وقتی کودک سردرد می گیرد/ پسر بچه‌ها در معرض خطرند!

32

تکتم موسویان فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در گفتگو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ گفت : میگرن یکی از شایع ترین علل سردرد های کودکان است اما ممکن است نحوه بروز آن در شیرخواران با کودکان متفاوت باشد .

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی بیان کرد: میگرن در شیرخواران  به صورت سردرد بروز نکند ، بلکه به صورت سرگیجه یا کجی های مکرر گردن نمایان شود و این عارضه با زیاد شدن سن به صورت سردرد نشان می دهد.

وی ادامه داد : علایم میگرن ممکن است به صورت تهوع، استفراغ، کج خلقی ، کسالت، فرار از نور و صدا و سردردهای نبض دار و در یک سوم موارد به صورت سردردهای دوطرفه بروز پیدا کند و کودک حالت بیمار داشته و با خوابیدن در محل تاریک و ساکت بهبود می یابد.

موسویان تاکید کرد : تشخیص میگرن تنها بر عهده پزشک است و والدین و اطرافیان کودک نمی توانند با مشاهده علایم فوق، برچسب میگرن را به کودکان خود بزنند چرا که پزشک ابتدا وجود بیماری های دیگر مانند مننژیت، تومورها ، سینوزیت و عفونت های حلقی را که باعث سر درد شده بررسی می کند.

وی اظهار داشت: آمارها نشان می دهند که احتمال ابتلا به میگرن در کودکان 5 تا 15 ساله 10 درصدبوده که از این میان احتمال بروز بیماری در کودکان پسر و در سنین بلوغ بیشتر است.

این متخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: در تشخیص میگرن کودکان، سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری و به ویژه وجود میگرن درمادر از اهمیت بالایی برخوردار است.  البته باید توجه داشت که در صورت عدم سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری، نمی توان وجود میگرن را در کودک رد کرد.

موسویان ابراز داشت: کودکان مبتلا به میگرن باید از محرک هایی مانند ورزش شدید، ضربه های سر، مکان های پراسترس ، قهوه و کافئین پرهیز کنند.

وی در پایان یاد آور شد : میگرن کودک ممکن است بین چند ساعت تا چند روز طول بکشد و او را از انجام تکالیف و رفتن به مدرسه بازدارد و گاهی کودک بیشتر از یک بار در هفته دچار میگرن شود و باید به مادران این کودکان آگاهی داد که بیماری فرزندشان با افزایش سن و پس از بلوغ کاهش می یابد.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.