طبیب من

کد خبر: 3597
گروه : خبرکده , ویژه
تاریخ انتشار: ۱۲ام اردیبهشت ۱۳۹۶ , ۱۲:۵۳
رئیس انجمن علوم اعصاب ایران با اشاره به اینکه کمبود ویتامین D، تغییرات آب و هوایی و ژنتیک در بروز ام‌اس مؤثر است، گفت: ۸۰ هزار نفر در ایران مبتلا به این بیماری هستند.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ حسین پاک‌دامن رئیس انجمن علوم اعصاب ایران در کنگره بین‌المللی نورولوژی و الکترو فیزیولوژی بالینی ایران اظهارداشت: متأسفانه بیماری ام‌اس در کشور ما بسیار شایع بوده و برخلاف تقسیم‌بندی جغرافیایی که حداکثر باید ۳ هزار مورد باشد اکنون بالای ۸۰ هزار نفر است.

وی افزود: ام‌اس شایع‌ترین علت ناتوانی مغزی و جسمانی در جوانان به شمار رفته و در زنان شایع‌تر است. همچنین بیشتر افراد ۲۰ تا ۴۰ سال را گرفتار می‌کند.

رئیس انجمن علوم اعصاب ایران با بیان اینکه ۱۴ داروی درمان و کنترل ام‌اس را در کشور داریم، گفت: از آخرین روش‌های تشخیصی و درمانی در ایران بهره‌مند هستیم.

پاک‌دامن اشاره کرد: تهران و اصفهان بیشترین آمار ابتلا به ام‌اس را در ایران داشته و ژنتیک، تغییرات آب و هوایی و کمبود ویتامین D در برو آن موثر است.

رئیس انجمن علوم اعصاب ایران خاطرنشان کرد: تا سال ۹۳ میلادی ام‌اس جزء بیماری‌های غیرقابل درمان بود ولی پس از آن با کشف داروهای جدید تا حدودی درمان‌پذیر شده ولی به طور کلی درمان قطعی نداریم.

انتهای پیام/

برچسب ها