پردازش شنوایی، سمعک و بازتوانی و توانبخشی شنوایی ، درمان اختلالات شنوایی به کمک سلول های بنیادی و اختصاص یک نشست تخصصی، پلاسیستی شنوایی و الکتروفیزیولوژی شنوایی از دیگر محورهای این کنگره استو

جلائی عنوان کرد: شنوایی شناس ها، آسیب شناسان گفتار و زبان، متخصصان گوش و حلق و بینی، متخصصان اطفال و روانشناسان از گروه های هدف شرکت کننده در این کنگره بوده و کامران برین عضو هیئت علمی دانشگاه “اوهایو” آمریکا و دو نفر از دانمارک و کانادا مهمانان این مراسم هستند.

وی یادآور شد: این کنگره از 19 تا 21 اردیبهشت ماه در محل هتل المپیک تهران پابرجاست.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.