راهکارهای طب سنتی برای درمان اسهال کودکان

222

مریم السادات پاک نژاد متخصص طب سنتی در گفتگو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛   با اشاره به اسهال کودکان اظهار داشت: اسهال در کودکان بیماری شایعی است وعلل زیادی در بروز این بیماری در کودکان وجود دارد.
وی بیان کرد: جلوی اسهال های ویروسی یا آنهایی که ناشی از رویش دندان ها و همچنین پرخوری کودک است نباید گرفته شود و تنها اسهال هایی که منجر به بروز ضعف در کودک بیمار می شود برای پیشگیری از این وضعیت باید جلوی این عارضه گرفته شود.
پاک نژاد افزود: اولین اقدام در مواجهه با اسهال کودک ، قطع مصرف مواد غذایی ملین و غذاهای چرب است و اگر کودک شیرخوار باشد، مادر نباید غذاهای ملین را بخورد .
وی با بیان اینکه چنانچه نیاز به قطع اسهال کودک باشد، استفاده از مواد غذایی قابض بوسیله مادر می تواند منجر به قطع اسهال درکودک شیرخوار شود، تصریح کرد: بهترین اقدام در هنگام اسهال، کاهش مقدار غذا است اما نباید این کار منجر به بروز ضعف در کودک بیمار شود.
پاک نژاد ادامه داد: در برخی از کودکان کاهش میزان غذا کاری سخت است زیرا با این کار رغبت آنها برای خوردن افزایش می یابد و سبب افزایش عارضه می شود و به همین خاطر باید طوری غذای کودک را کم کرد تا منجر به مقاومت از طرف او نشود.
وی با بیان اینکه در صورت طولانی شدن اسهال، نمی توان کاهش حجم غذا را ادامه داد، متذکر شد: یکی از اقدامات مفید برای کاهش اسهال استراحت و خوابیدن کودک است و بهتر است در این مواقع پلو و ماست به کودک به عنوان غذا داده شود و اگر ماستش تازه و از شیر گاو تهیه شده باشد اثر بخشی آن نسبت به دیگر ماست ها بیشتر است.
پاک نژاد در خصوص خرید داروهای پروبیوتیک از داروخانه ها تاکید کرد: در زمانی که کودک دچار اسهال می شود از مصرف گوشت باید خودداری کند و در صورت طولانی شدن زمان این بیماری به علت دلزدگی کودک باید غذاهای دیگری مثل فرنی که به جای شیر از آب تهیه شده باشد و نان و ماست را جایگزین کرد.
وی با بیان اینکه غذای شیرین اسهال را تشدید می کند، عنوان کرد: استفاده از ماش پلو، شیر برنجی که در آب پخته شده برای کودکانی که دچار اسهال شده مناسب است.
پاک نژاد تصریح کرد: کودک مبتلا به اسهال در وعده صبحانه می تواند از نان برشته که خمیر نباشد به همراه پنیر تازه کم نمک استفاده کند، همچنین استفاده از آب، دوغ و در نهایت چای کم رنگ به میزان دو استکان در روز به عنوان نوشیدنی می تواند آب از دست رفته بدن را هنگام اسهال بازگرداند.
وی با بیان اینکه دوغ درکاهش شدت اسهال مؤثر است، افزود: سیب بخارخشک به بخارپز و سنجد در درمان اسهال مفید است و همچنین استفاده از نعنا و پونه به صورت دمنوش یا به شکل پودر شده بر روی ماست نیز می تواند کمک کننده باشد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

پاک نژاد گفت: کودکی که دارای علائمی همچون ضعف و بی حالی،کاهش مقدار ادرار و اشک ، خشکی پوست وتغییر قوا و تشنگی مکرر است، حتما باید بوسیله پزشک ویزیت و از نظر شدت کم آبی بررسی شود.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.