موضع وزارت بهداشت درباره تعرفه‌های پزشکی 96

41

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ ایرج حریرچی در نشست خبری با اشاره به بسته پایه خدمات سلامت و با طرح این سوال که برای یک سال زندگی با کیفیت چقدر می‌توان در حوزه سلامت هزینه کرد؟ گفت: پاسخ به این سوال و اعداد و ارقامی که برای آن مطرح می‌شود، در کشورهای مختلف، متفاوت است. معمولا اکثر کشورهای دنیا ارزیابی خاص خود را از تکنولوژی‌های جدید نظام سلامت دارند و بر اساس آن نیم تا سه درصد درآمد سرانه را برای یک سال عمر با کیفیت هزینه می‌کنند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

تعیین بسته پایه خدمات سلامت از سوی وزارت بهداشت در قانون برنامه ششم توسعه

وی با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه افزود: پیش از این طبق قانون بیمه همگانی بسته پایه خدمات سلامت توسط شورای عالی بیمه تعیین می‌شد اما طبق سیاست‌های کلی نظام سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری، بسته پایه خدمات سلامت باید توسط وزارت بهداشت تعیین شود. بر همین اساس این موضوع در قانون برنامه ششم توسعه مصوب شد. به این ترتیب از این به بعد بسته پایه خدمات سلامت را وزارت بهداشت تعیین خواهد کرد. این موضوع در جهت تحقق هدف اصلی نظام سلامت یعنی پوشش همگانی سلامت است.

حریرچی در تعریف پوشش همگانی سلامت گفت: این موضوع به آن معناست که تمام مردم خدمات سلامتی با کیفیت را طوری دریافت کنند که نیازهای واقعی‌شان تامین شود. بدون اینکه دچار سختی یا مشکل در پرداخت هزینه‌های مربوطه باشند.

سازمان جهانی بهداشت برای کشورها تعیین کرده که تا سال 2030 به این اصل دست یابند اما ایران بسیار جلوتر از هدف گیری سازمان جهانی بهداشت، به آن دست خواهد یافت.

حریرچی افزود: قبل از طرح تحول نظام سلامت 16.7 درصد مردم و همچنین حدود 25 درصد مردم در سه استان البرز، تهران و قم فاقد پوشش بیمه‌ای بودند اما با اجرای طرح تحول نظام سلامت گام اساسی در جهت پوشش بیمه‌ای افراد برداشته شد و حدود 11 میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

وی با طرح این سوال که چه خدماتی باید در حوزه سلامت پوشش داده شود؟ افزود: اصل اول آن است که همه کشورها در محیطی کار می‌کنند که با محدودیت منابع روبرو هستند. به همین دلیل تمام سیستم‌های سلامت در دنیا اولویت بندی (Rationing) دارند که این اولویت بندی یا آشکار است یا پنهان. معمولا اگر نظام‌های سلامت معیارهای واضح و آشکار نداشته باشند، اولویت‌های پنهانی حاکم می‌شوند. در سال 90 و 91 بیش از 200 داروی جدید گرانقیمت به لیست دارویی کشور اضافه شد. این در حالیست که در همان مقطع قطره آهن و ویتامین AD و حتی واکسن در مراکز بهداشتی درمانی روستایی با مشکل مواجه شده بود و علت آن را نبود بودجه می‌دانستند. بر همین اساس اگر اولویت‌ها در نظام سلامت آشکار باشد، دسترسی به خدمات بهتر می‌شود.

دو معیار اصلی در تعیین بسته پایه خدمات سلامت

حریرچی با تاکید بر آنکه در نظام‌های سلامت باید حداکثر خدمات برای حداثر افراد تامین شود، افزود: در بسته پایه خدمات سلامت نیز باید میزان تاثیرگذاری آن، ایمن بودن، هزینه اثربخش بودن و همچنین تطابق آن با استطاعت‌های مالی در نظر گرفته شود. همچنین باید محرومان و افراد در معرض آسیب‌ها، اولویت‌ بیشتری داشته باشند. به این منظور باید در جامعه گفت‌وگو حاکم باشد و تمام ذینفعان نظام سلامت درگیر این موضوع باشند؛ برای تعیین بسته پایه خدمات سلامت باید شفافیت و عدالت معیارهای اصلی باشند.

