2 ساعت بعد از خوردن نوشیدنی‌های انرژی‌زا این اتفاقات ناگوار در بدن می‌افتد

94

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در یکی از مطالعات اخیر، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که دو ساعت بعد از خوردن نوشیدنی های انرژی‌زا تغییراتی در فشار خون و ریتم ضربان قلب به وجود می آید.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

این نوشیدنی ها از 108 گرم شکر (معادل 27 قاشق چایخوری) و 320 گرم کافئین و مواد طبیعی دیگری مانند تورین، جینسینگ و کارنیتین تشکیل شده‌اند.

محققان دریافتند تاثیری که این نوشیدنی ها روی قلب دارند، خیلی بیشتر از نوشیدنی هایی است که حاوی کافئین بیشتری مانند قهوه است.

در این تحقیق، دانشمندان 18 شرکت کننده جوان را به دو گروه تقسیم کردند. به گروه اول 946 میلی لیتر نوشیدنی انرژی زا و به گروه دوم یک نوشیدنی گازدار که از 320 گرم کافئین تشکیل شده بود، دادند.

سپس فعالیت الکتریکی قلب شرکت کننده ها را با دستگاه الکتروکاردیوگرام اندازه گرفتند و متوجه شدند گروه مصرف‌کننده نوشیدنی انرژی زا، شاخص ریسک ضربان قلب غیرعادی موسوم به فاصله QTC در آنان به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است. این شرکت کنندگان همچنین افزایش نسبی فشار خون را نیز تجربه کردند.

وجود كافئین در این نوشیدنی باعث می‌شود كه خواب افراد به شدت به هم بریزد و در واقع آنها بی خواب شوند. این ماده همچنین فعالیت‌های شیمیایی و اختلالات هورمونی در مغز ایجاد می‌کند که در نهایت سبب بالا رفتن ضربان قلب شده و فعالیت چشم را مختل می‌كند.

از طرفی كبد به ناچار مقدار بیشتری قند را وارد جریان خون می‌کند تا انرژی بیشتری تولید شود. همین رویدادهای ناخوشایند و مضری انرژی شما را هنگام خوردن نوشیدنی‌های انرژی‌زا دوچندان می‌کند.

منبع: Dailymail

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.