هزینه‌های سلامت به جیب مردم فشار نیاورد

وی در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا در زمینه موضع وزارت بهداشت در حوزه تعرفه‌های پزشکی 96 و همچنین گمانه زنی‌هایی مبنی بر کاهش تعرفه‌ها، گفت: موضع وزارت بهداشت در این باره روشن است. وزیر بهداشت و معاون درمان وزارتخانه و همچنین وزیر رفاه و دبیر شورای عالی بیمه اظهاراتی در این زمینه داشتند و دکتر نوبخت هم در این زمینه نامه‌ای ارسال کردند. تمام این اظهارات هم در یک راستا بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: آنچه که وزارت بهداشت در نظر دارد آن است که نباید در پرداخت هزینه‌های سلامت به مردم فشاری وارد شود. بالاترین دستاورد را در کاهش پرداختی از جیب مردم بابت هزینه‌های سلامت داشته‌ایم. به طوریکه پرداختی از جیب مردم از 54 درصد به حدود 39.6 درصد در دو سال اخیر رسیده است. این در حالیست که هر یک از این درصدها حدود 1000 میلیارد تومان را شامل می‌شود. یعنی ما تا کنون حدود 14 تا 15 هزار میلیارد تومان پرداختی سالانه از جیب مردم را بابت هزینه‌های سلامت کاهش داده‌ایم و تمام این هزینه‌ها در جیب خانوارها مانده است. این بزرگترین دستاورد در طرح تحول نظام سلامت است.

وی ادامه داد: البته این آمار و ارقام هنوز هم ایده‌آل نیست. چرا که طبق قوانین برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه باید سهم مردم در پرداخت هزینه‌های سلامت به زیر 30 درصد می‌رسید و لازم است در جهت کاهش بیشتر پرداختی از جیب مردم تلاش شود. در مجموع در چنین محیطی افزایش پرداختی از جیب مردم به صلاح نیست. از طرفی هم باید خدمات مطابق قیمت تمام شده واقعی باشند که البته این قیمت‌ها باید تحت پوشش بیمه و منابع دولتی قرار داشته باشد. در صورت لزوم نیز سوبسید آن از منابع بیمه‌ای داده شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در این باره ادامه داد: برای تعرفه‌های سال جاری توافق در برخی خدمات هنوز حاصل نشده است. گروه‌های مختلف نیز دلایل خودشان را مطرح می‌کنند. امیدواریم هر چه زودتر این توافق صورت گیرد.

تامین اجتماعی هنوز هم مشکل اصلی است

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اینکه وزارت بهداشت دولت یازدهم در چه شرایط مالی و اعتباری تحویل دولت دوازدهم داده خواهد شد افزود: در انتهای سال گذشته دولت توجه خاصی به حوزه سلامت کرد و بودجه بیمه سلامت و همچنین وزارت بهداشت در سال 96 مناسب‌تر دیده شد. بر این اساس تصور می‌کنیم که در سال 96 به جهت منابع دولتی سال بهتری را نسبت به سال‌های 94 و 95 خواهیم داشت،‌ اما مشکل اصلی ما هنوز تامین اجتماعی است و قسمت عمده مطالبات بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها و … مربوط به تامین اجتماعی است. امیدواریم سازمان تامین اجتماعی هر چه زودتر این تاخیرها را جبران کند.

وی افزود: طی 13 ماه گذشته 6154 میلیارد تومان اسناد مالی به تامین اجتماعی ارسال کرده‌ایم که تنها 1857 میلیارد تومان آن داده شده است. یعنی حدود 4300 میلیارد تومان از مطالبات مراکز درمانی از تامین اجتماعی باقی مانده است. اواخر سال گذشته سازمان تامین اجتماعی پرداخت‌هایی را انجام داد اما این پرداخت‌ها مناسب نبود. تأخیرهای سازمان تامین اجتماعی خیلی زیاد شده و خواستار آنیم که پرداخت‌ها زودتر انجام شود. در مورد بیمه سلامت نیز با توجه به پرداخت‌های پایان سال گذشته وضعیت بسیار مناسب‌تر از تأمین اجتماعی است.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.